שתף קטע נבחר

אמא חרדית: "מדינת ישראל נטשה את ילדיי"

כל ניסיון שלנו לשינוי מבפנים, נענה באגרוף היישר לפרצוף. אנחנו לא בטוחים שאתם רוצים אותנו. טוענים שילדים חרדים לא לומדים ליבה כי הוריהם לא מעוניינים, ואני אומרת לכם: אנחנו משוועים לכך - אבל מדינת ישראל כרתה ברית עם פוליטיקאים חרדים, על חשבון העתיד שלנו

 

בחודש האחרון נפלה כאן פצצה: מדינת ישראל, בהצהרה, לא מעניקה לימודי ליבה לחרדים החפצים בכך. הפצצה הזו לא תתפוצץ בקרוב, אך כאשר המגזר החרדי כבר לא יהיה מיעוט במדינת ישראל היא תתפוצץ, או-הו תתפוצץ.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

הפצצה הזו גורמת לנו - חרדים צעירים שמעוניינים להשתלב בחברה הכללית בישראל - לדפוק את הראש בקיר ולמחות דמעות תסכול. אנחנו רוצים לחיות יחד, אנחנו רוצים לקחת אחריות ולחלוק גורל משותף, אנחנו בעניין. אבל כל ניסיון שלנו לשינוי מבפנים, נענה באגרוף היישר לפרצוף. אנחנו לא בטוחים שאתם רוצים אותנו.

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

בפסק דין שניתן לפני כשלושה שבועות בבית המשפט המחוזי בירושלים, נמנע מ-76 הורים חרדים לקבל חינוך חרדי-ממלכתי (להלן: ממ"ח) בנימוק כי חוק חינוך חובה ממלכתי לא חל על הילד החרדי: "על פי חוק חינוך ממלכתי... על המדינה והרשות המקומית לא חלה החובה להעניק לתלמיד חינוך ממלכתי חרדי". מה ששמעתם.

 

אנחנו רוצים - המדינה מטרפדת

ילד חרדי, המדינה לא תדאג עבורך לבתי ספר כמו שהיא דואגת לילדים אחרים - חילונים ודתיים. תסתדר עם מה שיש: עם החינוך הפרטי שלך שלא מקנה ידע בסיסי, שלא מעניק כלים להשתלבות בעולם התעסוקה ובעולם האקדמיה, שמפלה על בסיס גזע ומוצא, שמתנהל לעיתים ללא פיקוח וללא גורמים מקצועיים בתחומי הטיפול והרווחה. וכשתגדל, תצטרך לעבור בדיוק מה שאבא שלך עבר. וכשתגדל, עם ישראל יבוא גם אליך בטענות, למה אתה לא "חלק".

 

אביגיל היילברון ()
"עזרו לנו. אנחנו לא יכולים יותר לבד". אביגיל היילברון

 

עם ישראל ישכח את העובדה שההורים שלך רצו בכל מאודם בחינוך חרדי-ישראלי עבורך; חינוך שבו ביום הזיכרון ידברו איתך על חיילי צה"ל שמתו על קידוש השם, חינוך שבו לומדים אנגלית ומתמטיקה ללא סתירה ללימוד תורה, חינוך שבו מכינים אותך לבחירות מגוונות בחייך הבוגרים, חינוך שבו גיוס לצבא הוא לא מילה גסה. אבל ההורים שלך, בלית ברירה, שלחו אותך לבית ספר חרדי אנטי-מימסדי, פשוט כי זו הייתה האפשרות היחידה שהייתה להם.

 

טוענים שילדי החינוך החרדי לא לומדים ליבה כי הוריהם לא מעוניינים בכך, ואני אומרת לכם: אלפי הורים חרדים משוועים בכל מאודם לבית ספר "נורמלי" שמתוקצב ומנוהל עם לימודי ליבה, עם אולם ספורט וחדר מחשבים, עם ייעוץ חינוכי וטיפולים רגשיים. בית ספר שיש בו פיקוח מסודר ודיבור על ערכים חרדיים-ישראלים.

 

כרגע, ניצבת בפנינו אפשרות בחירה כואבת מידי: או שתישארו לנצח בחיידר - או שתוותרו על הזהות החרדית שלכם. אין לנו אלטרנטיבה אחרת. אז אנחנו, קבוצה חרדית צעירה שהולכת וגדלה בקצב מסחרר, תקועים. אין לנו עתיד.

 

ממה הם מפחדים?

מדוע משרד החינוך לא נעמד על רגליו בשביל הורים חרדים מבני ברק, מודיעין עילית וביתר עילית, שרוצים ממ"ח לילדיהם? מדוע לא נעשה דבר עם רשימות התלמידים שאנחנו שולחים - ומדוע אין שום גוף שעורך רישום מסודר מיוזמתו? מדוע בית המשפט לא מכיר בזכותם של ילדינו לקבל כלים לחיים, באופן שווה לשאר ילדי ישראל? ממה הם מפחדים?

 

  ()
אם לא תשקיעו בדור הצעיר, תאבדו את כולם

 

מדינת ישראל כרתה ברית עם עסקנים ופוליטיקאים חרדים, שעושים הכול כדי לקבור כל ניסיון פנים-חרדי להצמיח מוסד עצמאי, כזה המסוגל להסתדר בלעדיהם. מערכת החינוך החרדי איננה דמוקרטית כלל. כמה שלא ננסה לייפות זאת, המגזר החרדי הוא מגזר שיש בו היררכיה ופערי כוחות עצומים שאיננו יכולים להם.

 

במקום לשתף פעולה, בוחרת מדינת ישראל בכאן ועכשיו. במי שהיא זקוקה להם כדי להקים קואליציה. לא במיעוט שבתוך המיעוט, שההשקעה בו היא חובה לאומית ממדרגה ראשונה לטווח הארוך.

 

ממקבלי ההחלטות שמענו אמירות כמו, "ככה זה בבני ברק, יש רק חיידרים. לא טוב לכם? תעברו דירה לתל אביב", או "על גופתי המתה לא יקום פה ממלכתי-חרדי". בנוסף, שרי החינוך האחרונים התעלמו לחלוטין מהסוגיה, וכמותם גם נהגו הח''כים החרדים. אנחנו שקופים מבחינתם. הם לא מדברים איתנו. אנחנו לא ציבור שיש לתת מענה לצרכיו.

 

הביקוש עצום אך מענה - אין

כמו שקורה במקרים רבים עם חברות מיעוט ברחבי העולם, לנו החרדים יש אליטה משלנו שמרוויחה מהמצב הקיים, שמרוויחה מהעוני ומחוסר ההשכלה שלנו. אליטה המרוויחה כספים באופן ישיר מהעמותות שאליהן מזרים משרד החינוך כספים להפעלת החיידרים. אותה אליטה יושבת בכנסת, ומייצגת אותנו כביכול. מדובר בפוליטיקה מושחתת, שבה נציגי המגזר דואגים אך ורק לדומים להם, לקבוצת האינטרס שלהם, ולא לקבוצת מיעוט של מעמד-ביניים חרדי מתהווה.

 

מילא רק לא היו עוזרים לנו, היינו מסתדרים. אבל הם מפריעים לנו באופן אקטיבי. הם מעוניינים להשאיר את החינוך החרדי בידיים פרטיות - הידיים שלהם.

 

כך קורה שמה שעבור כל ילד ישראלי הוא עניין בסיסי וברור מאליו, הופך לפריבילגיה בלתי מושגת עבור הילד החרדי. אבל מה שמדינת ישראל מציעה לכל ילד דתי או חילוני, היא חייבת להציע גם לילד חרדי. לא רק בגלל ערכי הצדק והשוויון, אלא אפילו בגלל האינטרס שלה עצמה לגבי עתיד המדינה הכלכלי, הבטחוני והדמוגרפי.

 

כספים רבים משקיעה מדינת ישראל בשילוב חרדים - החל מהתמיכה באקדמיה נפרדת, דרך עידוד לתעסוקה (ע"ע אפליה מתקנת) ועד לשירות צבאי. ההשקעה נושאת פירות: יש פה דור חדש של חרדים המשתלבים בחברה הכללית, ואף חשים תחושות חדשות של שותפות גורל. אנחנו פטריוטים יותר, ציוניים יותר, אנחנו מכירים טוב יותר את עם ישראל על גווניו.

 

כמובן שלמפעל שילוב החרדים אין שום עתיד אם הדור הבא שלו שקוף ולא נלקח בחשבון. הזנחת הילדים של היום תייצר את הבעיות המוכרות של מחר. אותה מדינה המשקיעה בשילוב חרדים בוגרים מצד אחד, מונעת מהצד השני את המשך התהליך הטבעי בכך שהיא משתקת את זרם החינוך הממלכתי-חרדי. הביקוש עצום בשטח, אך מענה - אין.

 

אנחנו התקווה

במקום לבנות גשרים חדשים ואיתנים, בונה המדינה בתי חולים תחת גשרים שבורים. אם מדברים על שותפות ועל גשרים של תקווה ישראלית - אנחנו הגשר. אנחנו התקווה.

 

הגיע הזמן שכולם יתעוררו ויכירו בבעיה ובהיקפה העצום. אני קוראת לכם להבחין בעובדה הפשוטה, שהמגזר החרדי מורכב מתתי-מגזרים רבים; שלא כולנו אותו דבר. אני קוראת לכם להכיר בכך שיש חרדים רבים המעוניינים להתחבר ולשלב ידיים. אני קוראת לכם להתפרץ לדלת פתוחה, לשתף פעולה עם חרדים-ישראלים שחותרים לכיוון שונה בתכלית מהכיוון שאליו חותרים חברי הכנסת.

 

במקום להשקיע אנרגיות מיותרות בכפיית אידיאולוגיות על חרדים שלא מעוניינים בכך, שלבו ידיים איתנו, אלה שכן מעוניינים. עזרו לנו, בבקשה. אנחנו לא יכולים יותר לבד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים