שתף קטע נבחר

השר כץ: "יועמ"ש הכנסת חבר לכחול לבן". ניסנקורן לאדלשטיין: לכנס את המליאה מחר

ראשי בלוק הימין החליטו ללחוץ על יו"ר הכנסת לא לכנס את המליאה ולעכב את הדיון בחסינות נתניהו. יו"ר הוועדה המסדרת ניסנקורן דרש מאדלשטיין לכנס כבר מחר את המליאה. שר החוץ כינה את הפיצולים בימין "אמבות" ואמר באולפן ynet: "איל ינון טעה. בגללו אנשים יתמכו בנתניהו"

 

 

על רקע הסערה סביב בקשת החסינות של בנימין נתניהו, סיכמו הבוקר (יום ג') ראשי מפלגות הקואליציה ללחוץ על יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין לא לאפשר את כינוס המליאה, ובכך לעצור את התקדמות ההליך שיביא להעמדתו לדין של ראש הממשלה. לדבריהם, המטרה היא "למנוע את האפשרות שבתקופת הבחירות הכנסת תהפוך לקרקס". מנגד, יו"ר הוועדה המסדרת אבי ניסנקורן פנה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין בבקשה כי המליאה תכונס כבר מחר. גם מאיר כהן, הסגן של אדלשטיין ומי ששמו מוזכר כמועמד להחליף אותו, מפציר בו לכנס את המליאה מחר.

 

במקביל התארח שר החוץ ישראל כץ (הליכוד) באולפן ynet ואמר כי היועץ המשפטי לכנסת, עו"ד איל ינון, שאיפשר את התנעת את התהליך בזמן שהכנסת אינה פעילה, עשה זאת תוך שהוא "חובר לכחול לבן ומאפשר להם כלי ניגוח בתוך הכנסת".

 

- זו האשמה חמורה ביותר.

"זו לא האשמה חמורה, זו עובדה. הוא היה יכול להגיד 'אני מדיר את עצמי' (בגלל ניגוד עניינים לכאורה, א"ש, א"ל)".

 

- כלומר, אם הוא היה פוסק אחרת אז הוא היה חובר לליכוד?

"אני מניח שיש לו סגנים, היה יכול להגיד לאחד מהם לטפל בנושא".

 

- כל הסערה הזאת סביב החסינות משרתת את הליכוד?

"זה משרת את קמפיין הליכוד משום שזה לא נעשה במאזני הצדק. כאשר רואים שמאזני הצדק מופרות פעם אחת פעם, שיווי המשקל מופר. אני לא מכיר את יועמ"ש הכנסת ואני מבין שיש לו רקורד לא רע, אבל המעורבות שלו בנושא זו טעות מוחלטת".

מכתב בלוק הימין ()

ישראל כץ (צילום: אבי מועלם)
השר כץ. "מעורבות יועמ"ש הכנסת היא טעות"(צילום: אבי מועלם)

- זאת הייתה טעות לבקש את החסינות?

"השיקולים הם שיקולים של ראש הממשלה, הוא בודק את מכלול הדברים".

 

- אבל לדעתך, אם אתה היית לוחש על אוזנו, היית אומר לו "ביבי, אל תעשה את זה?".

"יש כאן מערכת שלמה שמנסה לפעול נגדו על הבסיס המשפטי הפוליטי. מה שקורה עכשיו בכנסת זה שיא השיאים, כי זה הליך פוליטי שמתיימר לדבר בשפה משפטית. הרי למה צריך למהר? למה היועמ"ש של הכנסת היה צריך כל כך למהר לחוות דעה שהכנסת שיוצאת תדון בבקשה ולא הכנסת הבאה שהולכת להיבחר?".

 

- זה בדיוק העניין, זה המשחק. נתניהו בנה על זה שבכנסת הזאת, שבה אין לו רוב, לא יהיה דיון בעניין. הוא אמר "אולי בכנסת הבאה, שבה יהיה לי רוב, זה יהיה לגיטימי לגמרי".

"אני לא מדבר על הרוב, אני מדבר על לוח הזמנים. תראו, הנושא לא טוב לנתניהו, הנושא של הדיון בחסינות, אבל מצד שני כשרואים שמערכות שצריכות להיות אובייקטיביות מגזימות וזה נראה לא צודק, אנשים עוברים לתמוך בנתניהו".

ישיבת ממשלה (צילום: אלכס קולומויסקי)
נתניהו. "מערכת שלמה נגדו"(צילום: אלכס קולומויסקי)

יולי אדלשטיין במסיבת העיתונאים (צילום: עמית שאבי)
יולי אדלשטיין. "הוא לא במרכז"(צילום: עמית שאבי)

- יולי אדלשטיין הוא בשר מבשרכם. נתניהו ציפה ממנו לבלום את המהלך. ציפית שינהג אחרת?

"אני לא מכיר את פרטי הפרטים של התהליך הזה. כיו"ר כנסת, אני מניח שהנתונים מונחים בפניו. אני לא חושב שיולי אדלשטיין במרכז העניין הזה. במרכז העניין זה היועמ"ש של הכנסת".

 

- אנחנו שומעים אנשים כמו מיקי זוהר שטוענים שאדלשטיין היה צריך למנוע את זה.

"אני מדבר בשם עצמי".

 

-אני רוצה לקחת אותך מהיועמ"ש לכנסת בחזרה ליו"ר הכנסת יולי אדלשטיין, כי אנחנו כן שומעים מתוך הליכוד כל מיני גורמים שתוקפים אותו.

אני לא יודע מי הגורמים, אני לא מכיר אותם.

 

"קשה לי לעקוב אחרי מה שקורה בימין"

הראיון התקיים לפני ההתפתחויות של הצהריים בגזרת מפלגות הימין – שלפיה מסתמן שבצלאל סמוטריץ' ירוץ עם נפתלי בנט ואיילת שקד, והם קראו לרפי פרץ והבית היהודי להצטרף – אך כנראה ללא עוצמה יהודית. "מה שאני רואה במה שנקרא 'הימין', זו התנהגות לא נכונה לדעתי", אמר השר כץ. "קשה לי כבר לעקוב מי חובר ועורק וחובר. זה כמו אמבות. פעם למדנו שיש את האמבה שמתפצלת כל הזמן. הימין הזה, שהוא אמור להיות הכי אידיאולוגי ולוותר על עניינים אישיים לטובת האידיאולוגיה, הוא בעצם עוסק רק בעניינים אישיים כבר שלוש מערכות בחירות. העיסוק בעניינים האישיים לא מאפשר לבוחר להתחבר".

 

- אתה מאשים את שר הביטחון, חברך לקבינט, בחוסר אידיאולוגיה?

"אני לא מאשים. אני מסתכל על כל מה שקרוי ימין ואני אומר שההתנהגות היא לא אידיאולוגית. בחדר דבר אחד, בחוץ דבר אחר. הם לא יותר ימניים ממני. אני כבר לא יודע מי אשם. אני יודע שאם התוצאה תהיה שקולות ילכו לאיבוד בגלל עניינים אישיים, אין אבסורד יותר גדול מזה. יכול להיות שבנט ניסה לייצר תשתית של מפלגה שתקבל קולות של אנשי מרכז, אבל אני לא ראיתי שנבנתה התשתית הזאת מאז שהוא מונה לשר ביטחון. יכול להיות שהוא מחפש לשכנע 'תראו, אני רך'. אתה שר הביטחון, אתה הדמות המובילה, תאחד את כולם כמו שאריק שרון היה עושה, כמו שברק כשעוד היה בשיאו היה עושה, כמו שפרס, כמו שביבי, כמו אנשים שרוצים להנהיג עושים".

איילת שקד בצלאל סמוטריץ' נפתלי בנט (צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)
שקד, סמוטריץ' ובנט. "כמו אמבות"(צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא)

על מבנה המפלגות לקראת סגירת הרשימות אמר השר כ"ץ: "עד מחר בערב זה נצח. השמאל התאחד, האם עמיר פרץ אהב את הרעיון הזה? לא. אורלי לוי אפילו לא הגיעה למסיבת העיתונאים. אז גלו אחריות ותסדרו את הדברים האלה כדי לוודא שאף קול לא ילך לאיבוד, תגידו בלוק טכני, לא בלוק טכני. זה עלול לפגום בהישג של ה-61".

 

"עדיין פועלים לשחרור נעמה יששכר"

- כחבר קבינט, האם העימות עם חמאס בעזה מתקרב?

"מראש אמרנו, לא מדובר בהסדרה, מקסימום ברגיעה. החמאס מבודד. איסמעיל הנייה הלך פתאום להלווייה של קאסם סולימאני באיראן, ועכשיו זועמים עליו המצרים והסעודים. זו מציאות מאוד מורכבת. חמאס הם לא בני ברית, הם שונאים שלנו ואויבים שלנו. אנחנו צריכים גם להרתיע אותם וגם לנצל את המצב יחד עם המצרים כדי לנסות להשיג רגיעה מסוימת".

נעמה יששכר ולדימיר פוטין (צילום: רויטרס, AFP)
נעמה יששכר ולדימיר פוטין. "זה תלוי בו"(צילום: רויטרס, AFP)

הוא הוסיף כי "הרגיעה לא תהיה ארוכת טווח, אבל כל עוד אפשר להימנע משליחת חיילים ישראלים לתוך הסמטאות והמחילות והמנהרות של עזה, אנחנו נעשה את זה. לא נתיימר כמו כל מיני לשעברים לעמוד ולאיים ולתת כל מיני דברים. אם נצטרך להיכנס למערכה - ניכנס למערכה.

 

"אני מדבר כבר שנים על הפתרון המשולב: האי מול עזה לפתרון הבעיה האזרחית, במקביל לעמידה ולהרתעה הצבאית. זה יקרה, כמו שהרכבת לסעודיה מתקרבת, כמו שהסכמי אי-לוחמה עם מדינות המפרץ מתקדמים באופן משמעותי. גם מול עזה אנחנו נמצא פתרון משולב".

 

לגבי סיכויי השחרור של נעמה יששכר, הצעירה הישראלית המרצה עונש מאסר ממושך ברוסיה בגין אחזקת כמות סם קטנה, אמר כץ: "אנחנו נעשה הכל. בסוף מי שיחליט זה רק נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, כי ההליך המשפטי מוצה. כרגע זה רק עניין של אפשרות חנינה. אנחנו פונים ועושים הכל, בדברים גלויים וגם בדברים הלא גלויים. ראש הממשלה מסור לעניין הזה וגם אני. כל מי שעוסק בזה בדרגים המקצועיים, עושים את המקסימום".

 

- אז אתה אופטימי בסוגיה הזו?

"אני ריאלי. כל עוד זה תלוי בהחלטה של אדם אחד, אני לא יכול להבטיח. אני יכול להבטיח כל מאמץ כדי להשיג את התוצאה הזאת".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
השר ישראל כץ
צילום: אבי מועלם
מומלצים