שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  נתניהו: "על המערב להטיל מיד סנקציות על איראן"

  רה"מ קרא להפעלת הסנקציות שנקבעו בהסכם שנחתם ב-2015: "יודעים בדיוק מה קורה בתוכנית הגרעין האיראנית". מוקדם יותר הודיעו גרמניה, בריטניה וצרפת על הפעלת מנגנון הסנקציות בשל הפרות חוזרות ונשנות

   

   

  נתניהו על תוכנית הגרעין האיראנית

  נתניהו על תוכנית הגרעין האיראנית

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו קרא היום (שלישי) למדינות המערב להטיל מיד על איראן את מנגנון הסנקציות האוטומטיות באו"ם, שנקבעו בהסכם הגרעין בין איראן למעצמות ב-2015.

   

  הערכת אמ"ן: איראן תוכל להשיג פצצה גרעינית תוך שנתיים

   

  "אנחנו יודעים בדיוק מה קורה בתוכנית הגרעין האיראנית", אמר נתניהו בסרטון שפרסם. "איראן חושבת שהיא תשיג נשק גרעיני, אני שב ואומר - ישראל לא תאפשר לאיראן להשיג נשק גרעיני. אני גם קורא לכל מדינות המערב להטיל את מנגנון הסנקציות האוטומטיות באו"ם עכשיו".

   

  דברי נתניהו מגיעים על רקע האישור הדרמטי שניתן היום מצד גרמניה, בריטניה וצרפת, המעצמות האירופאיות החתומות על הסכם הגרעין, שהודיעו מוקדם יותר כי הפעילו את המנגנון לפתרון סכסוכים בהסכם הגרעין עם איראן, בעקבות הפרותיה החוזרות ונשנות את ההסכם. עם זאת, המעצמות האירופיות ציינו כי הן אינן מצטרפות לארצות הברית ב"קמפיין הלחץ המקסימלי" שלה על איראן. הצעד הזה מקרב את קריסתו הסופית של הסכם הגרעין, לאחר שארה"ב כבר פרשה ממנו.

   

  רה
  "יודעים בדיוק מה קורה". נתניהו

   

   

  צילום: אלכס גמבורג

  צילום: אלכס גמבורג

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  בהודעה המשותפת שפרסמו צרפת, בריטניה וגרמניה נאמר כי "עקב פעולות איראן לא נותרה לנו ברירה אלא להודיע היום על החשש שלנו שאיראן אינה עומדת בהתחייבויותיה תחת הסכם הגרעין, ועל החלטתנו להעביר את הסוגיה לנציבות המשותפת שנקבעה במנגנון לפתרון סכסוכים". מדובר באזהרה חריפה ובצעד ראשון לפני הטלת סנקציות נוספות של האו"ם על טהרן.

   

  צעד זה, שהיה צפוי במשך יותר משבוע, נדחה בעקבות חיסולו של מפקד כוח קודס של משמרות המהפכה, קאסם סולימאני. אותו חיסול אמריקני הוביל לירי טילים בליסטיים על בסיס אמריקני בעיראק, בלילה שבמהלכו הופל המטוס האוקראיני - הפלה והסתרה שהובילו להפגנות גדולות ברחבי איראן בימים האחרונים.

   

   

  צילום: שמוליק דודפור

  צילום: שמוליק דודפור

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

   

  עמנואל מקרון אנגלה מרקל בוריס ג'ונסון עלי ח'אמנאי (צילום: רויטרס, MCT, AFP)
  מרקל, ג'ונסון ומקרון נגד חמינאי(צילום: רויטרס, MCT, AFP)

   

  בעקבות ההודעה, משרד החוץ האיראני מסר כי טהרן תגיב "באופן תקיף ורציני לכל פעולה פוגענית" מצד מדינות אירופה החתומות על הסכם הגרעין. עם זאת, משרד החוץ הוסיף כי טהרן מוכנה לתמוך "בכל מעשה של רצון טוב ומאמץ בונה להצלת ההסכם".

   

  המנגנון לפתרון סכסוכים שנכלל בהסכם הגרעין בין איראן למעצמות ב-2015 הוא מנגנון שבמסגרתו צד בהסכם מעביר את הסכסוך לנציבות משותפת הכוללת את איראן, רוסיה, סין, בריטניה, צרפת, גרמניה והאיחוד האירופי - ואז הלאה למועצת הביטחון אם הנציבות לא הצליחה למצוא פתרון. במקרה כזה, אם מועצת הביטחון לא תצביע בתוך 30 יום על הארכה של ההקלה בסנקציות על איראן – הסנקציות שהוטלו על טהרן בהחלטות קודמות של האו"ם יוטלו מחדש.

   

  כבר לפני חודש וחצי הודיעה צרפת כי היא שוקלת ברצינות להפעיל סעיף זה בהסכם הגרעין עם איראן, שעשוי להוביל להטלת סנקציות של האו"ם על טהרן. בחודשים האחרונים החלה טהרן להפר עוד ועוד התחייבויות שנתנה במסגרת הסכם הגרעין, וזאת בתגובה על החלטת נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ בשנה שעברה שוושינגטון פורשת מההסכם ומטילה מחדש סנקציות חריפות על טהרן. טראמפ טען אז שההסכם גרוע, ושהוא אפשר לאיראן להמשיך בפעילות מערערת היציבות שלה במזרח התיכון מבלי שזרם המזומנים אליה ייעצר.

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים