שתף קטע נבחר

חוטובלי: "בנט מרסק את הימין, פיצול המחנה - חטא"

שרת התפוצות תקפה את ראש הימין החדש שחבר לאיחוד הלאומי בראשות סמוטריץ', ואמרה באולפן ynet: "כולנו נשב באופוזיציה בגלל הפיצול הזה, מהלך הזוי". על הסערה סביב הקמת ועדת החסינות: "לא נגיע לדיונים, אין משמעות להשתתפות בהצגה חסרת ערך". ח"כ ניסנקורן: "המתקפות על יו"ר ויועמ"ש הכנסת - ביזיון למדינה"

 

 

שרת התפוצות ציפי חוטובלי (הליכוד) תקפה היום (רביעי) בריאיון לאולפן ynet את ראש הימין החדש, נפתלי בנט, שסיכם על ריצה משותפת עם האיחוד הלאומי בראשות בצלאל סמוטריץ'. "אני בת הציונות הדתית ואני מסתכלת על מה שקורה בגוש, ואני אומרת לבנט ולכל מי שנמצא בהנהגה - אתם מרסקים את הימין בגלל הפיצול הזה, כולנו נשב באופוזיציה. מעולם לא ראיתי רכבת דוהרת ככה לעבר התהום, כמו המהלך ההזוי פוליטית של חיבור סמוטריץ'-בנט-שקד".

 

סמוטריץ' עם בנט. פרץ ובן גביר: ריסוק הציונות הדתית

נתניהו לוחץ והציונות הדתית חלוקה: "מי ישמור על המדינה והתורה?"

  

- היית מעדיפה שסמוטריץ' יחבור לפרץ ולבן גביר?

"מה שהכי נכון לטובת המחנה הלאומי זה שכולם יהיו ביחד, שיתחברו בגושים טכניים ואחר כך יתפצלו. בספטמבר הם השאירו את בן גביר בחוץ עם שני המנדטים שלו שירדו לפח. זה לא הזמן לטהרנות. מה שקורה היום זה שמדרדרים את המחנה אל עבר התהום".

 

איילת שקד בצלאל סמוטריץ' נפתלי בנט (צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא, אבי מועלם)
"בגלל הפיצול נשב באופוזיציה". בנט, סמוטריץ' ושקד(צילום: אלכס קולומויסקי, יאיר שגיא, אבי מועלם)

- איילת שקד אומרת: "איתמר בן גביר זה לא אנחנו".

"החיבור ההזוי בין סמוטריץ' לבין בנט ושקד מבריח מצביעים ליברלים. הם אמרו 'אנחנו רוצים להיות המפלגה שתביא אל המחנה הלאומי את מצביעי כחלון לשעבר, מצביעי כחול לבן' - איזה מצביע כחלון לשעבר יצביע למפלגה שסמוטריץ' יושב בה? הם קיבלו צבע חרד"לי מובהק ברגע שהם הביאו אליהם את סמוטריץ', והם מדללים את היכולת שלהם להיות מפלגה שמושכת קולות מהמרכז. זאת הטעות המרה שהם עושים. בגלל מלחמות אגו, לא בגלל אידיאולוגיה. גם לגבי בן גביר, יש כאן מציאות פוליטית שצריך להכיר בה: אם אורלי לוי מצליחה לשבת ביחד עם תמר זנדברג, זה אומר שהן שמו את טובת המחנה ואי-בזבוז קולות לפני כל דבר אחר".

 

- השאלה היא אם הכול כשר לטובת האיחוד הזה. אנחנו שומעים שראש הממשלה מאיים לפטר את בנט מתפקיד שר הביטחון.

"אני שמעתי שרה"מ אומר לבנט את הדבר שהוא פשוט תוצאה של המעשה הזה, זה חטא ועונשו - החטא הוא פיצול המחנה. אם נפסיד בבחירות האלה בגלל בזבוז קולות - אנחנו נמצא את עצמנו במצב שבו אף אחד מאיתנו לא יישא בתואר 'שר', ונראה את בני גנץ מרכיב את הממשלה. אנחנו רואים שליברמן מוכן ללכת איתו".

 

לדברי חוטובלי, "מה שראש הממשלה מנסה להגיד זה 'תתעשתו', ואני אומרת שהציונות הדתית כיום לא רואה בכם מנהיגים ברגע שאתם מפצלים את המחנה".

 

- אולי בנט בכלל פוזל לצד השני?

"אם בנט החליט שהוא רוצה לחבור לשמאל אז שיודיע לציבור, שלא יגנוב מצביעי ימין. ליברמן עשה את זה בבחירות הקודמות. פעם אחת ריסק בנט את המחנה בכך שהוא פיצל את המפלגה, שהייתה בסדר גמור ובעלת יציבות פוליטית. אנחנו מידרדרים מפעם לפעם, ממערכת בחירות למערכת בחירות, במצב שבו הימין עושה חור בספינה וכולנו טובעים. עצם החבירה של סמוטריץ' אליהם הוא שגוי פוליטית, מעשה שעלול להטביע את הספינה הימנית כולה".

  

ישיבת סיעה של המחנה הלאומי (צילום: אלכס קולומויסקי)
"לא מכירה איבה בין נתניהו לאדלשטיין"(צילום: אלכס קולומויסקי)

על רקע סערת החסינות של נתניהו, הכחישה חוטובלי את השמועות על מתיחות ואף איבה ששוררות בין ראש הממשלה לבין יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין. "הדברים שאדלשטיין אמר במסיבת העיתונאים היו מאוד ברורים - הוא אמר שציבורית יש כאן התנהלות פוליטית ששוברת את כללי המשחק של הפרלמנט הישראלי. הכנסת הזאת התפזרה - אין לה מנדט ציבורי. היכולת לקיים דיונים בזמן פגרה, בטח לא להקים ועדה מעין-שיפוטית - זה לא קיים על פי תקנון הכנסת. חוק יסוד השפיטה אומר שוועדת החסינות היא לא עוד ועדה, אלא היא ועדה מעין-שיפוטית.

 

"מה שכחול לבן עושים זה שבירת הממלכתיות הישראלית", הוסיפה. "אני יכולה להגיד שידענו מתי אנחנו מיישרים קו עם כללי המשחק של הפרלמנט הישראלי, אני לא חושבת שהופר איזשהו כלל".

 

- גם פה לא הופר כלל.

"לא נכון, תקנון הכנסת לא מאפשר זאת. אותו יועץ משפטי של הכנסת נגוע בניגוד עניינים עמוק, לכן הליכוד עתר השבוע, ואמר שלא יעלה על הדעת שאדם שזוגתו היא חלק מכתב התביעה של נתניהו נמצא במצב שהוא מחליט בענייני החסינות".

 

 

- את מצפה מאדלשטיין להיענות לדרישה הזאת?

"אני סומכת על יו"ר הכנסת שיעשה בתבונתו הרבה את מה שטוב למען הממלכתיות הישראלית. כחול לבן כרגע מתנהלים כאילו שהם באים לעשות הצגה לצורך הבחירות. זה לגיטימי כשמדובר בספינים תקשורתיים, אבל כשמדובר בכנסת ובוועדה מעין-שיפוטית - אני חושבת שכאן צריך להציב קו אדום. הדבר הנכון ביותר הוא שדיוני החסינות לא יתקיימו בכנסת הזאת אלא בכנסת הבאה".

 

חוטובלי ציינה כי לא תגיע לדיוני הוועדה: "אין שום משמעות להשתתפות בהצגה חסרת כל ערך".  

 

ניסנקורן: "ההתקפות הפרועות על יועמ"ש ויו"ר הכנסת - ביזיון"

יו"ר הוועדה המסדרת, אבי ניסנקורן (כחול לבן), התייחס בריאיון לאולפן yent לטענות ולהתקפות שנשמעות לאחרונה כלפי יו"ר הכנסת יולי אדלשטיין ויועמ"ש הכנסת, איל ינון, וכינה אותן "ביזיון בהתנהלות מול בית המחוקקים, ביזיון למדינת ישראל".

 

ניסנקורן הכחיש את הטענות שנשמעו בליכוד, לפיהן נעשה שימוש בוועדה זו ככלי משחק פוליטי: "יש חוות דעת משפטית ברורה שמחייבת את יו"ר הכנסת לכנס את המליאה. הדיונים יהיו בדיוק לפי הכללים שינחה גוף מעין שיפוטי שיקיים אותם. אנחנו נעשה בדיוק את מה שינחו אותו. לא יכול להיות שנתניהו מבקש חסינות - ואחר כך לא רוצה לדון בחסינות שלו. זה לא הגיוני שמי שמבקש הוא זה שדוחף לא לקיים את הדיון. הלחצים לא הגיוניים. אין פה עניין של שיקול דעת, זה חייב להיות מיידי. את הקרקס הזה צריך לסיים".

 

- עכשיו אומרים לאדלשטיין למנוע את הכינוס.

"הוא לא יכול. יש לו תפקיד ממלכתי. יש חוק, הוא צריך לקיים את החוק. לא יכול להיות שיבואו ויגידו ליו"ר כנסת 'אל תקיים את החוק'. ועוד מי אומר לו את זה? מישהו בעל עניין. זה פשוט לא הגיוני, לא עושה שכל. זה לא יעבור".

 

כחצי יממה נותרה עד לסגירת הרשימות שיתמודדו לכנסת ה-23. בימים האחרונים קראה מפלגתו של נתניהו לבנט "לשים את האגו בצד" והטילה עליו את האחריות לאיחוד המפלגות שמימין לליכוד. עם זאת, גורם ב"ימין החדש" אמר אמש ל-ynet כי האחריות היא דווקא של ראש הממשלה: "שיזמן אליו את רפי פרץ וישכנע אותו לחבור אלינו ללא בן גביר. הרב פרץ הוא אדם שכשראש הממשלה קורא לו הוא בא, וכשראש הממשלה מבקש - הוא משתכנע".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם
ציפי חוטובלי
צילום: אבי מועלם
מומלצים