שתף קטע נבחר

הפרקליטות: "הדתיים אונסים קטינים" - לא הסתה לגזענות

סגן ראש עיריית חיפה מטעם "ישראל ביתנו" כתב בפייסבוק כי "90% מהחילונים משרתים בצבא, בעוד שדתיים זוללים, שותים ואונסים את הקטינים בחסות של אלוהים". "איגוד רבני קהילות" פנה לפרקליט המדינה בדרישה לפתוח נגדו בחקירה פלילית, ונדחה: "דתיים הם לא גזע"

פרקליטות המדינה קובעת כי התבטאויות כגון "הדתיים אונסים קטינות" אינן מהוות הסתה לגזענות, ולכן לא מצדיקות פתיחה בחקירה פלילית נגד העומדים מאחריהן. במענה לתלונה נגד נציג מפלגת ישראל ביתנו בחיפה, שכתב כך נגד הציבור הדתי בפייסבוק - קבעו במשרד המשפטים כי הטיפול בעניין זה צריך להתברר במישור הציבורי ולא הפלילי. למכתב המלא - לחצו כאן .

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

בחודש שעבר חשף פעיל הימין, יגאל מלכה, תגובה שפרסם ברשת סגן ראש עיריית חיפה, לזר קפלון, לפני הבחירות בספטמבר 2019, לפיה "90% מהחילונים משרתים בצבא, בעוד שהדתיים זוללים, שותים ואונסים את הקטינים בחסות של אלוהים". הוא הוסיף וכינה אותם "קנאים זומבים", והתחייב: "לא נאפשר להם לשלוט במדינה".

 

הפוסט שפרסם יגאל מלכה עם דבריו של קפלון ()
הפוסט שפרסם יגאל מלכה עם דבריו של קפלון

 

"אין מקום להורות על פתיחת חקירה"

בעקבות כך, פנה יו"ר איגוד רבני קהילות, הרב עמיחי אליהו, לפרקליטות בטענה כי מדובר בהסתה נגד הציבור הדתי והחרדי – והיום (ד') פנייתו נדחתה. "על אף שהדברים, ככל שנאמרו, מעוררים שאט נפש, מצאתי כי אין מקום להורות על פתיחה בחקירה פלילית", כתב עו"ד שלומי אברמזון מלשכת המשנה לפרקליט המדינה לתפקידים מיוחדים, והסביר כי הפגיעה לא הייתה על רקע גזעני.

 

עו"ד אברמזון נימק זאת בכך שהחוק האוסר הסתה מגדיר כגזענות "רדיפה, השפלה, ביזוי, גילוי או השתייכות לגזע או למוצא לאומי-אתני", ומכיוון שדתיים ושומרי מסורת אינם ציבור המתאפיין בכך או בצבע מסוים – אין מדובר בעבירה. הממונה בפרקליטות הדגיש כי הוא הדין גם כלפי דברים קשים הנאמרים נגד קבוצות אחרות באוכלוסייה, כמו הקהילה הרוסית או בני עדות המזרח.

 

הפרקליט סיכם: "נוכח כל האמור לעיל, אינני רואה מקום לפתוח בחקירה פלילית בעניין שבנידון. כעולה מהאמור, אין מקום שעניין זה יתברר במישור הפלילי, אלא הגינוי והטיפול בו, כעולה מתגובת 'ישראל ביתנו', דינו להיעשות במישור הציבורי".

 

הרב עמיחי אליהו ()
הרב עמיחי אליהו

 

הרב עמיחי אליהו תקף את ההחלטה ואמר: "האמנתי כי היועץ המשפטי יורה על פתיחת חקירה נגד קפלון או לכל היותר להדחתו מתפקידו כסגן ראש העיר, אך כעת נפל דבר בירושלים והיועץ נתן אור ירוק והכשר לאמירות גזעניות, חשוכות ולהסתה כנגד רוב עם ישראל. הגענו לתחתית כאשר לחופש הדיבור אין גבולות".

 

לזר קפלון
לזר קפלון

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים