שתף קטע נבחר

מאמץ של הרגע האחרון: נתניהו זימן את בנט ופרץ

לאחר שפגישת יו"ר הימין החדש ויו"ר הבית היהודי הסתיימה ללא תוצאות, הזמין רה"מ את הצדדים ללשכתו בניסיון להביא לאיחוד לפני סגירת הרשימות לבחירות. גם הרב דרוקמן הוזמן. גורמים בימין החדש: "סיכוי גבוה שפרץ יבטל את ההסכם עם בן גביר"

  

ראש הממשלה בנימין נתניהו זימן הערב (רביעי) את יו"ר הימין החדש נפתלי בנט ואת יו"ר הבית היהודי רפי פרץ ללשכתו - במאמץ אחרון להביא לאחדות, לפני סגירת הרשימות לבחירות לכנסת ה-23. מוקדם יותר נפגש בנט עם פרץ בקריה בתל אביב - אך הפגישה הסתיימה לאחר כשעתיים ללא הסכמות. גם הרב חיים דרוקמן, מראשי הציונות הדתית, הוזמן ללשכת רה"מ.

 

בפגישה הוצעו לפרץ המקומות 2, 7 ו-8 ברשימה המאוחדת - וללא אנשי עוצמה יהודית. גורמים בימין החדש העריכו כי קיים סיכוי גבוה מאוד לכך שפרץ יבטל את ההסכם עם בן גביר ויצטרף אליהם.

 

לפני תחילת הפגישה עם נתניהו צייץ פרץ בטוויטר: "מילה זו מילה" - אך מחק את הציוץ כעבור כשתי דקות. קודם לכן, אמר שר התיירות יריב לוין במעמד הגשת רשימת הליכוד לכנסת כי "ההתנהגות של מפלגות הציונות הדתית חסרת אחריות. פעם שלישית. זו ההכרעה שמונחת לפתחם - האם מה שחשוב זה האגו או ארץ ישראל? הגיע הזמן שיגלו אחריות. נשארה רק שעה". בתוך כך, עידית סילמן, לשעבר חברת כנסת מטעם הבית היהודי, עברה לימין החדש.

 

 

רפי פרץ בנימין נתניהו נפתלי בנט (צילום: מוטי קמחי, EPA, אבי מועלם)
רפי פרץ, בנימין נתניהו ונפתלי בנט(צילום: מוטי קמחי, EPA, אבי מועלם)

הציוץ של רפי פרץ ()
הציוץ של רפי פרץ, שנמחק לאחר שתי דקות

בזמן הפגישה פרסם בנט הבהרה בעמוד הפייסבוק שלו: "הקריאה של הליכוד כלפיי להכניס לרשימה בהנהגתי את איתמר בן גביר אינה ראויה. חבריי בליכוד, אם אתם כל כך רוצים אותו, שריינו אותו אצלכם".

 

רפי פרץ לקראת הפגישה עם בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי)
פרץ מגיע לפגישה(צילום: אלכס קולומויסקי)

בנט יצא פעם נוספת נגד הקריאות של מפלגת הליכוד לאיחוד בין הימין החדש לבית היהודי, וכתב כי "כיושב ראש מפלגת הימין החדש שמתמודדת לכנסת וכשר החינוך לשעבר של מדינת ישראל, לא אכלול ברשימה שלי מי שמחזיק בסלון ביתו תמונה של אדם אשר רצח 29 איש חפים מפשע", כתב בנט על תמונתו של הרוצח ברוך גולדשטיין בביתו של בן גביר.

 

נתניהו לוחץ והציונות הדתית חלוקה: "מי ישמור על המדינה והתורה?"

 

בנט ציין כי "זה כל-כך מובן מאליו, שאני נדהם שאני נדרש להסביר זאת בכלל. לא אכפת לי כמה ילחצו עליי, זה בכלל לא עולה על דעתי. זה לא יקרה וזו החלטתי הסופית".

 

על הפעילות הציבורית של בן גביר ו"עוצמה יהודית" אמר כי "ישנם שאוחזים קו אידיאולוגי הפוך. במקום לבנות, שוברים. במקום לתקן, מתפרעים. זו תפיסה של בוז עמוק למדינת ישראל ולמוסדותיה. זלזול במפקדי צה"ל ובאנשי כוחות הביטחון.

 

לתפיסתם, אלימות זה בסדר. להעביר סדנאות לפורעי חוק כיצד להתל בחוקרים זו ברכה. חברים, זה איום ונורא. לא שבנו מהגלות לארץ ישראל בשביל לחיות כמו מיליציות פרועות שעושות דין לעצמן. זה לא ימין. זו אנרכיה".

 

בפוסט השווה בנט את "עברייני תג מחיר שתוקפים חיילים" ל"עברייני השמאל האנרכיסטי שזורק אבנים על חיילי צה"ל בגדר", ואמר כי הפתרון לפלונטר הפוליטי הוא שראש הממשלה בנימין נתניהו יזמן את פרץ ויסייע לחיבור איתו תוך הסרת התמודדותו של בן גביר".

 

"אם בן גביר יחליט בכל זאת לרוץ", הוסיף בנט, "ראש הממשלה יבהיר לציבור שהפעם שאין לבן גביר שום סיכוי לעבור את אחוז החסימה".

 

הגשה רשימות מפלגות לכנסת ה-23 (צילום: עמית שאבי)
איתמר בן גביר בכנסת, הערב(צילום: עמית שאבי)

בתגובה לפוסט של בנט, אמר בן גביר כי הוא מתנגד לפגיעה בחפים ומפשע, ו"לאור העובדה שגורל עם ישראל וארץ ישראל מונח על כף המאזניים ועל הפרק סכנה של הקמת ממשלה שתגרש יהודים מהבית, אני מודיע כי לטובת האחדות וניצחון הימין בבחירות אני מסיר את התמונה בסלון".

 

גורמים בסביבתו של פרץ אמרו כי "השר עשה מאמצים בשעות האחרונות לשכנע את איתמר להוריד את התמונה התלויה בביתו. כעת, לאחר הודעת בן גביר האחריות לעתיד הציונות הדתית, לעתיד הימין, ולעתיד ארץ ישראל מונחת לפתחו של נפתלי בנט".

 

בשיחה שהתקיימה אתמול בבוקר בין נתניהו ובנט הבהיר רה"מ לשר הביטחון שמונה לפני חודשיים בלבד כי אם לא יתבצע לבסוף חיבור גדול של כל מפלגות הימין - הדבר עלול לעלות לו בתפקידו כשר הביטחון. בשני הצדדים אמרו כי האמירה לא הוצגה כאולטימטום אלא כהבהרה לבנט על כך שמערכת הבחירות תייצר דינמיקה של יריבות שבמסגרתה בנט לא יוכל להישאר בתפקיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי, EPA, אבי מועלם
בנימין נתניהו
צילום: מוטי קמחי, EPA, אבי מועלם
מומלצים