שתף קטע נבחר

פרץ נשבר: איחוד בימין בראשות בנט, ללא בן גביר

פארסת הימין נגמרה ברגע האחרון עם הסכם לריצה משותפת של הימין החדש, הבית היהודי והאיחוד הלאומי, בלי עוצמה יהודית. הרשימה תיקרא שוב "ימינה". רגע לפני הפגישה אצל נתניהו רפי פרץ עוד צייץ "מילה זו מילה" - ומיד מחק. מוטי יוגב שנדחק למקום ה-11 הודיע על פרישה ותקף את פרץ: "אינו ראוי להיות שליח ציבור"

 

 

למרות שהצהיר כי ירוץ יחד עם איתמר בן גביר ועוצמה יהודית, יו"ר הבית היהודי רפי פרץ השתכנע לחבור לנפתלי בנט ובצלאל סמוטריץ' ברשימה מאוחדת - שתיקרא שוב "ימינה". השינוי הגיע בעקבות הפגישה שנערכה אמש (רביעי) בין בנט ופרץ לראש הממשלה בנימין נתניהו בלשכתו. גם הרב חיים דרוקמן, מראשי הציונות הדתית, הוזמן ללשכת רה"מ.

 

לטובת האיחוד, ויתרה איילת שקד על המקום ה-2 לטובת פרץ. על רקע ההסכמות ברגע האחרון, ועדת הבחירות אישרה הארכה למועד הגשת הרשימות עד 23:15. דקות לפני כן, בן גביר נכנס לפגישה עם פרץ.

 

כך תיראה צמרת הרשימה:

1. נפתלי בנט

2. רפי פרץ

3. איילת שקד

4. בצלאל סמוטריץ'

5. מתן כהנא

6. אופיר סופר

7. עידית סילמן

8. שרה ב"ק

9. שירלי פינטו

10. אורית סטרוק

 

לפני תחילת הפגישה עם נתניהו צייץ פרץ בטוויטר: "מילה זו מילה" - אך מחק את הציוץ כעבור כשתי דקות. נתניהו מסר בתגובה לאיחוד: "רפי פרץ גילה מנהיגות ועשה את המעשה הנכון". בהמשך, בליכוד המשיכו לתקוף את בנט וטענו כי בשל השארת בן גביר מחוץ לאיחוד, "בנט איבד לימין שני מנדטים". 

 

"בערב הזה הפולטיקה של הציונות הדתית הגיעה לשפל", אמר בכעס בן גביר לאחר דחיקתו מחוץ לאיחוד הימין. "מי שמתקרא שר החינוך בגד בי וב-84 אלף המצביעים לעוצמה יהודית, ותקע לי סכין בגב. הצלנו את הקריירה הפוליטית שלו. סמוטריץ', בנט, איילת שקד, כולם היו במעל".

הציוץ של רפי פרץ ()
הציוץ שנמחק לאחר שתי דקות

 

בן גביר הוסיף: "בפעם שעברה הם סיפרו כמה הם מבינים שהפילוג הוא לא טוב, כמה לא בסדר שהלכתי לבד. הפעם עשינו הכל כדי ללכת ביחד, ויתרנו על מקומות. השר בנט אמר שהבעיה היא התמונה בסלון, וכדי למנוע מפלה של הימין הורדתי את התמונה מהסלון. מסתבר שלא מעניין אותם אידיאולגיה, אלא אגו. סמוטריץ', שנלחם כמו ילד על תפקידים. שר חינוך שמשקר. זו חבורה שלא ראויה להנהגה", תקף בן גביר והכריז כי יתמודד עם מפלגתו באופן עצמאי.

 

"עוצמה יהודית הולכת לבחירות להציל את שלטון הימין. הקולות שלנו לא ילכו לאנשים שמשקרים, שבוגדים בערכים, שה-DNA של בן גביר לא טוב להם", הוסיף. "הערב הזה בנט, סמוטריץ' והרב פרץ שמו קץ לקריירה הפוליטית שלהם - ומנסים לפגוע בשלטון הימין. לנו יש אחריות, ומתוך האחריות הזו נרוץ וננצח".

 

פרץ אמר זמן קצר לאחר הגשת הרשימה כי היה מדובר בהחלטה שהתקבלה בלב כבד: "קיבלתי את אחת ההחלטות הקשות בחיי. החלטתי לרוץ ברשימה אחת משותפת שתציל את מדינת ישראל כולה מממשלת שמאל שתחריב כל סממן זהות יהודית. עליי להיות קודם כל נאמן לעצמי ולכן אבקש את סליחתו של ידידי עו"ד איתמר בן גביר על שנאלצתי לבטל בכאב את ההסכם איתו. כאשר מחנה השמאל מצופף שורות במטרה להקים ממשלה נדרשת הכרעה כואבת. גודל השעה והאחריות הלאומית מחייבות אותנו להתאחד".

 

יו"ר האיחוד הלאומי בצלאל סמוטריץ' בירך על החיבור: "מברך את שותפיי על ההסכם, הציונות הדתית יוצאת לדרך ביחד. נשים מאחורינו את משקעי העבר ונצא לדרך חדשה. חובתינו לעבוד קשה ולהחזיר את אמון הציבור בנציגיו. וויתרתי בשמחה לרב רפי על מקומי למען האחדות ושמירה על כבודו כפי שעשיתי בפעמים הקודמות. טוב שהגענו להסכם המיוחל".

 

 

מוטי יוגב פרש מהבית היהודי ותקף את פרץ: "אדם לא ראוי"

 

ח"כ מוטי יוגב נדחק בעקבות האיחוד למקום ה-11 ברשימה, והודיע על פרישה מהבית היהודי, תוך שהוא מותח ביקורת חריפה על פרץ: "לפנות ערב רפי פרץ צייץ בטוויטר מילה זו מילה, וכמנהגו מחק את ההודעה כי גם הוא ידע שמילה שלו זו לא מילה".

 

יוגב הוסיף: "מפלגה שראשיה לא מתנהגים ביושרה - לא תהיה בה ברכה. רפי פרץ גילה חוסר מנהיגות, חוסר שיתוף. הוא לא ראוי להיות שליח ציבור. ראש המפלגה גנב את המפלגה מבוחריה ומנבחריה. החלטתי שלא להתמודד לכנסת הנוכחית במפלגה שבראשה עומד אדם לא ישר.

 

"הבית היהודי בראשות רפי פרץ איבד את דרכו. בבחירות הקרובות לא אתמודד ויחד עם חברי הציונות הדתית נשקם מפלגה ציונית דתית רחבה. אמשיך לשרת נאמנה את עם ישראל ואת הציונות הדתית. אולי מפלגה שחבר בה אדם כזה לא ראוי - לא ראוי להצביע עבורה", חתם יוגב את דבריו בכנסת.

 

 

 
המראת הח
הודיע על פרישה. מוטי יוגב(צילום: איתי בלומנטל)
 

טרם סגירת האיחוד, אמר שר התיירות יריב לוין במעמד הגשת רשימת הליכוד לכנסת כי "ההתנהגות של מפלגות הציונות הדתית חסרת אחריות. פעם שלישית. זו ההכרעה שמונחת לפתחם - האם מה שחשוב זה האגו או ארץ ישראל? הגיע הזמן שיגלו אחריות. נשארה רק שעה".

 

לפני הפגישה אצל נתניהו, נועדו פרץ ובנט בקריה בתל אביב. בזמן הפגישה פרסם בנט הבהרה בעמוד הפייסבוק שלו: "הקריאה של הליכוד כלפיי להכניס לרשימה בהנהגתי את איתמר בן גביר אינה ראויה. חבריי בליכוד, אם אתם כל כך רוצים אותו, שריינו אותו אצלכם".

 

בנט יצא פעם נוספת נגד הקריאות של מפלגת הליכוד לאיחוד בין הימין החדש לבית היהודי, וכתב כי "כיושב ראש מפלגת הימין החדש שמתמודדת לכנסת וכשר החינוך לשעבר של מדינת ישראל, לא אכלול ברשימה שלי מי שמחזיק בסלון ביתו תמונה של אדם אשר רצח 29 איש חפים מפשע", כתב בנט על תמונתו של הרוצח ברוך גולדשטיין בביתו של בן גביר.

 

בנט ציין כי "זה כל-כך מובן מאליו, שאני נדהם שאני נדרש להסביר זאת בכלל. לא אכפת לי כמה ילחצו עליי, זה בכלל לא עולה על דעתי. זה לא יקרה וזו החלטתי הסופית". "אם בן גביר יחליט בכל זאת לרוץ", הוסיף בנט, "ראש הממשלה יבהיר לציבור שהפעם שאין לבן גביר שום סיכוי לעבור את אחוז החסימה".

 

 

בתגובה לפוסט של בנט, אמר בן גביר כי הוא מתנגד לפגיעה בחפים ומפשע, ו"לאור העובדה שגורל עם ישראל וארץ ישראל מונח על כף המאזניים ועל הפרק סכנה של הקמת ממשלה שתגרש יהודים מהבית, אני מודיע כי לטובת האחדות וניצחון הימין בבחירות אני מסיר את התמונה בסלון".

 

גורמים בסביבתו של פרץ אמרו כי "השר עשה מאמצים בשעות האחרונות לשכנע את איתמר להוריד את התמונה התלויה בביתו. כעת, לאחר הודעת בן גביר האחריות לעתיד הציונות הדתית, לעתיד הימין, ולעתיד ארץ ישראל מונחת לפתחו של נפתלי בנט".

  

בשיחה שהתקיימה אתמול בבוקר בין נתניהו ובנט הבהיר רה"מ לשר הביטחון שמונה לפני חודשיים בלבד כי אם לא יתבצע לבסוף חיבור גדול של כל מפלגות הימין - הדבר עלול לעלות לו בתפקידו כשר הביטחון. בשני הצדדים אמרו כי האמירה לא הוצגה כאולטימטום אלא כהבהרה לבנט על כך שמערכת הבחירות תייצר דינמיקה של יריבות שבמסגרתה בנט לא יוכל להישאר בתפקיד.

 

 


פורסם לראשונה 15/01/2020 22:42

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אבי מועלם, יאיר שגיא, מוטי קמחי
בן גביר, פרץ, בנט וסמוטריץ'
צילום: אבי מועלם, יאיר שגיא, מוטי קמחי
מומלצים