שתף קטע נבחר

חשש: הסלמה בעזה בגלל העיכובים בהסדרה

המצרים זועמים על ביקור מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה באיראן ונקטו שורת צעדים שהובילו לדחיית יישום הבנות הרגיעה ולייקור סחורות בעזה. את המסר לעוטף עזה מעדיף חמאס להעביר בעצימת עיניים באמצעות ארגונים אחרים

על רקע ירי הרקטות לעבר ישראל אתמול ובמקביל חידוש הפרחת בלוני הנפץ מעזה, אומר מקור בעזה כי הפלגים ברצועה החליטו להסלים את הפעילות האלימה בעקבות האשמות שמצרים וישראל נוקטות סחבת ביישום הבנות ההסדרה. המקור אמר את הדברים לכלי תקשורת מרכזי המקורב לחמאס.  

 

 

 

הירי אמש שבוצע בידי חוליה עצמאית של הג'יהאד האיסלאמי, נעשה אחרי שלושה שבועות של שקט שכפה חמאס ובמקביל אליו שוגרו בלוני נפץ לעבר עוטף עזה. ייתכן כי מדובר בתוצאה של עצימת עין של חמאס כלפי המבצעים, שנועדה להעביר איתות באמצעות הגברת המתיחות מול ישראל מבלי להשאיר טביעת אצבע של הארגון לאירועים.

 

מטוסי קרב של צה"ל תקפו כמה יעדי טרור של חמאס בצפון רצועת עזה בתגובה לירי הרקטות, בהם אתר לייצור אמצעי לחימה ומתחם צבאי. "התקיפה בוצעה בתגובה לירי הרקטות מרצועת עזה לעבר שטח ישראל. צה"ל רואה בחומרה רבה את הירי, וימשיך לפעול ככל שיידרש נגד ניסיונות לפגיעה באזרחי ישראל", נמסר מדובר צה"ל, שהדגיש כי "חמאס אחראי על הנעשה ברצועת עזה וממנה, והוא יישא בהשלכות".

 

תקיפות תקיפה צה
אמש: תקיפות צה"ל ברצועת עזה בתגובה לשיגור הרקטות(צילום: AFP)

 

 

 
המחליף של סולימאני, אסמאעיל קאאני (במרכז עם מדים), עם איסמעיל הנייה (משמאלו) ובכירי חמאס ()
איסמאעיל הנייה ובכירי חמאס עם מחליפו של סולימאני, אסמאעיל קאאני

 

המתיחות בין מצרים לבין חמאס על רקע הגעתו של מנהיג הארגון איסמאעיל הנייה לאיראן התעצמה בימים האחרונים. בשבוע שעבר ביטלה מצרים ביקור של משלחת שלה ברצועת עזה שהייתה אמורה לדון עם הנהגת חמאס ביישום הבנות הרגיעה ובתרומה המצרית לכך. על פי ההבנות המוקדמות, מצרים התחייבה כי בתמורה לשקט היא תאפשר את הגדלת היקף הסחורות שמוכנסות לרצועת עזה משטחה דרך מסוף מעבר רפיח.

 

בפועל, לאחר ביקור הנייה באיראן והשתתפותו בהלוויית קאסם סולימאני, החלה מצרים להעלות באופן חד-צדדי את מחירי הסחורות המועברים מרפיח ובהם גם את הגז לבישול - דבר שיצר מחסור משמעותי בשוק הגז ברצועת עזה. בנוסף הטילה מצרים מסים חדשים על יבוא צמיגים וכן מס נסיעות כבד ליוצאים מרצועת עזה דרך מעבר רפיח.

 

חברת היצוא הגדולה ביותר של מוצרים ממצרים לרצועת עזה דרך מעבר רפיח נקראת "אבנאא סינא" והיא נמצאת בין היתר בבעלות של המודיעין המצרי והצבא המצרי. בעלות זו מאפשרת לקהיר להטיל סנקציות על חמאס באמצעות מסים כבדים ופתאומיים על סחורות.

 

טרם צאתו מקהיר לסבב ביקורים בינלאומי, התחייב הנייה למודיעין המצרי כי הוא לא יבקר באיראן. השתתפותו בהלוויית סולימאני עוררה כעס גדול בקהיר. הנייה צפוי ככל הנראה להישאר בחו"ל בשלב זה ולא לשוב לרצועה עד לקיומן של הבחירות הפנימיות להנהגת חמאס שצפויות להתקיים בשנה הקרובה. בסיס מושבו של הנייה בחו"ל הוא דוחא בירת קטאר.  

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
תקיפת חיל האוויר אמש ברצועת עזה
צילום: AFP
מומלצים