שתף קטע נבחר

בגלל חדר אוכל בקריה: עיכוב של שנים בפינוי שטח ששווה מיליארדים

בחודש שעבר אמור היה להיחתם הסכם שיאפשר את פינוי מתחם "קרן הקריה", אך בצה"ל חוששים כי לא יהיו חלופות לחדר האוכל ולמבנים צמודים והיישום עוכב ב-5 שנים נוספות. ההכנסה המוקפאת למדינה - כ-3 מיליארד ש'. גורם המעורה בתכנית: "החיילים אוכלים בעזריאלי". משרד הביטחון: "עמלים על הסכם משלים"


בגלל חדר אוכל לחיילי הקריה: עיכוב של 5 שנים נוספות בפינוי 'קרן הקריה' (צילום: מוטי קמחי)
מתחם "קרן הקריה"(צילום: מוטי קמחי)

חלם באחד ממיזמי הדגל של שחרור אדמות הנדל"ן המבוקשות בגוש דן: כעשור לאחר שהושג סיכום עקרוני בין צה"ל, משרדי הביטחון והאוצר ורשות מקרקעי ישראל שלפיו יפונה החלק הצפון-מזרחי בבסיס הקריה שבמרכז תל אביב לטובת בניית פרויקט "קרן הקריה" - נראה שהפינוי הולך ומתרחק. הסיבה: במערכת הביטחון מסרבים לפנות מספר מצומצם של מבנים שנותר במתחם המיועד לפינוי, מאחר וטרם, לטענת גורמים בצה"ל, נמצאה להם חלופה. הבניין המרכזי שבהם הוא חדר האוכל המשמש חיילים המשרתים בקריה.

 

"לא מדובר בלוחמים שירעבו ללחם במוצב מרוחק", טען בשיחה עם ynet גורם רשמי המעורה בפרטים, "אלא בחיילים עורפיים שמשרתים בליבה של תל אביב, יוצאים מדי יום הביתה; ואם צה"ל ממש רוצה - הוא יכול לסדר להם חלופות של מזון בחלל אחר בבסיס הגדול או בסמוך לו. מה גם שחלק לא קטן מהם בכלל מוותר על ארוחת הצהריים הצבאית וניגש לאכול במסעדות שבקניון עזריאלי הצמוד".


בגלל חדר אוכל לחיילי הקריה: עיכוב של 5 שנים נוספות בפינוי 'קרן הקריה' (צילום: מוטי קמחי)
"חלק לא קטן אוכל בעזריאלי"(צילום: מוטי קמחי)

התקדמות במהלך אמורה הייתה להירשם בחודש שעבר עם חתימת מערכת הביטחון, בראשות מנכ"ל המשרד אלוף במיל' אודי אדם, אך זו עוכבה שוב. מרגע החתימה על אישור המהלך בידי משרד הביטחון - נמשכים הליכי הפינוי ושיווק הקרקע ליזמים פרטיים כחמש שנים, כך שהעיכוב שיישום חלק הארי בפרויקט יגיע לכל הפחות עד 2025.

 

האבסורד הוא שחלק מהתוכנית כבר מומש בשנים האחרונות, עם פינוי חלקי של המתחם על-ידי צה"ל, כשהשטח שפונה - בצומת הרחובות שאול המלך ודרך בגין - משמש באופן זמני כמגרש חניה לאנשי הקבע בשעות הבוקר עד אחר הצהריים, ולחניית אזרחים בשעות הערב ובסופי שבוע.

 (הדמיה באדיבות רשות מקרקעי ישראל) (הדמיה באדיבות רשות מקרקעי ישראל)
(הדמיה באדיבות רשות מקרקעי ישראל)

 (צילום: אלון בסון, משרד הביטחון) (צילום: אלון בסון, משרד הביטחון)
(צילום: אלון בסון, משרד הביטחון)

בגלל חדר אוכל לחיילי הקריה: עיכוב של 5 שנים נוספות בפינוי 'קרן הקריה' (צילום: מוטי קמחי)
(צילום: מוטי קמחי)

שווי המהלך למשק מוערך בכשלושה מיליארד שקלים, שהכנסתם למדינה כאמור תתעכב, למרות שבסיכום הראשוני מ-2011 נקבע כי החתימה על הפינוי תתקיים ב-2016. חלק מהמיליארדים שהמדינה תקבל בגין מכירת הקרקעות ליזמים פרטיים שצפויים להקים בהם מגדלים חדשים ינותבו חזרה לצה"ל להקמת בניין חלופי וחדש, ככל הנראה בקרבת שער שאול שבתוך הקריה, לטובת היחידות שמבניהן יפונו וכן מטה חיל הים.

 

הבניין החדש לצה"ל עשוי להיתמר, לפי התכנון בשלב זה, לגובה של כ-30 קומות, ובכך ינוצלו בצורה מיטבית יותר ובזבזנית פחות השטחים הפתוחים הרבים בבסיס שבלב המטרופולין - המקביל לפנטגון האמריקני. במסגרת התוכנית, שקודמה על ידי רשות מקרקעי ישראל, 20% מיחידות הדיור בפרויקט "קרן הקריה" יהיו דירות קטנות בשטח של עד 65 מ"ר והיתר בשטח של 85 מ"ר. הפרויקט ממוקם בפינה הצפון-מזרחית של מתחם צפון הקריה, בשטח של כ-38 דונם, ומהווה את המתחם השני אותו מאשרת העירייה בשטחי מחנה "צפון הקריה".

 

ממשרד הביטחון נמסר בתגובה: "משרדי האוצר והביטחון עמלים בימים אלו על הסכם משלים לסיכום משנת 2011, שבמסגרתו כבר פינה המשרד 11 דונמים ממחנה הקריה (קרן הקריה). זאת מכיוון שחלו שינויים אשר חייבו לתקן את התוכנית המקורית לפינוי השטח והן מכיוון שעל פי הסיכום המקורי הצדדים נדרשו להשלים פרטים נוספים - הנוגעים למימוש הסיכום. על פי התוכנית המעודכנת משך הפינוי אכן מוערך בכחמש שנים, במהלכן ייבנה מבנה חליפי לשם אכלוס היחידות העתידות להתפנות מיתרת השטח".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
חניון קרן הקריה
צילום: מוטי קמחי
מומלצים