שתף קטע נבחר

מורה דרוזית זכתה בפרס על סך 100 אלף שקל

מג'דולין חיזראן נבחרה מתוך 600 מורים וקיבלה את הפרס להוראה איכותית מטעם "קרן טראמפ". אשת החינוך סיפרה על שיטות הלימוד: "לא מוותרת לתלמידים, ולא מוותרת עליהם"

 

 

המורה הדרוזית מג'דולין חיזראן מהיישוב ירכא זכתה בפרס על הוראה איכותית בסך 100 אלף שקל מטעם "קרן טראמפ". חיזראן, דמות בולטת בחברה הדרוזית שבה רוב הנשים מעולם לא יצאו מגבולות היישוב שלהן, נבחרה לקבל את הפרס מתוך כ-600 מורים על התעוזה והיצירתיות שהיא משלבת בהוראתה.

 

חיזראן היא בעלת תואר ראשון במתמטיקה שאותו למדה בטכניון, ותואר שני בתוכנית רוטשילד ויצמן ממכון ויצמן. היא עבדה באוניברסיטת חיפה, עסקה בהוראה ב-18 השנים האחרונות, וכיום מלמדת בחטיבת ביניים ביישוב מגוריה. אף שהייתה יכולה לעסוק בתחומי המחקר או ההיי טק, בחרה חיזראן לחזור לבית הספר שבו למדה - כמורה. שיטת הלימוד שלה נחשבת לפורצת דרך, ומשלבת בין היתר מתמטיקה ופילוסופיה, חידושים וטכנולוגיה וכן גישה מיוחדת במינה מול תלמידיה.

המורה הדרוזית מג'דולין ח'יזראן מהישוב ירכא תקבל  פרס חסר תקדים על הוראה איכותית - 100 אלף ש
"התלמידים שותפים איתי בהישג". מג'דולין חיזראן

"עברתי את כל השלבים עד שקיבלתי את הפרס", סיפרה. "בבית הספר אני רכזת פדגוגית, והייתי מדריכה בתחום המתמטיקה לצד תוכניות נוספות. שנודע לי על בחירתי לפרס התרגשתי מאוד ושמחתי, קשה לתאר את הרגע הזה. אני משקיעה בכל התלמידים ועושה את כל המאמצים כדי שהם יובילו. הם שותפים איתי בהישג".

 

חיזראן הסבירה על שיטות החינוך שבהן היא נעזרת בכיתה: "אני בודקת בכל נקודה כיצד מתמודדים התלמידים במקצוע. אני תמיד מתמקדת בתלמיד ולא בתוכניות הלימוד, העיקר הוא ללמד אותם את הבסיס של המתמטיקה, לשכלל אותו למודל שאפשר לתרגם בחיי היום-יום". לתפיסתה, מדובר בדרך שיכולה לתרום רבות לילדים בעתיד. אני מאמינה שהדור שלי הוא לא הדור של היום, והדור של היום הוא לא הדור של מחר. בתקופתי לא היה מחשבון, והעובדה שכיום עומדים לרשות התלמידים כלים רבים היא הזדמנות לעלות מדרגה ולנצל את הטכנולוגיה לטובה בכל המגמות".

המורה הדרוזית מג'דולין ח'יזראן מהישוב ירכא תקבל  פרס חסר תקדים על הוראה איכותית - 100 אלף ש
חיזראן והתלמידים
המורה סיפרה על האופן שבו היא מתמודדת עם קשיי התלמידים בכיתה. "אני מקיימת איתם שיחות אישיות, אומרת לתלמיד שאני מאמינה בו וביכולות שלו. אמונה היא דבר מאוד חשוב לתלמיד. אני עושה איתם גם תוכנית אישית, כמו חוזה, ומראה לכל אחד איפה הוא חזק ואיפה החולשה שלו, ולפי זה מתקדמים עם המשימות.

 

"צריך להתמקד במי שלומד וביכולות שלו, ולקדם אותו במקום שהוא נמצא, אחרת לא נקדם אף אחד", הסבירה. "במהלך השנה אני עושה פרויקטים עם התלמידים שכוללים פעילויות ביחד, אני מאפשרת להם להחליט על דברים כך שהם מרגישים שהם אחראים ומקבלים החלטות. אני עוקבת אחרי התלמיד ואומרת לו - 'אני לא מוותרת לך כי אני לא מוותרת עליך'. אני משתמשת בשיח מתמטי לפי מחקרים שנעשו בתחום, כולל חידושים".

 

לטענת חיזראן, "על כל המורים להתאמץ ולהביא דברים חדשים לחדר הכיתה - אני צריכים להוות דוגמה". היא ציינה גם את הצורך בעבודת עומק בנושא הכשרת המורים. "לא יעלה על הדעת שלמקצוע יוקרתי בן מאות שנים כמו מתמטיקה יגיעו מורים בעלי הכשרה שאינה מספיקה. איך ניתן לקדם כך שיח מתמטי ברמת חשיבה גבוהה? לצערי, הידע שלהם לא מעמיק. על מקבלי ההחלטות להסתכל על זה ולבחור את המורים הטובים ביותר שיכולים לקדם את המקצוע, כי מתמטיקה היא תשתית".

קובי שוורצברד, יו
קובי שוורצברד, יו"ר ועדת הפרס "קרן טראמפ"

קרן טראמפ הוקמה בשנת 2011 במטרה לטפח הוראה איכותית בתחומי המתמטיקה והמדעים בבתי הספר העל-יסודיים. פרס הקרן להוראה איכותית, כאמור בסכום של מאה אלף שקלים, נועד להעניק הכרה וחשיפה להוראה איכותית בתחומים אלה, ולעודד אנשים מוכשרים לבחור בהוראה כמסלול לחייהם המקצועיים. ועדת הפרס, המוענק מדי שנה, מורכבת בעיקר ממורים שזכו בו בעבר.

 

כ-600 מורים מכל רחבי הארץ הגישו השנה מועמדות לפרס שיוענק החודש בטקס חגיגי לחיזראן, שהדגימה מצוינות בארבע זירות שונות: עם התלמיד, בכיתה, בבית הספר ובקהילה המקצועית.

 

יו"ר ועדת הפרס, קובי שוורצברד, ציין: "בשנת 2019 'פרס טראמפ להוראה איכותית' הוענק לראשונה למורה מחטיבת הביניים. זאת כדי להעלות על נס את תרומתם של מורי חטיבות הביניים ולמקד את תשומת הלב לחשיבות הרבה של שלב חינוכי זה, שלרוב נזנח לקרן זווית.

 

"על הטמעת יחס אישי מתוך אמונה שכל תלמיד יכול להצליח, על התאמת שיטות ההוראה ליכולות ולצרכים של תלמידיה, על אמונה כנה שהעתיד של הילדים מתחיל בחטיבת הביניים, ומכיוון שהיא כל הזמן לומדת ומתפתחת כמורה, בחרה ועדת הפרס להעניק אותו למג'דולין חיזראן", אמר שוורצברד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
זוכת הפרס מג'דולין חיזראן
מומלצים