שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  נתניהו החליט: 30 מיליון שקל לשיקום נזקי השיטפונות בנהריה

  בהמשך לביקורו בעיר הצפונית שמתמודדת עם פגעי מזג האוויר בסערה האחרונה, הודיע ראש הממשלה כי הנחה את מנכ"ל משרדו להכין תוכנית לשיקום הנזקים. הכספים שיועברו מיועדים לשדרוג תשתיות ציבוריות

   

  ראש הממשלה בנימין נתניהו יביא לאישור הממשלה ביום ראשון החלטת ממשלה להקצות לעיר נהריה כ-30 מיליון שקל לטובת שיקום נזקי השיטפונות בעיר. כך מסרה הערב (יום ה') לשכת נתניהו.  

   

  בהודעה נאמר עוד כי "בהמשך לביקורו של ראש הממשלה נתניהו בנהריה בתחילת השבוע, הוא הנחה את ממלא מקום מנכ"ל משרדו רונן פרץ להכין תוכנית ממשלתית לשיקום נזקי השיטפונות בנהריה. התוכנית, שגובשה יחד עם שר הפנים, שר התיירות, שרת השיכון והבינוי, שר האנרגיה, השר להגנת הסביבה ושר האוצר, כוללת תקציבים עבור שיקום מיידי של העיר, מימון פעולות תכופות, פינוי מפגעים ושדרוג תשתיות ציבוריות שנפגעו בשיטפונות.

   

  "ההחלטה כוללת תקציבים יעודיים שיועברו לעיריית נהריה לצורך סיוע במימון הוצאות החירום אליהן נדרשה בהתמודדות עם השיטפונות ובשיקום מיידי של האזורים שנפגעו. בנוסף, הממשלה תפעל לשיפוץ, שיפור ושדרוג התשתיות ופיתוח הרחובות שנפגעו בעקבות הסערה, וכן לשיקום תשתיות התיירות הציבוריות שנפגעו לאורך רצועת החוף ובסמיכות לבתי מלון בעיר".

   

  עוד מסרה לשכת נתניהו כי "הממשלה תחליט על קידום והשלמת הליכי התכנון לתוכנית הניקוז, להקמת אתרי ויסות שיטפונות במעלה נחל הגעתון, במטרה למנוע הישנות של מקרים דומים. בנוסף, הממשלה תנחה על הקמת צוות היגוי שיסייע בהסרת החסמים לתוכנית ויבטיח את השלמת התכניות במועד".

  הרכב שנסחף בנהריה (צילום: גיל נחושתן)
  ההצפות בנהריה בשבוע שעבר(צילום: גיל נחושתן)

  הצפות בנהריה (צילום: אחיה ראב
  (צילום: אחיה ראב"ד )

  הצפות בנהריה (צילום: אחיה ראב
  (צילום: אחיה ראב"ד )

  הצפות בנהריה (צילום: אחיה ראב
  (צילום: אחיה ראב"ד )

  הצפות בנהריה (צילום: אחיה ראב
  (צילום: אחיה ראב"ד )

  ההצפות בשבוע שעבר גרמו לנזקים כבדים לתשתיות ולעסקים בעיר. ישנה הערכה שלפיה עבודות השיקום יימשכו כמה שבועות. אחת המסעדות שניזוקה בצורה הקשה ביותר היא ה"סוגו", מסעדה בקצה הגעתון, סמוך לשפך. רק באחרונה שיפץ הבעלים אסי אטדגי את המקום בסכום של כ-1.5 מיליון שקל שירדו לטימיון. גובה המים והבוץ הגיע לכ-60 ס"מ, והנזקים מגיעים למיליונים.

   

  "כשהתחלנו את הניקיון והטיפול במקום אחרי השיטפון, חשבתי שזה עניין של 800-700 אלף שקל, בעיקר ציוד", אמר אטדגי. "כשהתחלנו לחפור גילינו שהמון סחורה נהרסה, מוצרים, הקירות, הטפטים, ריהוט ודקורציה מעץ. אנחנו כבר הרבה הרבה מעבר למיליון שקל נזקים".

   

  לדבריו, "בעבר היו כמה שיטפונות אבל הם היו ברמה של להעביר אחר כך סמרטוט. ברור שלא ציפינו למה שקרה פה, 30, 40 ו-60 ס"מ של בוץ. אנחנו מפחדים נורא להשקיע שוב בשיפוץ ואז לחטוף שוב מכה כזו. אף אחד לא יכול להבטיח לנו שזה לא יקרה שוב בעוד שבועיים או חודש".

   

  לא רק עסקים פרטיים ניזוקו. אחד מבנייני המשרדים הגדולים בעיר, "כוכב הגעתון", שבו שוכנים משרדי הביטוח הלאומי, קופת החולים הכללית, מרפאות שיניים ועוד, הושבת לאחר שכמויות מים אדירות חדרו לחניוני הבניין ולחדרי המכונות, שם הושבתו מערכות חיוניות לפעילות הבניין.

   

  רפי לוי מירו, איש תחזוקה בבניין המשרדים, הסביר: "אין מעליות, אין גנרטורים. הגעתון התחיל לעלות, ומילא לנו את החניון בגובה של 9 מטר בערך. ניזוקו לנו מערכות המים, כיבוי אש, מעליות, גנרטורים. מבחינתנו הבניין מושבת".

  מוטי בן שבת ()
  מוטי בן שבת. הקריב את חייו בשיטפונות בנהריה

  ההצפות בעיר הצפונית גם גבו את חייו של תושב העיר מוטי בן שבת (38), שנספה בעת חילוץ יושבי רכב לכוד בסחף. "מוטי שלי היה צדיק, אלוהים אהב אותו, למרות שאני אוהבת אותו יותר", אמרה בתחילת השבוע אמו חוה. "אם הייתי למטה לא הייתי נותנת לו והייתי עוצרת אותו, אבל מי אני?"

   

  עוד אמרה האם: "אבא שלו היה איתו וראה את כל המקרה. אבא שלו רץ ראשון ומוטי רץ אחרי אבא שלו, ואחר כך רצנו וראיתי את האבא תופס את הראש ונופל על הרצפה.

   

  "לא מגיע לי שהוא יעזוב אותי לבד. אני רוצה תשובה, מה אני עושה עכשיו בלי מוטי? הוא ילד של אמא, ילד שחי איתי 24 שעות בבית. ילד אהוב על כולם, ילד שנתן מעצמו לכולם. אני מאוד מקווה שייתנו לראש העיר רונן מרלי את כל האמצעים ואת כל העזרה מהממשלה".

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי, אחיה ראב"ד
  ראש הממשלה נתניהו וההצפות בנהריה
  צילום: אלכס קולומויסקי, אחיה ראב"ד
  מומלצים