שתף קטע נבחר

"הראשון שקפץ": מוטי חילץ משפחה משיטפון - ונהרג

מוטי בן שבת בן ה-38 נהרג כשסייע לחלץ יושבי רכב שנלכד בשיטפון בנהריה. עד ראייה סיפר על גבורתו, כשקפץ להציל תינוק שחשב שנותר ברכב - וטען למחדל: "זה רחוב שתמיד מוצף". ראש העיר, שהשתתף במאמצי ההחייאה, הזהיר: "צפויים לנו עוד ימים מורכבים"

 

 

הגבורה - והטרגדיה: עד ראייה לאירוע שבו נהרג מוטי בן שבת, תושב נהריה בן 38 שסייע לחלץ יושבי רכב משיטפון בעיר, סיפר אמש (ד') ל-ynet על האומץ הרב שגילה. הוא סיפר כי מוטי ואדם נוסף נחלצו לסייע לבני המשפחה הלכודים בכיכר נהריה הירוקה. לדבריו, אחרי שחולצו עלה חשש שנותר בו תינוק - ומוטי היה "הראשון שקפץ" כדי להצילו. גופתו נמצאה בהמשך לאחר סריקות באזור. אתמול בערב היה אמור לשמוח בחתונתה של אחייניתו. 

 

עד הראייה, מאיר רפאל חי ביטון, סיפר כי הגיע לכיכר בשעה 12:40. "היה שם שיטפון גדול מאוד", הוא סיפר. "החלטתי לעצור את הרכב והתחלתי להתקדם ברגל לכיוון הבית. פתאום אני שומע צעקות מאוד מאוד חזקות, ואני שומע שמנסים לחלץ רכב שבו לכודים מספר בני אדם. מוטי ועוד בחור בשם ריף כהן קפצו על הרכב ופשוט הצליחו לחלץ את האנשים שהיו בתוכו", אמר.

מוטי בן שבת (צילום: גיל נחושתן)
מוטי בן שבת והרכב שממנו סייע לחלץ בני המשפחה טרם מותו(צילום: גיל נחושתן)

 

 

לדברי ביטון, לאחר שחולצו בני המשפחה מהרכב עלה חשש שעדיין יש בו תינוק, כיוון שהיה שם כיסא תינוק. "משום מה מוטי פשוט היה הראשון שקפץ לרכב על מנת לנסות להציל את התינוק שחשבו שהיה שם. ברגע שקפץ לא ראו אותו, וכנראה המים החזקים סחפו אותו לעבר הגעתון. זו הייתה טרגדיה, אירוע מאוד מאוד קשה".

 

הוא גם מתח ביקורת על התנהלות הרשויות, במה שתיאר כמחדל. "אני חושב שהאירוע הזה היה יכול להימנע אם היו סוגרים את הרחוב לפני כן. ידעו את המצב שם במקום ובכל זאת הרחוב היה פתוח. זה רחוב שהוא מאוד מסוכן, תמיד היה מוצף, גם השבוע כבר היה את זה ואפשר היה להימנע מהאסון הכבד מאוד הזה". ביטון הוסיף כי "נשבר הלב לראות את הדבר הזה, שהוא נלקח כקורבן על המחדלים האלו".

 

ביטון סיפר כי הכיר את בן שבת בבית הכנסת "משה רבנו" בעיר, של רב הקהילה שמעון עברי. "מוטי תמיד היה מגיע לשיעורים והיה איש מיוחד, דמות שהרבה צעירים למדו ממנו, הרבה הרבה למדו ממנו תורה".

 

 

צה
צה"ל עזר לפנות אזרחים בנהריה

צה

צה

פינוי תלמידים מבית הספר אוסישקין  בנהריה לאחר שהיו במקום מהבוקר (צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)
פינוי תלמידים מבית הספר אוסישקין בנהריה(צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)

פינוי תלמידים מבית הספר אוסישקין  בנהריה לאחר שהיו במקום מהבוקר (צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)
(צילום: דוברות כבאות והצלה תחנת זבולון)

שיטפונות נהריה (צילום: שחר אברהם)
(צילום: שחר אברהם)

"הוא הראשון שקפץ למים ובכל דבר הוא היה הראשון שמגיע וקופץ וכל בעיה הוא בא ופתר ועזר לכולם. זה שהציל את הנפשות, בסוף גם מסר את הנפש שלו", אמר ביטון. בן שבת, שלדבריו עבד בתחום השיפוצים, "היה איש מיוחד, איש שכולו מלא בחיוך. היה תמיד משדר שמחה לאחרים".

 

ראש העיר נהריה, רונן מרלי, הביע את תנחומיו למשפחתו של בן שבת. "הבחור גיבור. הלך לחלץ משפחה ולצערנו נסחף. מותו נקבע בשטח, אני הלכתי והשתתפתי במאמצי ההחייאה, אי-אפשר היה לעשות כבר כלום". מרלי סיפר כי הוא מכיר את משפחת בן שבת: "אנחנו נחזק אותה, זה אסון כבד לעיר", אמר.

 

"נהריה נצורה, לא להיכנס להרפתקאות"

מרלי התייחס גם למצב בעיר, שבעקבות השיטפונות הקשים בה קראה העירייה לתושבים להישאר בבתיהם. "העיר בשלב הזה נצורה, הגעתון סתום, אי-אפשר לחצות, צפון, דרום, בכלל". ראש העיר הוסיף כי "צפויים לנו עוד ימים מורכבים. הגשמים שיורדים וגם ממשיכים לזרום לכיוון נהריה ולתוך הגעתון - כבר לא לתוך הנחל אלא לרחוב הגעתון וזה הולך מערבה. אני מאוד מקווה שזה יישקע ונוכל לחזור לתפקד בשגרה".

 

 

הוא קרא לתושבי נהריה להישמע להנחיות כוחות החירום וההצלה: "אם יש לכם ספק אז אין ספק, לא להיכנס להרפתקאה". מרלי הודה גם לפעילים והמתנדבים הרבים ש"מגלים אחריות נדירה עם מעורבות הדדית וערבות הדדית מדהימה".

 

פרמדיק מד"א, ערן פרידלנדר, סיפר אחר הצהריים על האירוע שבו נהרג בן שבת: "הגענו עם ניידת טיפול נמרץ לחוף, סמוך למרינה. כ-100 מטר צפונית לשפך נחל הגעתון על קו המים ראינו את הגבר שהיה מחוסר הכרה, ללא דופק וללא נשימה. היום היה מאוד סוער וכמויות גדולות מאוד של מים זרמו סביבנו. הוצאנו אותו מהחוף בעזרת אלונקת שדה, תוך כדי ביצוע פעולות החייאה, לניידת טיפול נמרץ - שם המשכנו בטיפול הרפואי שכלל הנשמות, עיסויים ומתן תרופות, אבל לצערנו בסופן נאלצנו לקבוע את מותו".

הצפות בנהריה (צילום: אחיה ראב
(צילום: אחיה ראב"ד )

הצפות בנהריה (צילום: אחיה ראב
(צילום: אחיה ראב"ד )

במקביל לאירוע הקשה הזה, תושבים שנלכדו בעיר חולצו בעזרת משאיות של צה"ל שנשלחו כדי לסייע. כוחות הכיבוי חילצו כמאה ילדים מבית הספר אוסישקין. קרוב ל-1,500 פניות הגיעו מאז שעות הבוקר למוקד העירוני. תושבים רבים נותקו מחשמל, ורק אחרי כשש שעות הזרם חודש. גם באשדוד כ-60 אלף בתים נותקו מחשמל ותושבים רבים דיווחו כי נתקעו במעליות. לאחר כ-20 דקות החלה אספקת החשמל להתחדש בהדרגה.

 

עיריית נהריה הודיעה כי היום לא יתקיימו לימודים בכל מוסדות החינוך בעיר, הצהרונים לא יפעלו ולא יתקיימו חוגים במועדונים. כמו כן, לא יפעל מערך ההסעות מהעיר למוסדות חינוך מחוץ לנהריה. גם בעכו, במעלות, בשלומי ובמועצות האזוריות אשר ומעלה יוסף לא יתקיימו לימודים.


פורסם לראשונה 08/01/2020 22:30

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים