שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם

  תחזור כבר בשבוע הבא? האפשרויות של נעמה יששכר

  רוסיה לא מעוניינת להיתפס כ"מעצמה שהתקפלה", ומאותתת לישראל כי היא מעוניינת במחוות נוספות מצידה - אך בירושלים הבהירו שעשו די והותר. ועדיין, הפעילים לשחרורה של הישראלית חוששים כי ברוסיה מנסים להסיט את תשומת הלב מההפגנות נגד פוטין. התרחישים האפשריים

   

   

  הדיווח בכלי התקשורת ברוסיה, שלפיו נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שוקל להעניק חנינה לנעמה יששכר לפני שיגיע לישראל בשבוע הבא, עורר חשש בקרב מטה הפעילים למען שחרורה של הישראלית. עם זאת, בכירים בישראל מעריכים כי השיחה של פוטין ונתניהו הייתה טובה מאוד, וכי ברוסיה שואפים לסיים את הפרשה שמעיבה על היחסים בין המדינות במהירות ועל הצד הטוב ביותר. אלה התרחישים האפשריים.

   

  התרחיש הראשון, שבישראל מקווים כי לא יתרחש, הוא האפשרות שבמוסקבה יחליטו שלא להחזיר את נעמה. אם אכן יודיע הקרמלין במהלך סוף השבוע על שחרורה המיידי, תוך זמן קצר ייוודע אם תשוב בטיסה מסחרית או תצטרף למטוס הפמליה המקדימה של פוטין לישראל.

   

  נעמה יששכר ולדימיר פוטין (צילום: רויטרס, AFP)
  ייתכן שנעמה תשוב במטוסו של פוטין(צילום: רויטרס, AFP)
   

  בנוסף, ייתכן שנעמה תשוב במטוסו של הנשיא עצמו ותנחת בישראל כבר ביום חמישי. קיימת אפשרות נוספת שפוטין יודיע על הענקת החנינה - אך השלטונות ברוסיה ישחררו את נעמה רק במועד מאוחר יותר.

   

  נכון להערב, נראה שהההודעה על שחרורה בסוף השבוע היא בעלת הסיכויים הגבוהים ביותר. רוסיה, כמעצמה, לא מעוניינת להיראות כמדינה ש"התקפלה" בפני ההפגנות שצפויות לנשיא הרוסי בביקורו בארץ. אך בינתיים במטה הפעילים לשחרורה של נעמה קיים חשש כי הדיווחים ברוסיה נועדו להסיח את דעתם של המפגינים, ולכן גם אימה של נעמה, יפה, סירבה להגיב לאיתות הרוסי שפורסם באתר "קומרסנט".

   

  שלשום אמר סגן שר החוץ הרוסי לעניינים קונסולריים יבגני איבנוב שעסקת השחרור של נעמה אינה עומדת על הפרק, אך בכיר רוסי שצוטט בדיווח אמש הזכיר את השאיפה במוסקבה למחווה גם מצד ישראל, אך בירושלים הבהירו כי נעשו די והותר צעדים לקראת הרוסים, ושחלקם ידועים וחלקם לא. ייתכן שמדובר בשחרורם של שני האסירים הסורים בשבוע שעבר - אך בישראל מתעקשים כי אין לכך כל קשר למאמצי השחרור של נעמה.

   

   

  פוטין יגיע כאמור ביום חמישי הבא לביקור של יום אחד בישראל כדי להשתתף בפורום השואה הבינלאומי ביד ושם, לחנוך אנדרטה לזכר קורבנות המצור על לנינגרד בגן סאקר בירושלים. הנשיא קיצר את ביקורו בישראל ליום אחד בשל המצב הפוליטי ברוסיה, אך צפוי להיפגש בנפרד עם הנשיא ראובן ריבלין ועם ראש הממשלה נתניהו.

   

  בית המשפט במוסקבה דחה בחודש שעבר את ערעורה של יששכר והחליט להשאיר את העונש הכבד על כנו. בדיון בערעור, שנמשך שעות ארוכות, הוצגו טענות ההגנה, וגם טענות התובע בתיק - ששיבש את שמה של נעמה והמשיך לקרוא לה "NAAM" (נעאם). נעמה עצמה ישבה בתא זכוכית ופנתה לשופטים: "אני מתחננת בפני בית המשפט להכיר בכך שאני כמעט תשעה חודשים נמצאת מאחורי סורג ובריח במדינה זרה. מבודדת, ללא זכויות אדם כמו לדבר בשפתי ולדבר בכלל. ההרשעה תהרוס את כל הטוב שבניתי בחיים, בגלל פשע שלא עשיתי".

   

  ראש הממשלה נתניהו העביר השבוע מכתב שהגיע ליששכר. "איננו מפקירים אף אדם לגורלו", כתב נתניהו והבטיח כי ישראל משקיעה "מאמצים בלתי פוסקים" להביא לשחרורה של יששכר.


  פורסם לראשונה 16/01/2020 22:38

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים