שתף קטע נבחר

תיק הריגת החתולה בבסיס נסגר בלי אישום

במצ"ח התקשו למצוא ראיות שיובילו להגשת כתבי אישום בפרשת ריסוס מסיר השומנים על גורת חתולים בבסיס חיל האוויר, והפרקליטות הצבאית סגרה את התיק. החשוד המרכזי, איש קבע, יועמד לדין משמעתי בלבד

כחודש וחצי אחרי שנחשף ב-ynet כי גורת חתולים הומתה באכזריות בבסיס ההכשרות של חיל האוויר ביסל"ח הסמוך לחצרים שבדרום, הפרקליטות הצבאית סגרה השבוע את התיק – ללא אשמים. בעקבות עדויות ותלונות, במצ"ח חקרו את באזהרה את החשוד המרכזי, נגד במטבח המחנה הגדול, שהחתולה הקטנה אכלה בקרבתו מעת לעת.

 

חתולה שנפגעה ממסיר שומנים ששפך עליה חייל  ()
"זה זועק טיוח". החתולה שהומתה

במצ"ח התקשו למצוא ראיות שיובילו להגשת כתבי אישום בפרשה. הנגד הכחיש את המיוחס לו, ובמצ"ח איתרו עדות אחת בלבד של חיילת שהעידה נגד איש הקבע הוותיק, אך הדבר לא הספיק.

 

איש הקבע כן יועמד לדין בגין המעשה המחריד, אך על ידי קצין שיפוט בחיל, במשפט משמעתי בלבד, ובהתאם צפוי לספוג עונש קל יותר מאשר בדין פלילי. ככל הנראה הוא יוכל להמשיך את שירותו בצה"ל.

חתולה שנפגעה ממסיר שומנים ששפך עליה חייל  ()

הגורה נמצא לפני כחודשיים במצב אפתי על ידי קצין במילואים, אחרי כמה ימים שבהם נראתה על ידי חיילים בבסיס ערנית ובמצב תקין. הקצין טיפל בחתולה יחד עם חיילות שנרתמו לסייע, אך בשל ירידה בתפקודה העבירה הקצין למרפאה וטרינרית פרטית באשדוד, שם ניסו במשך יותר משבוע לייצב את מצבה.

 

כוויות כימיות שהתגברו וזוהו כתוצאה מהתזות של מסירי שומנים למטבח, הובילו להגשת תלונה ולפתיחת חקירה. במהלך החקירה התברר כי החתולה גם הוכתה במקל של מגב על ידי חיילים מצוות המטבח בתקופה שקדמה לאירוע, וכי לפחות חתול אחד נוסף בבסיס מת בדרך דומה. לפי העדויות שהגיעו למצ"ח, גורת החתולים שרוססה במסיר שומנים פותתה קודם על ידי חייל שסייע לחשוד המרכזי, לאחר שהשניים נתנו לה גבינה.

חתולה שנפגעה ממסיר שומנים ששפך עליה חייל  ()

מייסדת ויו"ר ארגון "תנו לחיות לחיות" אתי אלטמן מסרה בתגובה: "אני רואה בחומרה רבה את העובדה שלא הועמד לדין. כל הבסיס ידע מי עשה את זה, וזה זועק טיוח. חקירה רצינית יותר הייתה מביאה לראיות. מאכזב מאוד שהחשוד לא הועמד לדין. ציפיתי מגוף כה רציני לחקירה יותר רצינית".

 

מנהל המטה לקידום טבעונות בצה"ל, יובל חברוני, מסר כי "מכעיס ומקומם להבין שכך מטפלים בצה"ל במי שהתעללו בחתולים חסרי ישע עד שמתו ובאלה שניסו להסתיר את פשעיהם. ההחלטה לסגור את התיק ולהימנע בנוסף מענישה משמעותית בדין משמעתי ובכך לא למצות את הדין עם הפושעים שלקחו בזדון חיים של חסר ישע, מעבירה מסר חינוכי מסוכן ומטריד למתעללים הפוטנציאליים ולעוזריהם - דעו שאם תתעללו, תהרגו ותעברו על החוק, דבר לא יקרה לכם. כך בדיוק מכשירים תרבות שמאפשרת פגיעה וניצול של בעלי חיים חסרי ישע, במקום לטפל בבעיה באומץ ובאחריות".

 

מדובר צה"ל נמסר: "בעקבות המקרה המתואר התנהלה חקירת מצ"ח מקיפה ויסודית לבדיקת האירוע. לאחר בחינה מעמיקה של כלל חומר הראיות שנאסף, הורתה הפרקליטות הצבאית על העמדת איש הקבע לדין משמעתי, בפני קצין שיפוט בכיר, בעבירה לפי חוק צער בעלי חיים בגין כך שהתיז מסיר שומנים לעבר חתולה שהייתה בסמוך לחדר האוכל".

 

עוד נמסר כי "לאחר קיום ההליך המשמעתי ובהתאם לתוצאותיו, תיבחן סוגיית המשך שירותו של איש הקבע על ידי הגורמים המוסמכים לכך". גורמים צבאיים הוסיפו: "בחינת חומר הראיות העלתה שלא נאספו די ראיות המצדיקות הגשת כתב אישום".


פורסם לראשונה 16/01/2020 23:16

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים