שתף קטע נבחר

קרב ירושה: בנות ניצחו חברה של אביהן המנוח

אישה שניהלה קשר עם אדם שהלך לעולמו ביקשה לרשת אותו. אבל בביהמ"ש התברר שכשהיה לה נוח, היא דווקא הצהירה שאין לה בן זוג

בית המשפט למשפחה בקריית גת דחה לאחרונה אישה שדרשה לרשת חצי מהעיזבון של מי שלטענתה היה הידוע בציבור שלה, והלך לעולמו ב-2016 בגיל 45. השופטת פאני גילת כהן הדגישה שבהליכים אחרים הצהירה שאין לה בן זוג, בין השאר כדי לזכות בהטבות מביטוח לאומי, ולכן לך עליה עיקרון ההשתק השיפוטי. את הירושה המלאה יקבלו שתי בנותיו של המנוח.

 

האישה טענה כי הם ניהלו קשר זוגי ממושך ומחייב החל מ-2008 ועד למותו. היא סיפרה כי הם נהגו כבני זוג לכל דבר ועניין: היו מבלים מדי ערב ולנים יחד בדירתה, נהגו לצאת יחד לאירועים משפחתיים וניהלו משק בית משותף. מנגד טענו הבנות כי בין אביהן לבין הנתבעת היה אמנם קשר זוגי אך הוא אינו מגיע למעמד של ידועים בציבור. לדבריהן, היה זה קשר רומנטי אחד מני רבים שניהל אביהן עם נשים שונות.

 

הן ציינו כי אביהן והאישה לא גרו יחד והוא המשיך להחזיק בדירתו. כמו כן, הוא אמנם הוא סייע לה מבחינה כלכלית, אך זאת מאחר שהיה אדם נדיב ולא בגלל שהתייחס לקשר ביניהם כמחייב. הבנות הדגישו שהאישה לא יכולה לטעון שהייתה ידועה בציבור של האב, מאחר שבהליכים קודמים טענה בפני רשויות שונות כי אין לה בן זוג והיא גרה לבדה.

 

ואכן, השופטת פאני גילת כהן קבעה שעל האישה חל עקרון ההשתק השיפוטי, שמונע ממי שהעלה טענה מסוימת בהליך אחד מלהעלות טענה סותרת בהליך אחר. תכלית עיקרון זה היא ביסוס אמון הציבור במערכת המשפט, שמירה על טוהר המערכת המשפטית, חובת תום הלב שלה כפופים צדדים להליך השיפוטי ואיסור השימוש לרעה בהליכי המשפט.

 

בפסק הדין צוין כי מחומר הראיות עולה שבמהלך תקופת הקשר הזוגי הצהירה הנתבעת בפני מוסדות שונים הצהרות שונות לחלוטין מאלה שנטענו על ידה בהליך זה.

 

כך למשל, בתביעה שהגישה ב-2014 לביטוח לאומי לצורך קבלת גמלת הבטחת הכנסה, היא ציינה בכתב יד "אין לי בן זוג". כמו כן, בהליך פשיטת רגל שנוהל בעניינה בשנים האחרונות הצהירה שהיא גרה לבד.

 

“לו תתקבל גרסת הנתבעת בהליכים שלפניי, לא תהא זאת אלא תוצאה גרוטסקית, עת דווקא בית המשפט, האמון על חקר האמת ועשיית הצדק נותן, במו פיו, גושפנקא למסירת הצהרות כוזבות בפני רשויות שונות ולקבלת טובות הנאה במרמה”, נכתב.

 

השופטת הוסיפה כי גם לגופם של דברים, הנתבעת לא הוכיחה שהיא הייתה ידועה בציבור של המנוח. בין היתר הוכח שהמנוח החזיק בדירה נפרדת מתוך רצון לשמור על הפרדה רכושית ביניהם.

 

כמו כן, מהעדויות עולה שמבחינת המנוח לא הייתה מערכת היחסים שלו עם הנתבעת אקסקלוסיבית, ובמקביל לקשר שניהל עמה נהג המנוח להתראות ולבלות עם נשים נוספות. לפיכך האישה נדחתה ונקבע כי הבנות בלבד תירשנה את האב. האישה חויבה בהוצאות בסך 15 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
צילום: אור יניב
עו"ד רחל מור
צילום: אור יניב
מומלצים