שתף קטע נבחר

התביעה חשפה את הג'וב המשפחתי בלהב 433

בקרוב תצטרך המשטרה לתת תשובה בביהמ"ש לשאלה כיצד גויסה בת משפחה של קצין ליחידה בלהב 433, שעליה מפקדת אחותו של אותו בכיר. הפרשה נחשפה בתביעת לשון הרע נגד שוטר זוטר ביחידה. הנושא עבר ללשכת מ"מ המפכ"ל. המשטרה: "הליך אזרחי. לא נתייחס"

תביעת לשון הרע שהגיש סגן-ניצב אבי סיקסיק ששירת שנים בלהב 433 ויצא לאחרונה לגמלאות, נגד שוטר זוטר ביחידה, ממשיכה לחשוף מחדלים ביחידת החקירות המובחרת. אחרי שנחשפו טענות לאי-סדרים, מתברר כי במשך כמה חודשים גורמים שונים במשטרה מתחמקים ממתן תשובה בבית המשפט לשאלה כיצד גויסה בת משפחתו של סיקסיק (בתה של זוגתו) ליחידה בלהב 433, שעליה מפקדת אחותו. כעת, משלא התקבלה תשובה, עבר הנושא ללשכת ממלא מקום המפכ"ל להתייחסות.

להב 433 (צילום: יריב כץ)
(צילום: יריב כץ)
  

יחידת העילית להב 433 מונה כ-1,000 שוטרים. לרוב מדובר בשוטרים מקצועיים שביצעו תפקידים ביחידות אחרות, ומגיעים לשם לאחר שהוכיחו את יכולתם וצברו ניסיון רב. זאת על רקע העובדה שהיחידה מטפלת בחקירות הרגישות במדינה, ובתיקים כלכליים יש צורך לא פעם לגייס אנשי מקצוע מהשורה הראשונה מהאזרחות כמו עורכי דין, רואי חשבון, כלכלנים ויוצאי פרקליטות.

 

בשל הרגישות הגדולה, מקפידים ביחידה שבני משפחה לא ישרתו ביחד. קל וחומר, מקפידים שקצין לא יפקד על בן משפחה שלו - גם לא במקרה - זאת כדי שלא תהיה לו כל נגיעה או אפשרות לקדם בתפקיד או בדרגה את קרוב משפחתו. 

 

אלא שבתביעה שהגיש סיקסיק התברר שבתה של זוגתו גויסה למשטרה בתחילת 2018 היישר למוקד ביחידת 105. מדובר ביחידת הדגל של המשטרה למלחמה בפגיעות מיניות שמבוצעות בקטינים ברשת האינטרנט. יחידה 105 נחשבת ליחידה נחשקת מאוד, שאחראית לאינספור חשיפות של מקרי פדופיליה, ושותפים לה גם המשרד לביטחון הפנים ומשרד הרווחה. מי שמפקדת על היחידה היא אחותו של סיקסיק, ניצב-משנה אתי בצר, קצינה בכירה ומוערכת הנכללת בסגל הפיקוד הבכיר של להב 433, ונמצאת בכל דיוני השיבוצים והקידומים.

עו
עו"ד פיני פישלר. "האם הייחוס השפיע על הגיוס?"

את תביעת הדיבה הגיש סנ"צ סיקסיק נגד שוטר על סך של 320 אלף שקל. זאת בגין תלונה שהגיש השוטר, בדרגת רב-סמל מתקדם, לממונים עליו בעקבות התנהלותו של סיקסיק. בכתב ההגנה שהוגש לבית המשפט טען השוטר באמצעות פרקליטיו כי "מדובר בתביעת השתקה".

 

המידע על הקשר המשפחתי הגיע גם לסנגורו של השוטר, עו"ד פיני פישלר, וזה פנה במכתב לראש אגף משאבי אנוש במשטרה, ניצב עינת גיל צוברי, ודרש לברר את הנושא על מנת להציגו במשפט הדיבה. בין היתר ביקש פישלר לדעת "האם ייחוסה המשפחתי סייע בגיוסה? האם אין עסקינן בניגוד עניינים ממש ומוחשי? האם חתומה הייתה נצ"מ אתי בצר על ניגוד עניינים? והאם הועדפה השוטרת על פני מועמדות אחרות, מתאימות ממנה, לאיוש המשרד ביחידת מאור 105?". 

 

בנוסף ביקש פישלר לדעת "מי במשטרה אישר את שיבוץ השוטרת דווקא ליחידה שעליה מופקדת אחותו של סיקסיק מבין כל יחידות המשטרה האחרות ברחבי ישראל". לסיום טען פישלר כי הפרשה ידועה היטב לכל הממונים ולכל גורמי האמ"ש בלהב 433. "נדרוש לפתוח בהליכים משמעתיים כנגד כל הנוגעים בדבר לאחר מיצוי הבדיקה", סיכם.

 

לאחר שמכתבו זה לא נענה במשך חודשים, ועל מנת לקדם את כתב ההגנה, נחת הסיפור על שולחנו של ממלא מקום המפכ"ל מוטי כהן ובו בקשה לקבל את החומרים בעניין.

 

תגובת משטרת ישראל: "אין בכוונתנו להתייחס לנושא מאחר שמדובר בהליך אזרחי המתנהל בבית משפט והמשטרה אינה צד בנושא".

 

עורך הדין אהב כהן, המייצג את סנ"צ סיקסיק, מסר: "התובענה הוגשה נגד השוטר לאחר שהאחרון החליט להוציא דיבתו של התובע בכל הזדמנות שניתנה לו. לו הייתה רבע אמת באיזשהו פרסום שהופץ על-ידי הנתבע, הרי שהמחלקה לחקירות שוטרים וגופים אחרים שהלה פנה אליהם באובססיביות במשך השנים האחרונות היו מקיימים חקירה בנדון. עם זאת, ההפך הוא הנכון. לא חקירה ולא בירור ראשוני בעניינו של מרשנו, אלא רק התנערות מהנתבע והצהרה כי אין למח|ש כל קשר אליו או לתיאוריות הכוזבות שהוא הציג בפניהם. לא נפל כל פגם בגיוס בתו של זוגתו, והיא עברה את המיונים לתפקיד כמו כל שוטר אחר שהתמודד. אנו רואים בחומרה רבה את מסע ההכפשות העיקש והשקרי מטעמו של השוטר הזוטר ומציעים לו לשוב ולשרת את הציבור עליו הוא אמון - ולא את יצרי הנקם הפרטיים שלו".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים