שתף קטע נבחר

משרד האוצר ינסה לכפות בנייה במבשרת ציון

הוועדה המחוזית ירושלים תדון היום כיצד לעקוף את ועדת התכנון המרחבית, כדי להוציא היתרים למאות דירות במבשרת ציון. המגעים בין כחלון וראש המועצה נכשלו. הוועדה המחוזית: "פועלים רק מתוך אחריות ליישוב"

האוצר ורשות מקרקעי ישראל פועלים לכפות הוצאת היתרים לבניית 700 דירות במבשרת ציון, בניגוד לעמדת ועדה מרחבית הראל, שאמונה על התכנון במועצה המקומית. זאת לאחר ששיחות בין השר משה כחלון לראש המועצה יורם שמעון הסתיימו ללא פתרון.

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

בלי ביורוקרטיה מיותרת: צוות חדש יפעל לייעול הוצאת היתרי בנייה

מהפך ברישוי: אדריכלים ותיקים יוציאו היתרי בנייה

המטרו בא: הוקפא מתן היתרי בנייה לאורך הציר

 

היום (ב') תדון בכך הוועדה המחוזית ירושלים, לפי סעיף 28 בחוק התכנון והבנייה, שכותרתו: "כפיית ביצוע על ידי הוועדה המחוזית". הסעיף מפרט איך ומתי יכולה ועדה מחוזית להתערב בהחלטות ועדה מקומית, ואפילו לפעול במקומה.

מבשרת ציון (צילום: שלומי כהן)
מבשרת ציון(צילום: שלומי כהן)

הנימוק הרשמי לדיון הוא התפטרותה של איריס לוין - יו"ר הוועדה המרחבית הראל, המטפלת בענייני התכנון במבשרת ציון, אבו גוש וקריית יערים - אבל גם בעבר פעלו מוסדות תכנון תחת ממלאי מקום, בהם דלית זילבר, כיום ראשת מינהל התכנון, כך שניתן היה למצוא פתרון.

 

גורמים במינהל התכנון אמרו שהישיבה רק נועדה לבחון כיצד תפעל הוועדה, וטענו שלוין התפטרה כי ראש המועצה שמעון הפעיל עליה לחץ שמנע ממנה למלא את תפקידה, ולא הצליחו למנות לה מחליף. אך מתגובת רמ"י עולה שהמטרה היא לעקוף את הוועדה המרחבית.

אינפו כלכלה דירות מבשרת ציון ()

במוקד המחלוקת: בניית מאות דירות ביישוב

במוקד המחלוקת בין האוצר ושמעון עומד סירובו לאפשר לרשות לקדם בנייה של כ-1,570 דירות ביישוב. שמעון דורש לקדם סלילת כביש גישה ממחלף עין חמד, ולהקים ועדה מקומית לתכנון ולבנייה, כך שלא יהיה כפוף יותר לוועדה המרחבית, בטענה שהמהלך יחסוך כסף.

 

לפני כשנתיים נסגרה הגרלת מחיר למשתכן בשכונת המגרסה ביישוב, ובה זכו כ-600 איש. הקבלנים קיבלו את הקרקע קודם לכן, והמתינו להיתר. עוד לפני המכרז הבטיחה להם הרשות שסיכמה עם שמעון שהם יוכלו להוסיף עוד 150 דירות. אך כיוון שהכביש לא נסלל הוא סירב לאשר את ההקלות, וכן פעל למנוע היתר ל-600 דירות במרכז קליטה של הסוכנות שנמכר לקרן ריאליטי, ול-220 דירות במתחם הגולף.

פגישה שלו עם כחלון בקיץ נגמרה בפיצוץ. בהמשך, היישוב עתר לבג"ץ בדרישה שהכביש ייסלל בלי קשר לבנייה ביישוב, ואז באוצר הפסיקו את ההידברות.

 

לדברי שמעון, "אין הבדל בין עבריין בנייה שבונה ללא היתר, לוועדה מחוזית שמנסה לגנוב את ההיתרים. הם רוצים להוציא היתר כששר האוצר הולך, כל ועדות הערר קבעו שאנחנו צודקים וכל אנשי המקצוע חושבים שהכביש הכרחי".

שר האוצר משה כחלון משרד האוצר עמד ביעד הגירעון (צילום: גיל יוחנן )
שר האוצר משה כחלון (צילום: גיל יוחנן )

מרשות מקרקעי ישראל נמסר בתגובה: "הוועדה תדון בבקשת היזמים לאישור תוספת הדירות. המועצה מעכבת את הבנייה, והפכה את היזמים והקונים לבני ערובה של דרישתה לסלול כביש, שלא נכלל בתוכנית שאושרה. הוועדה המחוזית קבעה שאין צורך בכביש, ושיש לאשר את תוספת הדירות בלי לתלות זאת בסלילה".

 

מהוועדה המחוזית בירושלים נמסר בתגובה: "אין כל שחר לטענות שנשמעות מפי גורמים בעלי אינטרס מובהק וכל מטרתן היא לייצר כותרות בעיתון. יו"ר הוועדה המחוזית יכנס מחר את מליאת הוועדה מתוך אחריות ליישובים שתחת הוועדה המרחבית הראל, וזאת לאור הודעת יו"ר הוועדה המרחבית הראל על סיום תפקידה. מטרת הדיון מחר היא לבחון את המשך פעילות הוועדה המרחבית כדי שתוכל להמשיך למלא את תפקידה באופן ראוי ותקין".

 

ממשרד עו"ד גדעון פישר ושות', בא כוח המועצה, נמסר בתגובה: "ההתנהלות כלפי המועצה ונציגיה בוועדה המרחבית תמוהה. אופן משלוח הזימון, הסירוב למסור מידע והחיפזון המעושה סותרים את עקרונות המשפט המינהלי".

 

באוצר סירבו להגיב.

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: שלומי כהן
מבשרת ציון
צילום: שלומי כהן
מומלצים