שתף קטע נבחר

תביעה נגד "ליס": עיכוב בחילוץ עוברית גרם נזק מוחי

הורים טוענים שניטור שעברה האם בביה"ח הצביע על מצוקה קשה, אך למרות זאת עברה כשעה וחצי עד שיולדה. הילדה סובלת משיתוק מוחין

לבית המשפט המחוזי מרכז הוגש לאחרונה כתב תביעה נגד המרכז הרפואי סוראסקי (בית חולים ליס). התובעים הם הורים וילדה בת 5 עם שיתוק מוחין, הטוענים כי רשלנות הצוות הרפואי במהלך הלידה שלה גרמה להפרעה באספקת החמצן לעוברית ולנזק מוחי בלתי הפיך.

 

המשפחה, המיוצגת על ידי משרד עוה"ד גוטמן-אמיר, סיפרו שב-2013, לאחר מעקב היריון תקין, הגיעה האם לבית החולים כשהיא בשבוע 40. היא חוברה למוניטור שהצביע על הפרעה חמורה בקצב לב העובר. לדבריהם, הניטור נמשך 39 דקות ללא שום התייחסות של הצוות הרפואי. בסיום הניטור לא נעשה דבר במשך 18 דקות נוספות, ולאחר מכן הועברה האם לחדר הלידה.

 

ההורים ציינו שבחדר הלידה, במקום לפעול לחילוצה הבהול של העוברית כמתחייב, הצוות חיבר את האם פעם נוספת למוניטור, פעולה מיותרת שגרמה לבזבוז זמן יקר. בניטור הנוסף כבר הופיעה האטה עמוקה וארוכה בקצב לב העוברית ורק אז הועברה האם לחדר הניתוח לצורך ביצוע ניתוח קיסרי.

 

התובעים הדגישו כי על אף מצבה הקשה חולצה העוברית כשעה וחצי לאחר הגעתה לבית החולים וכ-70 דקות מתחילת הניטור הראשון. בהתאם לחוות דעת רפואית שהגישו, תבנית קצב הלב שנצפתה במוניטור הראשון הייתה "סינוסואידלית". מדובר בממצא פתולוגי מבשר רעות הנמצא בקטגוריה הגרועה ביותר של תבניות קצב לב העובר.

 

המומחה מטעמם ציין כי על פי הספרות הרפואית המובילה יש להיערך במקרה זה לסיום ההיריון על ידי יילוד מיידי. לדבריו, מקובל ונהוג לעקוב אחר תבנית כזאת למשך 20 דקות (כדי לשלול שינוי אקראי) ובמקביל להיערך ליילוד מידי של העובר.

 

למרות זאת, נטען, הצוות לא נערך לסיום מיידי של ההיריון ואף לא ביצע בדיקות משלימות מתחייבות להערכת מצב העוברית. זאת ועוד, בשום שלב הצוות הרפואי לא טרח להסביר לאם דבר על מצוקת העוברית והצורך בחילוצה המהיר.

 

על פי ההורים, בעקבות הטיפול הרשלני נולדה התינוקת ללא נשימה, עם דופק איטי וטונוס שרירים ירוד. מומחית מתחום הנוירולוגיה מטעמם קבעה כי במקרה זה המוניטור הצביע על שינויים המאפיינים תשניק סב לידתי (הפרעה באספקת החמצן), אך עיכוב באבחון המצוקה ובטיפול בעוברית גרמו לה לנזק מוחי בלי הפיך.

 

לדבריהם, ביצוע ניתוח קיסרי בשלב מוקדם יותר היה מביא לחילוץ העוברית מיד עם הופעת הסימנים למצוקה עוברית, ואף לפני כן, וכך יכלו נזקיה הקשים להימנע. הם ציינו כי בעקבות מחדלי הנתבעת הילדה סובלת כיום משיתוק מוחין, הפרעת היגוי קשה ומוגבלות שכלית התפתחותית ותהיה תלויה בעזרת אחרים כל חייה. הם ציינו שחייהם השתנו מהקצה אל הקצה וכעת הם מכווננים לטפל בבתם כל ימיהם, על חשבון ילדיהם האחרים.

 

מבית החולים ליס נמסר בתגובה: "בית החולים קיבל את התביעה ויגיב כמקובל בבית המשפט".

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים