שתף קטע נבחר

האיליושין של פוטין לצד F-15 ישראלי: תפוסת שיא בנמל התעופה רמון

רשות שדות התעופה מפנה מקום בנתב"ג לקראת הגעת עשרות מנהיגים לטקס לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ-בירקנאו. F-15I של חיל האוויר נחת בנמל התעופה רמון וחנה לצד מטוסי תובלה של חיל האוויר הרוסי

כחלק מההכנות להגעתם של עשרות מנהיגים מרחבי העולם שישתתפו ביום חמישי באירוע לציון 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו בירושלים, מפנה רשות שדות התעופה את רחבות החניה מנמל התעופה בן גוריון לנמל התעופה רמון בערבה. המשמעות היא שמטוסי תובלה צבאיים וגם מטוסים פרטיים מופנים לנמל התעופה רמון. הבוקר (יום ב') נחת שם גם מטוס F-15I של חיל האוויר במסגרת תרגיל שנקבע מראש.

 

 

 

 

השטחים בנתב"ג פונו לטקסים ולקליטת עשרות המשלחות. בימים האחרונים החלה תנועת מטוסים פרטיים החונים בנתב"ג ומטוסי תובלה צבאיים של המשלחות לנמל התעופה רמון בערבה. בכך עלה לשיא מספר כלי הטיס החונים בנמל התעופה רמון מאז נפתח בתחילת השנה שעברה.

 

כמות המטוסים החריגה שתנחת בישראל, במקביל להמשך הפעלתו הסדירה של נתב"ג, הצריכה מרשות שדות התעופה התארגנות מיוחדת. בין היתר נסגר טרמינל 1 לטיסות בינלאומיות עד ליום חמישי (כולל), והטיסות הועברו לטרמינל 3. טיסות הפנים לנמל התעופה רמון יתנהלו כרגיל. בסוף השבוע החולף הגיעו לישראל ראשוני מטוסי התובלה, כדוגמת מטוסי גלובמאסטר C17 של חיל האוויר האמריקני ומטוסי איליושין Il-76 של חיל האוויר הרוסי, עם ציוד לקראת הגעתם ארצה של סגן נשיא ארה"ב מייק פנס ונשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

שדה התעופה רמון מטוס מטוסים  (צילום: יוד צילומים)
F-15I של חיל האוויר לצד איליושין של חיל האוויר הרוסי(צילום: יוד צילומים)

שדה התעופה רמון מטוס מטוסים  (צילום: יוד צילומים)
מטוס קרב ישראלי לצד מטוס תובלה רוסי(צילום: יוד צילומים)

שדה התעופה רמון מטוס מטוסים  (צילום: יוד צילומים)
מטוס הקרב הגיע לנמל התעופה רמון כחלק מתרגיל(צילום: יוד צילומים)

שדה התעופה רמון מטוס מטוסים  (צילום: יוד צילומים)
מטוס הקרב בנמל התעופה רמון(צילום: יוד צילומים)

שדה התעופה רמון מטוס מטוסים  (צילום: יוד צילומים)
פרקו ציוד בנתב"ג ונחתו לחניה בנמל התעופה רמון(צילום: יוד צילומים)

שדה התעופה רמון מטוס מטוסים  (צילום: יוד צילומים)
מחזות לא שגרתיים בנמל התעופה הבינלאומי הדרומי של ישראל(צילום: יוד צילומים)

שדה התעופה רמון מטוס מטוסים  (צילום: יוד צילומים)
עומס מטוסים שלא נראה כמותו מהקמת נמל רמון (צילום: יוד צילומים)

הבוקר, כחלק מתרגיל של חיל האוויר בדרום, נחת מטוס קרב מסוג F-15I ("רעם") על המסלול בנמל התעופה הבינלאומי ברמון, וחנה לצד ארבעת מטוסי התובלה מדגם איליושין Il-76 של חיל האוויר הרוסי. ביממה הקרובה ימשיכו מטוסים פרטיים ומטוסי תובלה של המשלחות שסיימו את פריקת הציוד שלהם בנתב"ג לעשות את הדרך לרחבות החניה בנמל התעופה רמון.

 

ראש אגף מבצעי קרקע בנתב"ג, אלי מור יוסף, אמר אתמול כי "זה אירוע מורכב ביותר בנתב"ג, בין היתר בגלל שהפעילות התעופתית נמשכת במקביל כרגיל". מנהל חטיבת תפעול ומבצעי קרקע, זוהר גפן, סיפר שחלק מראשי המדינות יגיעו במטוסי המדינות, חלק יגיעו במטוסים פרטיים וחלק יגיעו עם כמה מטוסים של המשלחת.

 

"מאחר שחלק מהטקסים הרשמיים לקבלת המנהיגים עם ירידתם מהמטוס יתקיימו במקביל, בנמל התעופה בן גוריון נערכים עם צוותים רבים. "כל המחלקה שלי מגויסת בכוחות מתוגברים", אמר אייל ליברמנש, מנהל הטרמינל הקרקעי בנתב"ג שאחראי על קיום הטקסים. "יש לנו נגררים מוכנים עם כל הציוד. הכנסנו מראש דגלים למעטפות עם שמות המדינות כדי שלא נתבלבל ותיגרם תקרית דיפלומטית. שחס וחלילה לא יהיה מצב שנשים בטעות דגל לא נכון לנציג מדינה. בכל גזרה יש לנו צוות של עשרה אנשים, שכולל גם סבלים ודיילות, שיקיימו טקס מלא עם דגלים וחלוקת פרחים. אנחנו שואפים להצליח לקיים עשרה טקסים בו זמנית".

 

יוני ברלב מאגף המבצעים בנתב"ג נפגש בשבוע האחרון עם נציגי מדינות שחלקם העלו דרישות מיוחדות בנושאי האבטחה והטקסים. "אנחנו נערכים למלא את כל הדרישות שלהם, לתפעל את האירוע המורכב הזה על הצד הטוב ביותר", אמר. בין הבקשות החריגות הייתה אחת של בית מלוכה לאפשר את שטיפת רכבי השרד שלהם בשטח האווירי לקראת עליית הנציג מהמדינה. הבקשה אושרה כמובן. 

 

במקביל נערך אתמול והיום תרגיל צבאי במרחב נמל התעופה רמון שבמסגרתו הורגשה פעילות ערה של כוחות הביטחון. מצה"ל נמסר כי "התרגיל תוכנן מראש כחלק מתוכנית האימונים לשנת 2020 ונועד לשמירה על כוננות הכוחות וכשירותם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוד צילומים
F-15I לצד איליושין של חיל האוויר הרוסי
צילום: יוד צילומים
מומלצים