שתף קטע נבחר

פוטין, צ'ארלס ומייק פנס: כנס הנשיאים והמלכים שישתק את ירושלים

איך מארחים 26 נשיאים, ארבעה מלכים וארבעה ראשי ממשלה? בעוד כשבועיים יתקיים בבירה "פורום השואה הבינלאומי" ויאתגר את משרד החוץ, וגם את התושבים. כך נערכים לאירוע הבינלאומי הגדול ביותר שנערך בישראל

  ()

47 מלכים, נשיאים, ראשי ממשלה, שרי חוץ ובכירים מהעולם יגיעו לישראל, בחסות הנשיא ראובן ריבלין, ב-23-22 בינואר, וישתתפו ב"פורום השואה הבינלאומי" לציון 75 שנה לשחרור אושוויץ-בירקנאו, תחת הכותרת "זוכרים את השואה, נלחמים באנטישמיות", ביד ושם. במשרד החוץ מדברים על האירוע הבינלאומי הגדול ביותר שנערך בישראל, למעט הלוויות רבין ופרס.

 

מדובר במבצע חסר תקדים שמצריך גיוס כללי במשרד החוץ, בחטיבת הטקס ובמחלקת האורחים. איך מלווים ארבעה מלכים, שני יורשי עצר, 26 נשיאים, סגן נשיא, שני מושלים כלליים, ארבעה ראשי ממשלה, שבעה שרי חוץ וראשי פרלמנטים? לצורך כך הושאלו כלי רכב ממשרדי ממשלה ונשכרו לימוזינות. משרד החוץ צריך גם לנהל את הלנת האח"מים בבתי המלון בירושלים, משימה מורכב בשל המחסור במקומות לינה ולנוכח העובדה שלא כל המשלחות מרוצות מבתי המלון שהוקצו להן.

הכנות לעצרת הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם (צילום: דוברות יד ושם)
הכנות לוועידת הענק בירושלים. שיפוצים ביד ושם(צילום: דוברות יד ושם)

האירוע המרכזי הראשון של הוועידה יתקיים ביום רביעי 22 בינואר - ארוחת ערב רשמית לראשי המדינות בבית הנשיא, שבו מתגייסים למבצע אדיר בניצוחו של המנכ"ל הראל טובי.

 

האבטחה בבית הנשיא נערכת לכניסת מאות משאיות, ובהן מאות טונות של ציוד הגברה, ריהוט ותאורה, וכל זה עוד לפני המזון. האולם המרכזי יורחב בארבעה אוהלים שיאפשרו לקבל את פניהם של כל האורחים, כולל הפמליות המלוות. כוח האדם של המשכן יתוגבר בעשרות אנשים, 120 מלצרים, וכל זה במקביל לאירוח הדיפלומטי. הנשיא ריבלין נערך לכ-50 פגישות בשלוש יממות. אוהל יוקם לטובת השירותים החשאיים של כל מדינה, ודגלי המדינות יירכשו בייצור מיוחד.

 

 

הכנות לעצרת הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם (צילום: דוברות יד ושם)
אוהלים מיוחדים יוקמו לכבוד האירוע. עבודות ביד ושם(צילום: דוברות יד ושם)
העוגן השני יהיה למחרת ב-13:30 ביד ושם, ברקע העלייה באנטישמיות בעולם, לקראת ציון יום השנה ה-75 לשחרור אושוויץ-בירקנאו ויום הזיכרון הבינלאומי לקורבנות השואה. באירוע יישאו דברים ראשי מדינות, בהם נשיא צרפת עמנואל מקרון, הנסיך הבריטי צ'ארלס, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין, נשיא גרמניה פרנק וולטר שטינמאייר וסגן נשיא ארה"ב מייק פנס.

 

בטקס יישאו דברים ריבלין, ראש הממשלה בנימין נתניהו, ניצול השואה ויו"ר מועצת יד ושם הרב ישראל מאיר לאו ומארגני האירוע: נשיא קרן פורום השואה העולמי, ד"ר משה קנטור, ויו"ר הנהלת יד ושם אבנר שלו. בין הנאומים ישולבו סרטונים בנושא שואה ואנטישמיות, וכן קטעים מוזיקליים שיבוצעו על ידי תזמורת ומקהלה בינלאומיות בניצוחו של ולדימיר ספיבקוב.

 

האירוע יתקיים בכיכר גטו ורשה ביד ושם, הכיכר שבה מתקיימת מידי שנה העצרת הממלכתית לפתיחת אירועי יום הזיכרון לשואה ולגבורה. טקס מסוג זה מחייב היערכות מיוחדת בהיבטים רבים: בשל תנאי מזג האוויר בינואר, בימים אלו נבנה אולם ענק בכיכר, שיכיל גם את אנדרטת רפפורט לזכר מרד גטו ורשה, ולמרגלותיה יניחו המנהיגים את הזרים במהלך טקס הזיכרון. האולם יכלול במה לתזמורת ומקהלה של כ-140 איש, מסכי וידיאו וטריבונות ישיבה לגובה.

 

בנוסף ייפתח ביד ושם מרכז תקשורת שיטפל בכ-300 עיתונאים שיסקרו את האירוע. כמו כן פועלים ביד ושם להפצת השידור ברשתות החברתיות עם תרגום סימולטני לשש שפות.

 

עוד יתקיים טקס זיכרון שיכלול הדלקת אבוקת זיכרון על ידי ניצולות השואה רוז מוסקוביץ' מארה"ב וקולט אביטל, יו"ר מרכז הארגונים של ניצולי השואה בישראל. לאחר מכן יונחו זרים על ידי ראשי המשלחות למרגלות האנדרטה לזכר מרד גטו ורשה. בהמשך יכלול טקס הזיכרון תפילת "אל מלא רחמים" מפי החזן שי אברמסון, ו"קדיש" מפי ניצול השואה נפתלי דויטש.

 

"מדובר באירוע בסדר גודל שלא היה כמותו", אומר שר החוץ ישראל כץ. "משרד החוץ בראשותי נערך לקבלת ראשי המדינות והמנהיגים. יש חשיבות היסטורית בהנצחת זכר השואה ובקיום האירוע הזה בירושלים בירת ישראל, בהשתתפות עשרות מנהיגים חשובים מכל העולם. נתמקד בהעברת מסר חד-משמעי בעד זיכרון השואה ונגד האנטישמיות בכל מקום שבו היא מרימה את ראשה. כבן לניצולי שואה אני רואה זכות גדולה וחובה להיאבק באנטישמיות".

 

חסימות כבישים, וכאב ראש אדיר לירושלמים

על רקע החשש מנקמה איראנית על חיסולו של קאסם סולימאני, האבטחה סביב האירוע תהיה חריגה - מדובר באחד ממבצעי האבטחה הגדולים בתולדות ישראל. לאור זאת, בירושלים צפויים שיבושי תנועה קשים מאוד, סגירות כבישים וכאב ראש אדיר לירושלמים.

 

עם המנהיגים שיגיעו נמנים ארבעה מלכים: מלך ספרד פליפה השישי, מלך הולנד וילם אלכסנדר, מלך בלגיה פיליפ והדוכס הגדול של לוקסמבורג, שמקביל למלך. בנוסף יגיעו שני יורשי עצר: הנסיך הבריטי צ'ארלס ויורש העצר של נורבגיה, הנסיך הוקון מגנוס.

 

לאירוח מלכים ונסיכים כללי טקס ייחודיים. הפנייה למלכים תצטרך להיות בתואר "הוד מלכותך" או "הוד מעלתך". לצ'ארלס יצטרכו לפנות בתואר "הוד רוממותך המלכותי", ולנסיך הנורבגי ב"הוד רוממותך". אין צורך לקוד קידה בפניהם, ואם הם מושיטים יד ניתן ללחוץ אותה.

הכנות לעצרת הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם (צילום: דוברות יד ושם)
"אירוע בסדר גודל שלא היה כמותו"(צילום: דוברות יד ושם)

 

עוד יגיעו 26 נשיאים, שהבכיר בהם הוא ללא ספק נשיא רוסיה ולדימיר פוטין שיזכה לקבלת פנים מיוחדת בנמל התעופה בן גוריון. מלבד השתתפותו באירוע, פוטין גם יחנוך אנדרטה לזכר המצור על לנינגרד בגן סאקר בירושלים. פוטין גם ייפגש בנפרד עם רה"מ נתניהו והנשיא ריבלין - ובשתי הפגישות צפויים המנהיגים להעלות את סוגיית נעמה יששכר ולבקש את שחרורה. השני בחשיבותו הוא סגן נשיא ארה"ב מייק פנס, שיגיע לטקס ביד ושם ולא לארוחת הערב.

 

באירוע ישתתפו גם נשיא צרפת עמנואל מקרון, נשיא גרמניה פרנק וולטר שטינמאייר, נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, נשיא רומניה קלאוס יוהאניס, נשיא איטליה סרג'ו מטרלה, נשיא אוסטריה אלכסנדר ואן-דר בלן, נשיא יוון פרוקפיס פבלופולוס, נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס, נשיא אלבניה איליר מטה, נשיאת קרואטיה קולינדה גרבר-קיטרוביץ', נשיאת גיאורגיה סלומה זוראבישווילי, נשיא בולגריה רומן ראדב ונשיא סרביה אלכסנדר וויצ'יק. כמו כן יגיעו שלושה ראשי ממשלה: סטפאן לופבן השבדי, מטה פרדריקסן הדני ואנדריי באביש מצ'כיה.

 

נסיך בריטניה ומלך ספרד בלובי

מלון המלך דוד בירושלים יארח את מלך ספרד, מלך הולנד, מלך בלגיה, הנסיך מוויילס צ'ארלס, יורש העצר של נורבגיה, נשיא צרפת מקרון ונשיא גרמניה שטינמאייר במהלך ביקורם בישראל.

 

המלון יארח גם את נשיא איטליה סרג'יו מטרלה, נשיא בולגריה רומן ראדב, נשיאת קרואטיה קולינדה גרבר-קיטרוביץ', שר החוץ של צרפת ז'אן-איב לה דריאן, שר החוץ של ספרד אלפונסו דאסטיס, שר החוץ של בלגיה דידייה ריינדרס והמושל הכללי של אוסטרליה דייוויד הארלי. המלון, על כל 233 הסוויטות והחדרים שלו, יהפוך למבצר ממוגן בין התאריכים 24-20 בינואר.

 

מלון מצודת דוד יארח את פוטין ואת נשיא אוסטריה; וולדורף אסטוריה יארח את נשיא קפריסין, נשיא הונגריה וראש ממשלת צ'כיה; בממילא ישכנו נשיאי מונטנגרו, סלובקיה, סרביה, פינלנד, בוסניה, גיאורגיה, מולדובה, רומניה וארמניה; במלון ענבל ילונו דוכס לוקסמבורג ונשיאי אלבניה וליטא; מלון אוריינט יארח את נשיאי סלובניה ופורטוגל, ואילו פנס ונשיא איסלנד ילונו בקראון פלאזה.

 

רשימת האורחים המלאה:

 

נשיאים וסגן נשיא:

נשיא רוסיה ולדימיר פוטין

סגן נשיא ארה"ב מייק פנס

נשיא גרמניה פרנק וולטר שטינמאייר

נשיא צרפת עמנואל מקרון

נשיא איטליה סרג'ו מטרלה

נשיא אוסטריה אלכסנדר ואן-דר בלן

נשיא יוון פרוקופיס פבלופולוס

נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס

נשיא בולגריה רומן ראדב

נשיאה קרואטיה קולינדה גרבר-קיטרוביץ'

נשיא מונטנגרו מילו ג'וקאנוביץ'

נשיא אלבניה איליר מטה

נשיא סלובניה בורוט פאחור

נשיאה סלובקיה זוזנה צ'פוטובה

נשיא הונגריה יאנוש אדר

נשיא סרביה אלכסנדר ווצ'יץ'

נשיא פינלנד סאולי ניניסטה

נשיא ליטא גיטנאס נאוסדה

נשיא פורטוגל מרסלו רבלו דה סוזה

נשיא מקדוניה סטבו פנדרובסקי

נשיא בוסניה והרצגובינה ז'לקו קומשיץ'

נשיאת גיאורגיה סלומה זוראבישווילי

נשיא מולדובה איגור דודון

נשיא רומניה קלאוס יוהאניס

נשיא ארמניה ארמן סרקיזיאן

נשיא איסלנד גודני יוהאנסון

נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי

 

מושלים כלליים:

מושל אוסטרליה דייוויד הארלי

המושלת הכללית של קנדה ז'ולי פאייט

 

ארגונים בינלאומיים:

נשיא הפרלמנט האירופי דיוויד ססולי

נשיא המועצה האירופית שארל מישל

נשיאת הנציבות האירופית אורסולה פון דר ליין

 

בתי מלוכה:

הדוכס הגדול של לוקסמבורג אנדריי

מלך הולנד וילם-אלכסנדר

מלך הבלגים פיליפ

מלך ספרד פליפה השישי

צ'ארלס, נסיך וויילס ויורש העצר של הממלכה המאוחדת

נסיך נורבגיה הוקון

 

ראשי ממשלה:

ראש ממשלת שוודיה סטפאן לופבן

ראש ממשלת דנמרק מטה פרדריקסן

ראש ממשלת צ'כיה אנדריי באביש

שר המדינה של מונקו סרז' טל

 

דרג אחר:

הכס הקדוש (הוותיקן) - קורט קוך

יו"ר הפרלמנט של לטביה

יו"ר הפרלמנט של בלארוס

יו"ר בית הנבחרים האמריקני ננסי פלוסי

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים