שתף קטע נבחר
צילום: shutterstock

אנטישמיות היא הבעיה של כולנו. גם במדינתי

אנו רואים גילויי אנטישמיות בקרב מבוגרים וילדים שנמלטו לשבדיה ממדינות שבהן שנאת היהודים ניזונה משיעורים בבתי הספר ומתעמולה מדינית

 

סטפן לופבן (צילום: AP)
ראש ממשלת שבדיה, סטפן לופבן(צילום: AP)

ב-27 בינואר יציין העולם 75 שנה לשחרור מחנה הריכוז וההשמדה אושוויץ-בירקנאו על ידי הכוחות הסובייטיים. כדי להנציח את השחרור אגיע לירושלים, אבקר ביד ושם ואשתתף בפורום השואה העולמי החמישי 2020.

 

 

השואה איתגרה ביסודה את יסודות הציביליזציה. מאפייני השואה, שלא היה לה תקדים, יהיו תמיד בעלי משמעות אוניברסלית. אך בקרוב הניצולים כבר לא יהיו איתנו, ובמקביל גוברת האנטישמיות ברחבי העולם.

 

האנטישמיות קיימת בחלקים רבים של החברה, במדינות רבות, כולל במדינתי שבדיה: בקבוצות ימין קיצוניות, בחלקים מהשמאל ובסביבות איסלאמיסטיות. זה מופיע כתיאוריית קונספירציה במדיה החברתית, בהכחשת השואה ובעיוותה. אנו רואים גילויי אנטישמיות בקרב מבוגרים וילדים שנמלטו לשבדיה ממדינות שבהן שנאת היהודים ניזונה משיעורים בבתי הספר ומתעמולה מדינית. מצב זה מכעיס אותי עמוקות ומדאיג אותי מאוד.

 

הממשלה שאני מוביל נקטה כמה אמצעים לשימור זכר השואה ולביטחונם של היהודים בשבדיה: מינינו ועדה כוללת שתבחן הטלת אחריות פלילית ספציפית להשתייכות לארגון גזעני וחרם על ארגונים גזעניים; תרמנו תקציבים כדי לאפשר לצעירים רבים לבקר באתרים לזיכרון השואה באירופה, ולהעניק ליותר מורים, מחנכים ועובדי המגזר הציבורי השכלה בנושא, כשבמקביל אנו מתכוונים לפתוח את מוזיאון השואה בשבדיה; הגדלנו את המשאבים כדי להבטיח את שלומן של הקהילות היהודיות ושל ארגונים אחרים; התחלנו בשיתוף פעולה חינוכי בין "הפורום להיסטוריה חיה", רשות ציבורית שבדית שמטרתה לחנך בנושאי אנטישמיות וגזענות ומשתמשת בשואה כנקודת מוצא, ומכון סגרסטדט מהאוניברסיטה בגטבורג לבין יד ושם.

 

 

בנוסף, הזמנתי ראשי מדינות וממשלות, חוקרים, מומחים ואת נציגי החברה האזרחית מכ-50 מדינות לעיר מאלמו, ב-27-26 באוקטובר, כדי לנקוט צעדים משותפים וקונקרטיים במאבק לזכר השואה ונגד האנטישמיות. אירוע זה נקרא "פורום מאלמו הבינלאומי לזכר השואה ולמאבק באנטישמיות".

 

לבחירה במאלמו כמארחת יש חשיבות מפני שהיהודים שברחו דרך מצר ארסונד, וניצלו מהמחנות בשלבים האחרונים של המלחמה, הגיעו לעיר. כיום, מצב האנטישמיות במאלמו חמור, ואנו לא עוצמים את העיניים בנוגע לעובדה זו אלא מתמודדים איתה בנחישות.

 

שתיים מנקודות המוצא של פורום מאלמו 2020 הן הצהרת שטוקהולם על חינוך, זיכרון וחקר השואה מינואר 2000, והגדרת האנטישמיות כפי שאומצה על ידי ברית הזיכרון לשואה (IHRA). שבדיה תומכת בהגדרה וברשימת הדוגמאות של האנטישמיות המשמשות להסבר התופעה.

 

אנטישמיות אינה בעיה יהודית; זו בעיה עבור כולנו. אנו עובדים כדי להפוך את פורום מאלמו 2020 להתגייסות בינלאומית לזכר השואה ולמאבק באנטישמיות.

 

  • סטפן לופבן הוא ראש ממשלת שבדיה

 

מעוניינים להציע טור לערוץ הדעות של ynet? שלחו לנו ynetopinion@gmail.com

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים