שתף קטע נבחר

טיבי: "ח"כ יזבק ראויה, ההצעה לפסילתה חמורה"

יו"ר סיעת הרשימה המשותפת התייצב באולפן ynet נגד כחול לבן והעבודה שצפויות לתמוך בפסילת חברת הכנסת שכינתה את סמיר קונטאר "שהיד". הוא שלל אפשרות לסיפוח הבקעה, אך אמר על מפלגתו של גנץ: "אם יעקפו את הליכוד מימין - נתייחס אליהם בהתאם"

 

 

יו"ר סיעת הרשימה המשותפת, ח"כ אחמד טיבי, אמר הבוקר (יום ג') בריאיון באולפן ynet כי ברשימתו מתנגדים בתוקף לפסילת ח"כ היבא יזבק, שכינתה את סמיר קונטאר, רוצח בני משפחת הרן בנהריה, "לוחם שהיד". "אנחנו מתייחסים לזה בחומרה רבה", אמר טיבי. "היא ראויה ואני חושב שהיא חברת כנסת חרוצה וטובה. חמור מאוד שכחול לבן תומכים, והתפלאתי שגם עמיר פרץ ומפלגתו תומכים בפסילה".

 

כל העדכונים על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

לפי העתירה שהוגשה לוועדת הבחירות המרכזית, ב-5 במאי 2019, במסגרת מסיבת השחרור של המחבל אמיר מחול שהורשע בריגול למען חיזבאללה, הצטלמה איתו ח"כ יזבק וכתבה בפייסבוק: "אחרי תשע שנים בכלא אמיר מחול בין בני עמו, מזל טוב לחופש". ב-20 בדצמבר 2015, יום לאחר חיסולו של קונטאר פרסמה יזבק את תמונתו וכתבה לצדה: "סמיר קונטאר הלוחם השהיד".

אחמד טיבי באולפן ynet (צילום: מוטי קמחי)
"יזבק חברת כנסת ראויה וחרוצה". טיבי(צילום: מוטי קמחי)

ח"כ טיבי ציין בדבריו את פרשת נקמת דמה של שושנה הר-ציון, אחותו של הלוחם מאיר הר-ציון, שחצה את הגבול לירדן בשנות ה-50' יחד עם כמה מחבריו. יחד הם הרגו חמישה בדואים משבט אל-עזזמה מתוך שישה שתפסו. "הוא שחט במו ידיו משפחה בדואית שלמה והשאיר זקן שיספר לכפר. לפי הנדל, האוזר ונתניהו הוא גיבור. הוא שחט בשנות ה-50' ועדיין נחשב גיבור. כל סיעת הרשימה המשותפת מתנגדת לפגיעה באזרחים באשר הם".

 

- יהיה בשבוע הבא סיפוח? אתה רואה את זה קורה?

"לא חושב, אבל יהיו הרבה דיבורים. אני חושב שגם הליכוד וגם חלק גדול מכחול לבן חושבים באמת על סיפוח. יש משמעויות. מלבד העבירה על החוק הבינלאומי, זה שטח פלסטיני שנכבש ב-67', זה מקומם את ירדן ואני יודע זאת ממקור ראשון, ויש גם שיקולים של הקהילה הבינלאומית. אני לא מתפלא משום דבר, לא מהליכוד ולא מכחול לבן בהקשר הזה. אני מקווה שכחול לבן יקבלו את העמדות הרציונליות שיכולות להביא להסדר מדיני צודק".

 

- אתה תוקף את כחול לבן, שיכולים להיות האלטרנטיבה שלכם בעתיד.

"הם לא אלטרנטיבה שלנו. לא המלצנו על גנץ בגלל התפעלות והערצה לפועלו, אלא בגלל התמקדות ורצון להסיר את בנימין נתניהו, האיש המסית ביותר נגד הציבור הערבי, האיש שריסק את התהליך המדיני. אנחנו גם רוצים לשדרג את הסטטוס של הציבורי של הציבור הערבי, להיות מעורבים יותר. אם הם יחליטו להיות 'קופי-פייסט' ליכוד או לעקוף את הליכוד מימין – נתייחס אליהם בהתאם. הם לא יכולים להעביר בכנסת שום החלטה ללא הסכמתנו".

אחמד טיבי באולפן ynet (צילום: מוטי קמחי)
"שואפים ל-15 מנדטים". טיבי(צילום: מוטי קמחי)

- אתה תהיה הרבה יותר קשוב לדרישה של חיים כץ לחסינות.

"כתב האישום נגד כץ קשור בעבודתו. הוא חוקק חוק והיה שם מישהו שלא גילה שזה חבר שלו. זה לא כך אצל נתניהו, שוחד זו לא עבודה פרלמנטרית".

 

- אתם קיבלתם 13 מנדטים, לכמה אתם שואפים?

"15. בשלב זה כל הסימנים מראים שתהיה עלייה בשיעור ההשתתפות. בניגוד לרשויות המקומיות ששם שיעור ההצבעה עומד על בין 85 ל-90 אחוז בחלק מהיישובים, ב-2015 היינו על 64 אחוז. אין שום סיבה שלא נחצה את הגבול הזה של ה-65 אחוזים ונגיע ל15 מנדטים. מה עוד שאני חושב שתהיה ירידה בשיעור ההצבעה של היהודים. אנחנו בעלייה בשנה האחרונה ובשלוש מערכות הבחירות".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ח"כ אחמד טיבי
צילום: מוטי קמחי
מומלצים