שתף קטע נבחר

שוטר נפצע ואחר ירה באוויר, שניים נעצרו בחלוקת צווי הריסה בנגב

נציגי המינהל הגיעו מלווים בשוטרים לכפר הבדואי ביר הדאג'. תושבים התעמתו איתם ויידו אבנים: "הורסים לנו את הבתים על האדמה שלנו"

 

 

שוטר אחד ושני תושבים נפצעו בעימותים אלימים שהתפתחו היום (ג') בכפר הבדואי ביר הדאג' בנגב, כשכוחות גדולים של המשטרה ליוו את אנשי מינהל מקרקעי ישראל שחילקו צווי הריסה לכמה בתי מגורים. בתגובה להשלכת אבנים של תושבים השתמשו הכוחות – שכללו גם לוחמים מיחידת יואב – בירי כדורי גומי. במקביל תועד שוטר יורה באוויר באקדחו. שני תושבי הכפר נעצרו.

 

לטענת התושבים, ביר הדאג' נאבק על הכרה באורח חיים בדואי חקלאי כפי שהוסכם עם נציגיו הכפר לפני 15 שנה. מנגד, המדינה מתעקשת שיש להרוס מבנים שהוקמו בשטחו ללא היתר.

 

עימותים בין תושבים למשטרה בביר הדאג', הבוקר:

עימותים בביר הדאג' בעקבות מתן צווים להריסת הבתים ()

עימותים בביר הדאג' בעקבות מתן צווים להריסת הבתים ()

עימותים בביר הדאג' בעקבות מתן צווים להריסת הבתים ()

עימותים בביר הדאג' בעקבות מתן צווים להריסת הבתים ()

"אי אפשר להרוס את הבתים שבנינו על האדמה שלנו", אמר ל-ynet אחד התושבים. "הממשלה הזו מתכוונת לגרש אותנו מבתינו. אנחנו ניאבק עד הסוף, אפילו אם זה יעלה בחיינו. מכאן אנחנו לא יוצאים. עדיף ליחידת יואב ולכל מי שעומד מאחורי הריסת הבתים להתרחק מהיישוב. אכילו לא מספיקים הקשיים שאנו עוברים, עם כל הסבל מחלקים לנו גם צווי הריסה".

 

מהמשטרה נמסר בתגובה: "לוחמי יחידת יואב עצרו שני חשודים ביידוי אבנים לעבר הכוח שהיה בפעילות אבטחה של גורמי ההסדרה ביישוב. כתוצאה מיידוי האבנים נפצע לוחם מהיחידה ופונה לטיפול רפואי. הכוח סיים את הפעילות שלשמה הגיעה ליישוב ועזב את המקום".

 

תושבים מביר הדאג' דורשים התערבות של חברי כנסת כדי למנוע את הריסת הבתים. "אם הם ישתקו – המשפחות יישארו ללא קורת גג", אמרו.

 

ח"כ סעיד אלחרומי (מהרשימה המשותפת) אמר ל-ynet: "בשיא הסערה החורפית הבוקר, וללא התחשבות במצב הנוראי של האוכלוסייה, הגיעו אנשי מינהל מקרקעי ישראל בתגבורת משטרתית לחלק צווי הריסה וצווי סילוק. המשטרה תקפה את התושבים ואת נציגי היישוב וישנם כמה פצועים ועצורים.

 

"התנהלות בריונית ואנטי אנושית זו מאפיינת את התנהלותם של פקחי רשות הבדואים והכוחות המלווים. נדרוש למצות איתם את הדין".

 

בעקבות האירועים תקפה המועצה האזורית לכפרים הבלתי-מוכרים את הרשות לפיתוח והתיישבות הבדואים בנגב ודרשה להדיח את העומד בראשה, יאיר מעיין: "האחריות לאירועים האלימים, שבהם נפצעו שלושה אזרחים, מוטלת ישירות על ראש הרשות לעקירת הבדואים. המועצה תובעת להקים ועדת בדיקה לבירור האחריות לאירועים האלימים בראשות שופט מחוזי. שום התקדמות בפיתוח הנגב לא תושג באמצעות הרס בתים ופציעת תושבים, רק באמצעות התאמת התכנון לצורכי התושבים והגעה להסכמות ולהבנות ניתן יהיה להגיע למטרה - הכרה בכפרים הבלתי מוכרים".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
שוטר ירה באקדחו במהלך העימותים, הבוקר
מומלצים