שתף קטע נבחר

טראמפ בדאבוס, רגע לפני המשפט: "זמן לאופטימיות"

כשבוושינגטון נשלמות ההכנות למשפט ההדחה ההיסטורי בסנאט, הנשיא נאם אלפי ק"מ משם בפורום הכלכלי העולמי בשווייץ. הוא התפאר בהישגיו הכלכליים, ותקף את פעילי הסביבה: "נביאי זעם". בנאומו לא התייחס להליך ההדחה, אך בהמשך לא הצליח להתאפק: "זו תרמית, בושה"

 

 

שעות ספורות לפני תחילת הדיונים במשפט ההדחה שלו בוושינגטון – ואלפי קילומטרים משם, בדאבוס שבשווייץ – התפאר היום (ג') נשיא ארה"ב דונלד טראמפ בהישגיו הכלכליים, וטען כי מצבה של ארצו מעולם לא היה טוב יותר.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 
"היום אני גאה להכריז שארה"ב נמצאת בעיצומו של שגשוג כלכלי, כזה שהעולם מעולם לא ראה בעבר", אמר הנשיא האמריקני, בנאומו בפורום הכלכלי העולמי, שבו משתתפים מנהיגי מדינות רבות ובכירים מעולם העסקים. ארה"ב, טען, "מנצחת כמו שמעולם לא ניצחה בעבר".

נשיא ארה
התגאה בהישגיו הכלכליים, תקף את פעילי הסביבה – וגם את הדמוקרטים. טראמפ (צילום: AP)

נשיא ארה
(צילום: EPA)

נשיא ארה
(צילום: AFP)

נשיא ארה
(צילום: AP)

טראמפ הזכיר בין היתר את חלקו הראשון של הסכם הסחר עם סין – שנחתם רשמית בשבוע שעבר וסולל את הדרך לסיומה של מלחמת הסחר בין המעצמות – כמו גם את הסכם הסחר עם קנדה ומקסיקו. בנאומו התייחס גם לנתוני האבטלה בארה"ב, שנמצאים בשפל של עשרות שנים, ולעליות בשווקים בתקופת כהונתו.

 

"הזמן לפסימיות חלף", הכריז הנשיא בנאומו בדאבוס, הפעם השנייה שבה הוא מופיע בפורום הכלכלי העולמי. בשנה שעברה לא היה יכול להשתתף בו עקב השבתת הממשל באותה עת. בפעם הראשונה שבה השתתף בכנס, ב-2018, קרא אז טראמפ לחברות בינלאומיות להשקיע בארה"ב ולנצל את קיצוצי המס שהוביל אז ממשלו. כעת, הוא טען, מדיניותו הצליחה ליישם זאת ועודדה חברות רבות לחזור ולהשקיע בארצו.


בדבריו מתח ביקורת על פעילי איכות הסביבה, שטוענים כי מדיניותו בתחום (כמו למשל הפרישה מהסכם פריז), פוגעת קשות במאבק בהתחממות הגלובלית. הוא אמר שפעילים אלו – הבולטת שבהם הנערה השבדית גרטה טונברג שישבה בקהל בדאבוס – הם "נביאי זעם", שמציעים "תחזיות של אפוקליפסה".

נשיא ארה
טראמפ לאחר הנחיתה בשווייץ(צילום: רויטרס)
 

נשיא ארה
(צילום: AP)
 

נשיא ארה
(צילום: רויטרס)

לדברי הנשיא, אם הקהילה הבינלאומית תישמע לעצתם של פעילי הסביבה, לכלכלה הגלובלית תיגרם פגיעה אנושה. "זו לא העת לפסימיזם. זו העת לאופטימיות. פחד וספק אינם דרך חשיבה נכונה, בגלל שזה הזמן לתקווה עצומה, לשמחה, לאופטימיות ולפעולה", אמר הנשיא.

 

טריליון עצים: טראמפ רוצה "אוויר נקי"

למרות ביקורת זו, טראמפ הכריז בנאומו כי ארה"ב תצטרף ליוזמה של מארגני הכנס בדאבוס לשתול טריליון עצים ברחבי העולם, במטרה לצמצם את הפגיעה ביערות ולסייע בסילוק פחמן דו-חמצני עודף – גז שתורם להתחממות הגלובלית – מהאטמוספירה. לאחר שירד מהבמה התייחס טראמפ לנושא פעם נוספת, ואמר לכתבים: "אני מאמין גדול בסביבה. אני רוצה את המים הכי נקיים ואת האוויר הכי נקי".

 

זמן קצר לאחר נאומו הגיבה לדבריו פעילת האקלים גרטה טונברג, בנאום משלה למנהיגים בדאבוס. הנערה בת ה-17 אמרה שהיוזמה לשתול טריליון עצים אינה מספיקה, ולא יכולה להוות תחליף לפעולות הנדרשות למניעת שינויי האקלים, ובראשן צמצום פליטות גזי החממה. היא חזרה על הטענה שלה שמנהיגי העולם לא עושים מספיק כדי להתמודד עם הבעיה, ואמרה: "אם לא שמתם לב, העולם עולה באש כרגע".

גרטה טונברג הפורום הכלכלי העולמי ב דאבוס ב שווייץ (צילום: AP)
נביאת זעם? גרטה טונברג ישבה בקהל בדאבוס(צילום: AP)

גרטה טונברג הפורום הכלכלי העולמי ב דאבוס ב שווייץ (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

כאמור, השתתפותו של טראמפ בדאבוס מגיעה שעות ספורות לפני פתיחתו בפועל של משפט ההדחה שלו בסנאט. המשפט – השלישי בלבד בהיסטוריה האמריקנית – נפתח אמנם סמלית בשבוע שעבר, אך רק הערב (שעון ישראל), יתחילו הדיונים בו.

 

המשפט הזה, שבו מאשימים אותו הדמוקרטים בניצול סמכות ובשיבוש חקירה בעקבות פרשת "אוקראינה-גייט", לא צפוי להסתיים בהדחה בפועל. כדי שתרחיש כזה יתממש, 67 מתוך 100 הסנאטורים צריכים להרשיע את הנשיא. הסיכויים לכך קלושים ביותר – מה גם שבסנאט יש כעת רוב של רפובליקנים, שכמעט כולם עומדים לצד הנשיא וטוענים כי מדובר בניסיון של הדמוקרטים להפוך את תוצאות הבחירות ב-2016.

  ()

  ()

 

בדאבוס נשאל טראמפ על משפט ההדחה, ושב על טענותיו הרגילות בנושא. טראמפ אמר כי הגיע לדאבוס כדי "להיפגש עם מנהיגי העולם, האנשים החשובים ביותר בעולם, ולהחזיר (לארה"ב) עסקים נהדרים. השאר זה סתם תרמית. זה אותו ציד מכשפות שנמשך כבר שנים, וזה מביש", אמר.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
אלפי ק"מ מהסנאט, שם ייפתח היום משפט ההדחה. טראמפ בדאבוס
צילום: AP
מומלצים