שתף קטע נבחר

הח"כית מהרשימה המשותפת ומפלגת יגאל עמיר: מי ייפסל מהבחירות?

שלוש בקשות פסילה הוגשו לוועדת הבחירות, שתדון בהן בשבוע הבא. הליכוד מבקש לפסול את ח"כ יזבק על תמיכתה במחבלים, ח"כ שמולי מבקש לפסול את המפלגה המבקשת את שחרור רוצח ראש הממשלה רבין, ומפלגת "אני ואתה" קוראת שלא לאפשר את ריצתו של ליברמן

מליאת ועדת הבחירות המרכזית תדון בימים רביעי וחמישי בשבוע הבא בבקשות הפסילה של רשימות ומועמדים בבחירות לכנסת ה-23.

 

עד כה התקבלו בוועדת הבחירות המרכזית שלוש בקשות לפסילת רשימות ומועמדים - חבר הכנסת אופיר כץ ומפלגתו הליכוד הגישו בקשה לפסול את חברת הכנסת היבא יזבק , מועמדת של מפלגת בל"ד במסגרת הרשימה המשותפת; חבר הכנסת איציק שמולי מסיעת "העבודה-גשר" הגיש בקשה לפסול את "רשימת משפט צדק לרפורמה במערכת המשפט ולשחרור יגאל עמיר", בראשות לריסה טרימבובלר-עמיר; ומפלגת "אני ואתה - מפלגת העם הישראלית" הגישה בקשה לפסול את רשימת "ישראל ביתנו" בראשות אביגדור ליברמן.

 

  • כל העדכונים על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

בבקשתם של כץ והליכוד לפסילת יזבק, המוצבת במקום השמיני ברשימת המועמדים של הרשימה המשותפת, נטען כי היא שוללת במעשיה את קיומה של מדינת ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית ותומכת במאבק מזוין של ארגון טרור נגד מדינת ישראל – שתי עילות הפוסלות אותה מהתמודדות בבחירות לכנסת, על פי החוק. כץ והליכוד מביאים כראיות לטענותיהם שלל פרסומים בדף הפייסבוק של יזבק.

  

 

בין היתר, מביאים המבקשים לפסול את יזבק כדוגמה פרסום תמונה של המחבל סמיר קונטאר, שנידון לחמישה מאסרי עולם ו-47 שנות מאסר לאחר הוביל את החולייה שרצחה את בני משפחת הרן ושני שוטרים בשנת 1979, שלצדה נכתב: "הלוחם השהיד", בדצמבר 2015, יום לאחר חיסולו. באפריל 2013 יזבק פרסמה את תמונתו של האסיר סאמר עיסוואי, שבשנת 2000 נגזרו עליו 30 שנות מאסר על חלקו בביצוע פיגועי ירי נגד ישראלים, וכתבה כי שחרורו הוא "יום ניצחון". באותו חודש כתבה פוסט תמיכה במחבלים והעניקה להם את התואר "קדושים". במרץ 2013 היא פרסמה את תמונתה של המחבלת דלאל מוגרבי, שהנהיגה את חוליית המחבלים שביצעה את הפיגוע בכביש החוף, שבו נרצחו 35 ישראלים, וכתבה: "היא הספיקה לעשות כל כך הרבה למרות שהיא מתה בגיל 20. מצדיעה להתנגדות נשים".

 

בבקשה נכתב כי "יזבק ממשיכה במשך שנים ובאופן רציף לתמוך במחבלים מורשעים, לכנותם שהידים, לברך על שחרורם ולתמוך במעשיהם הנלוזים. לא פוסט חד פעמי או מספר הצהרות ספורדיות, כי אם משנה עקבית וסדורה על תמיכה באויבים והמתנגדים הקשים ביותר של ישראל". בנוסף נטען כי יזבק "אינה מכירה בכך שמדינת ישראל קמה כמדינתו של העם היהודי והיא קוראת להשיב לישראל את הערבים וליישבם בכל הארץ".

 

היבא יזבק חברת כנסת מטעם מפלגת בל
"ממשיכה לתמוך במחבלים". ח"כ יזבק(צילום: עידו ארז )

 

"מפלגת יגאל עמיר: פגיעה במדינת ישראל"

בבקשתו של שמולי לפסילת רשימת "משפט צדק לרפורמה במערכת המשפט ולשחרור יגאל עמיר" נכתב כי " זוהי מפלגה שכל כולה מן המסד ועד הטפחות יגאל עמיר, הרוצח המתועב והשפל, מי שבמו ידיו פצע לנצח את הדמוקרטיה הישראלית, שמבקש לנצל את כוחה עוצמתה וכלליה של אותה הדמוקרטיה, על מנת לפגוע בה. על ועדת הבחירות לראות במחבל וחבורתו גוף הפועל על מנת להגשים את מטרתו - פגיעה במדינת ישראל והשמדתה כמדינה יהודית ודמוקרטית. עסקינן בגוף השואף לקדם את מהלכיו של הטרוריסט ובראשם שאיפתו, בניגוד לחוק, להשיג את שחרורו המוקדם תוך הפצת משנתו הרעילה ברבים באמצעים פוליטיים".

 

 שמולי מזהיר כי "ככל שבקשת פסילה זאת תידחה, התיאוריות ההזויות של הטרוריסט השפל תהיינה זמינות בכל בית בישראל. הרשימה מתיימרת לקבל את זמן השידור ברדיו ובטלוויזיה (וגם ברשת האינטרנט), המגיע לכל רשימת מועמדים, על מנת להציג את מרכולתם ההזויה והרעילה בפני קהל רב ועצום ככל הניתן, הפעם, ברשות ובסמכות, לכאורה כמפלגה לגיטימית על קו הזינוק. אזרח ישראלי בעל זכות בחירה, המאזין לשידורי התעמולה, יוצא מתוך הנחה בסיסית (מוצדקת), שאם אלו אושרו לשידור, חזקה על העוסקים במלאכה שהם בחנו וקבעו, כי הם ראויים לשידור".

 

בבקשת מפלגת "אני ואתה - מפלגת העם הישראלית" לפסילת רשימת ישראל ביתנו בראשות אביגדור ליברמן, נכתב כי הרשימה "פועלת במשך שנים נגד ציבורים ומייצגים במגזר הערבי ישראלי, תוך שהיא עושה להוצאתם מגדר הלגיטימיות בישראל ואף מישראל עצמה לישות אחרת, באורח שיש בו גזענות ברורה". עוד נכתב כי "ליברמן פועל לאחרונה נגד המגזר החרדי והמפלגות המבקשות לייצגו, תוך שהוא מלבה את היצרים באצטלה ערכית מלאכותית". המפלגה אף מאשימה את "ישראל ביתנו" בכך שהיא "עושה לחיבור בין שתי מפלגות ההון-שלטון והלאומנות – הליכוד וכחול-לבן". לסיכום נכתב כי "פעולותיו של ליברמן נכללות במסגרת של שלילת קיומה של ישראל כמדינה יהודית ודמוקרטית".

 

מייסד טלגראס נפסל: "עבירות סמים חמורות"

כבר היום (ג') קבע יו"ר ועדת הבחירות השופט ניל הנדל, כי מייסד "טלגראס", עמוס דב סילבר, לא יוכל להתמודד בבחירות, ושמו יימחק מרשימת "עוצמה ליברלית-כלכלית", בעקבות הרשעת סילבר בעבירות סמים בין השנים 2015-2012. כיום מתמודד סילבר, שנמצא במעצר, עם כתב אישום בגין ניהול ארגון פשיעה, תיווך לסחר בסמים מסוכנים, סחר בסמים מסוכנים ועבירות נוספות.

 

סילבר, שהוצב במקום השני ברשימה בראשות הכלכלן גלעד אלפר, פנה לוועדה בבקשה לקבוע כי אין קלון במעשיו, מאחר שבין היתר "העבירות שביצע תואמות את תפיסת עולמו הערכית באשר לתועלות הגלומות בצריכת קנבוס ולהשלכות הנובעות מן האיסור החוקי המוטל על צריכה זו".

 

בהחלטתו ציין השופט הנדל כי סילבר "הורשע בשורה של עבירות סמים, ביניהן שלוש עבירות המצויות ברף העליון של תחום עבירות הסמים, אשר בצדן עונש מאסר של 20 שנים - ייצור, הכנה והפקה של סם; החזקת סם שלא לשימוש עצמי; וסחר בסם. לא מדובר במקרה חד פעמי אלא בחמישה אירועים שונים של סחר בסמים. אין להקל ראש עם מי שמבצע עבירות סמים, קל וחומר כשמדובר בעבירות סמים חמורות".

 

Telegrass founder Amos Dov Silver in court  (Photo: Yariv Katz)
נפסל מריצה בבחירות. סילבר(Photo: Yariv Katz)

 

הנדל הוסיף כי "עבירות הסמים בכללותן פוגעות בחברה ומהוות רעה חולה בה, והן בעלות השלכות רחבות היקף. יום יום אנו עדים לכך שהחברה משלמת מחיר תמורת הסם - יהא זה בנוף האנושי, יהא זה במרקם החברתי, יהא זה ברכוש הזולת ויהא זה באופן ישיר או עקיף. תופעת הסמים מזיקה למשתמשים מבחינה פיזית, נפשית וכלכלית ואף לעיתים קרובות מובילה אותם לכדי ביצוע עבירות פליליות על מנת לממן ולצרוך את הסם. לא רק מעגל המשתמשים ניזוק מנגע הסמים, אלא גם המעגל המספק את הסמים מכיל בתוכו אנשים שמצוקותיהם נוצלו והובילו אותם לבחירת דרכים שאינן מטיבות עמם, בלשון המעטה".

 

 

 

לסיכום כתב הנדל כי "בשל מהות העבירות וחומרתן, הנסיבות הקונקרטיות בהן בוצעו, תדירות ביצוען ושיקולים של מדיניות משפטית - מעשיו של המבקש מלווים בפגם מוסרי חמור שדבק בו אות קלון".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים