שתף קטע נבחר

השמות והרשימות: אלו המועמדים בבחירות 2020

הליך הגשת הרשימות לוועדת הבחירות הושלם הלילה - ועמו עוצבה המפה הפוליטית שתלווה אותנו עד ליום הבחירות ב-2 במרץ. 30 רשימות יתמודדו, מה השינויים בפעם השלישית בתוך שנה? אלו הפנים שמהם תורכב הכנסת ה-23

 

בנימין נתניהו בני גנץ  אביגדור ליברמן אריה דרעי עמיר פרץ איתמר בן גביר איימן עודה נפתלי בנט  (צילום: AP , רויטרס, אבי מועלם, ירון ברנר)
(צילום: AP , רויטרס, אבי מועלם, ירון ברנר)

עם סגירת הליך הגשת הרשימות בבחירות לכנסת ה-23 לוועדת הבחירות המרכזית, עוצבה סופית התמונה הפוליטית שתלווה אותנו עד ליום הבחירות ב-2 במרץ. עד לרגע האחרון נעשו מאמצים כבירים כדי להגיע לאיחוד רחב היקף בימין - ובסופו של דבר הוחלט על איחוד של שלוש המפלגות המרכזיות, ללא עוצמה יהודית ואיתמר בן גביר.

 

כל העדכונים על בחירות 2020 במקום אחד - מתחם הבחירות של ynet

 

אלו רשימות המועמדים של המפלגות המרכזיות:

 

הליכוד

רשימת הליכוד לכנסת ה-23 כוללת בתוכה, כמו במערכת הבחירות הקודמת, את נציגי מפלגת כולנו. אבל מי שנעדר ממנה הוא יו"ר כולנו - שר האוצר משה כחלון שהודיע על פרישה מהחיים הפוליטיים. בעקבות כך, קודמו כמה מועמדים מקום אחד למעלה.

 

בנוסף מציגה הרשימה את הרכש הטרי - ח"כ גדי יברקן, שעזב את כחול לבן לטובת הליכוד שעות ספורות לפני הגשת הרשימה. הוא שוריין למקום ה-20 ברשימה, שריון שקיבל את אישור מזכירות הליכוד, אך זכה לביקורת מצד מבקר הפנים של המפלגה.

הליכוד  אינפו בחירות 2020 כנסת הכנסת רשימה רשימת ()

השר יריב לוין, שהגיש את הרשימה, אמר בכנסת: "זהו העשור הטוב ביותר בתולדות מדינת ישראל. בהובלתו של נתניהו ישראל הגיעה להישגים אדירים ואני משוכנע שנקבל את אמון הציבור להמשיך בדרך הזו לעוד קדנציה של עשייה ותנופה מדינית, ביטחונית, חברתית וכלכלית". הוא התייחס לדיונים בבקשת החסינות של נתניהו ותקף את כחול לבן: "זו רמיסה של כללי המשחק הדמוקרטיים. הם ממציאים חוקים מיוחדים לביבי, זה לא יעזור... בנימין נתניהו יהיה ראש הממשלה הבא של ישראל".

 

כחול לבן

עד ליום האחרון של הגשת הרשימות לוועדת הבחירות המרכזית היה נראה שהרשימה של כחול לבן לכנסת ה-23 תהיה זהה בדיוק לזו שהוגשה בשתי מערכות הבחירות הקודמות. אבל מגעים שניהל ח"כ גדי יברקן למעבר אל רשימת הליכוד, גרמו לכך שיו"ר הרשימה בני גנץ הדיח אותו. במקומו של יברקן הוצב אנדריי קוז'נוב ששימש בחודשים האחרונים כדובר כחול לבן לתקשורת הרוסית.

 

שינויים נוספים בסוף 40 המועמדים הראשונים של הרשימה: עו"ד מיכל קוטלר-וונש הוקפצה למקום ה-36 במקום משה (מוץ) מטלון. הילה שי וזאן קודמה למקום 39 על חשבון יצחק אילן, ובמקום ה-40 הוצבה יעל רון משה, מנכ"לית אשכול רשויות גליל מערבי.

 

כחול לבן  אינפו בחירות 2020 כנסת הכנסת רשימה רשימת ()

ח"כ פנינה תמנו-שטה התייחסה בעת הגשת הרשימה לעזיבתו של ח"כ יברקן: "קהילת יוצאי אתיופיה אינה למכירה". חברתה, ח"כ אורנה ברביבאי אמרה לפני הגשת הרשימה: "הגיע הזמן לשנות את סדר היום במדינת ישראל. כחול לבן מביאה את הגיוון והאיכות ויכולה לייצר מדינה של אחדות בעם ולא פיצול. הגענו להתחיל ואולי לסיים את המסע שבסופו תהיה הכרעה ברורה שבני גנץ יהיה ראש הממשלה הבא".

 

הרשימה המשותפת

אחרי שבבחירות הקודמות השיגו 13 מנדטים, החליטו ארבע המפלגות המרכזיות במגזר הערבי להמשיך בריצה משותפת גם בבחירות לכנסת ה-23. 15 המקומות הראשונים ברשימה הערבית המשותפת נשארו ללא שינוי מהבחירות הקודמות.

הרשימה המשותפת  ()

יו"ר הרשימה, ח"כ איימן עודה, אמר לאחר ההגשה: "אנחנו מאוחדים יותר מכל פעם. יש לנו מטרה ברורה - להעלות את אחוז ההצבעה בקרב האזרחים הערבים ובקרב יהודים דמוקרטיים". שותפו להנהגת הרשימה, ח"כ אחמד טיבי, הוסיף: "המשותפת היא הכתובת היחידה של 95% מהבוחרים הערבים, היא הכתובת של השמאל האמיתי היהודי". 

 

ימינה

כמו בשתי מערכות הבחירות האחרונות, גם הפעם המפלגות של הציונות הדתית משכו את המשא ומתן ביניהן עד לרגע האחרון. התוצאה הפעם זהה יחסית לזו של הבחירות הקודמות - רשימה משותפת של הבית היהודי, הימין החדש והאיחוד הלאומי. עוצמה יהודית של איתמר בן גביר נשארה בסוף בחוץ.

 

המשא ומתן בין הצדדים היה ארוך ונמשך ממש עד לרגע האחרון, ההחלטה על הריצה המשותפת המורחבת התקבלה פחות מחצי שעה לתום הגשת הרשימות בתיווכו של ראש הממשלה נתניהו והרב חיים דרוקמן, מראשי הציונות הדתית.

ימינה אינפו בחירות 2020 כנסת הכנסת רשימה רשימת ()

יו"ר הבית היהודי, הרב רפי פרץ, כתב לאחר הגשת הרשימה: "מתוך אחריות גדולה לעתיד התורה, הציונות הדתית ומחנה הימין קיבלתי הערב החלטה קשה שתציל את המחנה כולו בבחירות הקרובות. אנחנו נמצאים במגרש הפוליטי אך עליי להיות קודם כל נאמן לעצמי ולכן אבקש את סליחתו של ידידי איתמר בן גביר על שנאלצתי לבטל בכאב את ההסכם איתו".

 

העבודה-גשר-מרצ

אחרי שנים של יריבות בין המפלגות השבוע נרשמה היסטוריה לאחר שמפלגות העבודה ומרצ הודיעו על ריצה משותפת ב"בלוק טכני", יחד עם מפלגת גשר של אורלי לוי-אבקסיס. את הרשימה מוביל יו"ר העבודה עמיר פרץ, אחריו יו"ר גשר לוי-אבקסיס ובמקום השלישי יו"ר מרצ ניצן הורוביץ. סתיו שפיר, שהייתה ממובילי האיחוד בשמאל בבחירות הקודמות, נשארה בחוץ והודיעה שלא תתמודד בבחירות. הרשימה זכתה לביקורת מכיוון שאין אף נציג למגזר הערבי בעשירייה הראשונה.

 

העבודה גשר מרצ  אינפו בחירות 2020 כנסת הכנסת רשימה רשימת ()

יו"ר הרשימה, עמיר פרץ, אמר בהגשת הרשימה: "היום הבטחנו דבר אחד - ממשלת 61 של נתניהו לא תוקם, לא יהיה שום הפסד קולות למחנה. היום אנחנו הולכים למסע לבניית החסינות לחברה הישראלית. אנחנו נייצג את המאחד ולא את המפריד. לא ניתן שידונו בבחירות ב'רק לא ביבי'". יו"ר מרצ הורוביץ הוסיף: "הנחנו את המחלוקות בצד, יש כאן שילוש של מה שנכון ויפה בחברה הישראלית. האיחוד הוא בשורה גדולה לכל מי שרוצה שינוי".

 

ישראל ביתנו

רשימת ישראל ביתנו לכנסת ה-23 זהה בדיוק לרשימה שהוצגה במערכת הבחירות הקודמת. הרשימה של ישראל ביתנו היא השנייה שהוגשה מבין המפלגות שחברות בכנסת הנוכחית. את הרשימה מובילים היו"ר אביגדור ליברמן וחברי הכנסת הנוכחיים של המפלגה.

אינפו בחירות 2020 כנסת הכנסת רשימה רשימת ישראל ביתנו ()
 

ח"כ עודד פורר, שהגיש את רשימת המפלגה, אמר: "ההתחייבות שלנו היא שלא תהיינה בחירות רביעיות. חובה להגיע להכרעה בבחירות האלה בין אג'נדות ואידיאולוגיות. אנחנו רוצים להיות גדולים כדי שתקום ממשלה לאומית, ליברלית ורחבה ככל האפשר, שתהיה מקשל נגד לכוחות הקיצוניים שמנסים להפוך את ישראל למדינת הלכה".

 

ש"ס

ש"ס היא המפלגה הראשונה מבין המפלגות שחברות בכנסת הנוכחית שהגישה לוועדת הבחירות את הרשימה שלה לכנסת ה-23. ברשימה עצמה אין שינויים מזו שהוגשה לפני כמה חודשים בבחירות לכנסת ה-22. נשיא מועצת חכמי התורה, חכם שלום כהן, החליט להשאיר את הרשימה ללא שינוי, לאחר שנועץ עם יו"ר המפלגה אריה דרעי.

אינפו בחירות 2020 כנסת הכנסת רשימה רשימת שס ()

ח"כ משה ארבל, שהגיש את רשימת המפלגה לוועדה, אמר לאחר ההגשה: "הסיכוי היחיד שנצטרף לממשלה תחת גנץ הוא שנתניהו יעמוד בראשה. לגבי ישראל ביתנו - אנחנו לא פוסלים אף מפלגה, אבל במשך תקופה ארוכה חטפנו עלבונות אנטישמיים. אני קורא להם לעשות חשבון נפש. המשימה המרכזית ביותר שלנו כנבחרי ציבור היא לעשות כמה שיותר על מנת לייצר שיח בונה אמון. אני מתחייב בשם סיעתי שקמפיין הבחירות יהיה נקי מהשמצות והכפשות וככל שנבנה כאן ביחד טוב משותף יהיה סיכוי שנוכל לעבוד ביחד".

 

יהדות התורה

רשימת יהדות התורה, שמורכבת ממפלגות דגל התורה ואגודת ישראל, נותרה גם היא ללא שינוי מהרשימה שהוגשה בבחירות לכנסת ה-22.

אינפו בחירות 2020 כנסת הכנסת רשימה רשימת יהדות התורה ()

עו"ד אברהם יוסטמן, נציג הרשימה בוועדת הבחירות שהגיש את הרשימה, אמר לאחר ההגשה: "נותרנו מאוחדים ומלוכדים בתקווה שהגוש כולו יצליח להגביר את כוחו. יחד עם זאת, אנחנו לא מתעלמים ממה שקורה ואנחנו נפעל בהתאם לתוצאות. מאחר שהתמונה הפוליטית אינה תלויה רק בתוצאות הבחירות אלא גם בתהליכי רקע קשה לנבא מראש מה יהיה. יהדות התורה תעשה הכל כדי לשמור על האינטרסים החשובים וככל שהדבר יתאפשר בקונסטלציית השותפות הנוכחית עם גוש הימין - בוודאי שתהיה לו עדיפות".

 

עוצמה יהודית

יו"ר המפלגה איתמר בן גביר סיכם בהתחלה ריצה משותפת יחד עם יו"ר הבית היהודי הרב רפי פרץ. אבל ברגע האחרון, פחות מחצי שעה לפני תום המועד להגשת הרשימות, פרץ התקפל ועוצמה יהודית נשארה מחוץ לאיחוד במפלגות הימין והכריזה על ריצה עצמאית.

 

עוצמה יהודית אינפו בחירות 2020 כנסת הכנסת רשימה רשימת ()

 

לפני שהגיש את רשימתו לכנסת אמר בן גביר: "בערב הזה הפוליטיקה של הציונות הדתית הגיעה לשפל המדרגה. מי שמתקרא שר חינוך בגד בי ותקע לי סכין בגב. כל הפוליטיקאים של הציונות הדתית היו במעל". הוא הוסיף: "עוצמה יהודית הולכת לבחירות להציל את שלטון הימין. הקולות שלנו לא ילכו לאנשים שמשקרים, שבוגדים בערכים, שכנראה ה-DNA של בן גביר לא טוב להם. בנט, סמוטריץ' ושקד שמו קץ לקריירה הפוליטית שלהם".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים