שתף קטע נבחר

פירות וירקות במארז? המחיר אחיד, המשקל לא

מבדיקה שערכה המועצה הישראלית לצרכנות עבור ynet ו"ידיעות אחרונות" עולה שקיימים פערים של עשרות אחוזים במשקלי האריזות - אבל המחיר נשאר

רוב מארזי הפירות והירקות נמכרים בישראל ללא ציון משקל ובמחיר אחיד, אבל המשקל שלהם משתנה מאריזה לאריזה. כך עולה מבדיקה שערכה המועצה הישראלית לצרכנות עבור ynet ו"ידיעות אחרונות". לרוב גם אין על האריזות ציון של מחיר ליחידת מידה (לקילו, למשל). מוצרים ארוזים כמו פטריות או עגבניות שרי נמכרים במשקל עלום ולא ידוע, שנחשף רק אם הלקוח מתעקש לשקול את האריזה - אקט שלא יעזור מאחר שהאריזה נמכרת במחיר קבוע.

 

"הצרכנים יאלצו לממן את אריזת הפירות והירקות בפלסטיק"

9.5 מיליון שקל לרשת שיווק שתמכור ירקות ופירות ארוזים

משרד החקלאות ישלם לרשתות כדי שימכרו לנו פירות וירקות בפלסטיק

 

סיירי המועצה לצרכנות בדקו עבורנו במספר רשתות מוצרים ארוזים מראש, וברובם נמצאו הבדלי משקל. לעיתים ההבדלים זניחים, של גרמים בודדים (אם כי בירקות קלי משקל כמו פטריות, כל גרם משמעו כסף), ולעיתים מדובר בעשרות ומאות גרמים.

פירות במשקל (צילום: shutterstock)
פירות במשקל(צילום: shutterstock)

מארז פטריות חורש, למשל, עולה 10.9 שקלים - אך מצאנו מארז אחד ששוקל 190 גרם והשני 260 גרם - פער של 70 גרם. מי שקנה את אריזת ה-260 גרם הרוויח: הוא משלם 4.19 שקלים ל-100 גרם, כאשר באריזה הקטנה זה 5.7 שקלים ל-100 גרם - פער של 36%. מצאנו גם שתי אריזות חסה סלנובה, אחת 156 גרם והשנייה 188 גרם (פער של 20%) - כאשר שתיהן נמכרות ב-9.9 שקלים לאריזה.

  ( )
 

עוד פערים גדולים: כרובית ארוזה עולה 9.9 שקלים ליחידה. מצאנו כרובית אחת ששקלה 1.12 ק"ג והשנייה שקלה 750 גרם - פער של 370 גרם והבדל של 33%. בשום ארוז מצאנו אריזה ששוקלת 200 גרם ושנייה 395 גרם - פער של 195 גרם והבדל של 97% - ושתיהן עולות 9.9 שקלים. גם במארזי עגבניות שרי מצאנו פערים: מארז ששוקל 495 גרם ומארז ששוקל 465 גרם עולים שניהם 8.9 שקלים למרות פער של 30 גרם (6%).

 

 

אין הוראה לסמן

במועצה לצרכנות טוענים שלפי החוק, חובה לסמן את משקלי המארזים ולציין מחיר ליחידת מידה. אך ברשות להגנת הצרכן אומרים שפירות וירקות ארוזים מוחרגים מהתקן - ואין הוראה חוקית לסמנם. "המועצה שוקלת לקדם הצעת חוק שתחייב למכור פירות וירקות רק לפי משקל בפועל", מסרו.

 

מהרשות להגנת הצרכן נמסר בתגובה: "הרשות מודעת לתופעה ואף ניסתה לפעול מול משרד החקלאות במטרה להטיל חובת סימון משקל והנושא טרם הוסדר. לעניין הפרשי המשקלים ביחידות הארוזות, אכן יש בעייתיות לסמן מחיר כולל, והרשות בוחנת בימים אלה את האסדרה הראויה, ככל הנראה באמצעות הנחיית ממונה (אין צורך בחקיקה). עמדה ברוח זו הועברה ליועמ"ש ולפרקליטות במסגרת תובענה ייצוגית שהתבקשנו להביע עמדה לגביה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
צילום: shutterstock
פירות וירקות ארוזים
צילום: shutterstock
מומלצים