שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

צרפת: רבע מהצעירים לא שמעו על השואה

אחד מכל חמישה צרפתים סבור שדעות אנטישמיות הן לגיטימיות, כמחצית מהצעירים בצרפת לא יודעים שהמשטר הצרפתי שיתף פעולה עם הנאצים - ו-52% סבורים כי השואה עלולה להתרחש שוב. מחקר מיוחד שערכה ועידת התביעות, לקראת פורום השואה הבינלאומי

57% מאזרחי צרפת כלל לא יודעים כי שישה מיליון יהודים נרצחו במהלך השואה. שיעור זה עולה ל-69% ככל שיורד הגיל - בדור המילניאלס ובני דור ה-Z. כך עולה ממחקר מקיף שערכה "ועידת התביעות" במלאת 75 שנים לשחרור אושוויץ ואירועי פורום השואה הבינלאומי בירושלים, בהם משתתף גם נשיא צרפת, עמנואל מקרון, שהגיע אמש (יום ג') לישראל.

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

המחקר שנערך בצרפת מצביע על שלל ממצאים מטרידים: למעלה ממחצית הנשאלים, 52%, מאמינים כי השואה עלולה להתרחש שוב באירופה. 36% השיבו כי שואה יכולה להתרחש גם בארצות הברית. 58% מקרב הנשאלים אמרו כי הם סבורים שצרפת הייתה קורבן של השואה, אך גם שותפה בביצועה. כרבע מהצעירים לא שמעו על השואה.

 

קראו עוד בערוץ היהדות

 

פערי הגיל מתחדדים כשמדובר במודעות להיסטוריה של השואה בצרפת. רק 2% מכלל הצרפתים יודעים על קיומו של מחנה הריכוז דראנסי. את אירוע המעצר ההמוני הידוע לשמצה של יהודים על ידי משטרת צרפת (Vel d'Hiv), הכירו רק 56% מהמילניאלס ודור ה-Z. בקרב כלל הנשאלים עמד שיעור המשיבים שהכירו את עצם התרחשותו של המעצר ההמוני, שהתרחב ביולי 1942, על 74%.

 

לא שמעו על סוביבור וטרבלינקה

הסקר בוצע עד כה בארבע המדינות - ארצות הברית, קנדה, אוסטריה וצרפת. יותר ממחצית הנשאלים בכל המדינות הללו לא ידעו כי שישה מיליון יהודים נרצחו בשואה. צרפת היא המדינה שבה השיעור הגבוה ביותר של אנשים שאינם מודעים לכך.  

 

 

בעוד ש-66% מכלל המשיבים אמרו כי שמעו על מחנה ההשמדה אושוויץ-בירקנאו, רק 19% מהנשאלים בצרפת שמעו על קיומו. 10% ידעו על קיומו של מחנה הריכוז בוכנוולד; רק 6% שמעו על מחנה ההשמדה טרבלינקה, 5% בלבד שמעו על מחנה ההשמדה סוביבור ורק 4% שמעו על מחנה הריכוז ברגן-בלזן.

 

69% מהנשאלים בצרפת אמרו כי הם מאמינים שהאנטישמיות במדינה נפוצה יותר (35%) או באותה מידה (34%) מכפי שהייתה לפני 10 שנים. רק 18% אמרו כי הם חושבים שהאנטישמיות נפוצה פחות מכפי שהייתה לפני עשור. כשליש (30%) אמרו כי ישנם הרבה או הרבה מאוד ניאו-נאצים בצרפת (44% - ישנם ניאו-נאצים רבים בצרפת כיום).

 

"שוב אנו רואים שפל משמעותי בהבנת השואה, היסטוריה שהיא בעלת חשיבות קריטית", אמר יוליוס ברמן, נשיא "ועידת התביעות" הפועלת למען פיצויים לניצולי שואה. הוא הוסיף כי "החינוך הנוכחי איננו מספיק. הוא מכשיל אותנו. הבורות המטרידה לגבי השואה שאנחנו רואים בכל העולם, דורשת דחיפה משמעותית בתוכניות החינוך".

 

כמעט כל צעיר יהודי חווה התקפה אנטישמית

יו"ר צוות המחקר מטעם "ועידת התביעות", מתיו ברונפמן, אמר כי "מזעזע לגלות שבני ובנות הדור הצעיר אינם מבינים את השפעת השואה. זה היה ניסיון להשמדה של עם שלם. ללא ידע על כך, כיצד אנו יכולים להבטיח שנעמוד מול מי שמפיצים דעות קדומות ושנאה לא מבוקרת?"

 

כתובות נאצה (כאן על בית ספר יהודי), תקיפות מילוליות ופיזיות ()
כתובות נאצה (כאן על בית ספר יהודי), תקיפות מילוליות ופיזיות

 

סקר אחר שערך הוועד היהודי האמריקני העלה תמונה עגומה במיוחד לגבי מצבם של היהודים בצרפת. כשני-שליש מהיהודים הצרפתים העידו שהם מרגישים אנטישמיות משמעותית נגדם, ו-70% מהיהודים בצרפת חוו התקפה אנטישמית לפחות פעם בחייהם.

 

המצב חמור יותר בקרב הצעירים: 84% מבני 18-24 העידו שהותקפו על רקע אנטישמי. עוד נמצא, כי 43% מהיהודים בצרפת נמנעים מלבקר במקומות מסוימים מתוך דאגה לביטחונם. הדבר תורם לתחושת הזרות של היהודים בצרפת, ומעל למחצית מהיהודים הצרפתים שקלו לעזוב את צרפת בגלל אנטישמיות.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
כתובת בצרפת מהשנה האחרונה
מומלצים