שתף קטע נבחר
הכי מטוקבקות
  זירת הקניות

  מרכזי לוגיסטיקה חדשים בצה"ל בעלות של 5 מיליארד שקל

  הפרויקט הגדול מסוגו ייבנה ע"י שפיר הנדסה ואוריין לוגיסטיקה, שיקימו, יפעילו ויתחזקו 3 מרכזי לוגיסטיקה מתקדמים - שיחליפו את 15 המרכזים הקיימים. בכך יתפנו אלפי דונמים באזורי ביקוש, שעליהם תוכל המדינה לבנות יחידות דיור

  הפרויקט הגדול ביותר מסוגו בצה"ל יצא לדרך: מרכזי אספקה לוגיסטים מתקדמים יוקמו בשלושה מוקדים בבסיסי צה"ל קיימים בישראל - באזור הצפון, המרכז והדרום, בעלות של כחמישה מיליארד שקל.

   

  2019 בשוק החלב: אם אין חמאה, תאכלו ממרח חמאה

  הקבלנים: מחדלי הממשלה ייקרו את הדירות ב-29%

  פירות וירקות במארז? המחיר אחיד, המשקל לא

   

  המרכזים ייבנו לגובה לאורך כארבע שנים, על שטח של כ-250 אלף מ"ר. הם ייבנו במקומם של 15 מרכזים לוגיסטים הפזורים כיום ברחבי הארץ.

  אט
  בסיס לוגיסטיקה בצה"ל(צילום: דובר צה"ל)
   

  החברות שפיר הנדסה ושותפתה אוריין לוגיסטיקה זכו במכרז של משרד הבטחון לפרויקט, כאשר שפיר שתחזיק ב-60% מהפרויקט תבנה ותתחזק, ואוריין שתחזיק ב-40% הנותרים היא זו שתתפעל. בנוסף, אוריין תתפעל רק את מרכזי הלוגיסטיקה במרכז ובדרום; בצפון צה"ל יפעיל את המרכז, בגיבוי של שתי החברות.

   

  למכרז ניגשו חמש קבוצות: שיכון ובינוי, ממן ואלייד, אשטרום אפקון ופליינג קרגו, שפיר ואוריין, מנרב ואלקטרה ולידוס והכשרת הישוב וסלדט.

  המכרז הציע לקבוצה הזוכה לממן, לתכנן, להקים ולהפעיל את המרכז החדש בזיכיון ל-26 שנה, וזאת כחלק משינוי תפיסתי בצה"ל, שלפיו משרד הבטחון מוסר לחברה אזרחית את האחריות על פרויקטים של צה"ל כדוגמת עיר הבה"דים, קריית התקשוב ועוד. המרכזים החדשים יחליפו בסיסי לוגיסטיקה ברחבי הארץ ויובילו לחיסכון של עשרות מיליוני שקלים לצה"ל.

   

  טכנולוגיות מתקדמות לשליטה במלאי

  צה"ל למעשה ירכז את הלוגיסטיקה שלו בשלושה מרכזים חדשים שייבנו וישלבו טכנולוגיות מתקדמות לשליטה במלאי בשילוב מערכות אוטמוציה שונות - ובכך יתפנה שטח של 1,800 דונם, שעליו כיום בנויים 15 הבסיסים אשר מתפקדים כמרכזי הלוגיסטיקה כיום. חלק מבסיסים אלה ממוקמים באזורי ביקוש, שעליהם תוכל המדינה לבנות יחידות דיור.

   

  לדברי חן למדן, בעל השליטה באוריין, "מדובר בפרויקט הלוגסטי הגדול ביותר שהיה במדינת ישראל עד היום. אם עד עכשיו היינו (אוריין נ.ז.) אחת מהחברות הגדולות ללוגיסטיקה בישראל, עכשיו בזכות הפרויקט נהפוך לחברה הגדולה ביותר מסוגה. אנחנו מודים לשפיר שבחרה בנו כשותפה שלה בפרויקט".

   

  כיום בבעלות חברת אוריין מרכזים לוגיסטים בלב הארץ ליד ראש העין, בפתח תקווה, במודיעין, בבית חזקיה ובקריית אתא, על שטח של כ-120 אלף מ"ר. כעת יצטרפו אליהם המרכזים החדשים בשטח של 250 אלף מ"ר. החתימה על חוזה הזיכיון תתרחש בחודשים הקרובים ולאחריה יעמדו לרשות הקבוצה שנה לצורך גיוס המימון ועד ארבע שנים להקמת הפרויקט.

   

  תאל במיל' איציק כהן, ראש מינהל מעבר דרומה במשרד הבטחון, מסר כי "לפי התכנון החדש, בכל אחד מהמוקדים יאוחסן מגוון רחב של ציוד, המאפשר אספקה שוטפת לצה"ל בשגרה ובשעת חירום החל ממחט לעירוי ועד חלקי חילוף לטנקים. זאת, בנוסף לחיסכון בתשלומי ארנונה, הוצאות תפעול, עלויות הפצה ועוד".

   

  ראש אט"ל האלוף איציק תורג'מן אמר כי "זהו המרכז הלוגיסטי הגדול ביותר במזרח התיכון. הקמת מרכז אספקה מאוחד אינו עוד שינוי ארגוני, אלא הוא מהווה שינוי מן היסוד של כל שיטת ההפעלה של המענה הלוגיסטי של צה"ל".

   

  שפיר הנדסה ואוריין הן חברות ציבוריות הנסחרות בבורסת תל אביב. נכון לעכשיו שפיר הנדסה מזנקת ב-8.6%, ברת הלוגיסטיקה השותפה אוריין נוסקת ב-42%.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  מומלצים