שתף קטע נבחר

הדמוקרטים: להדיח את טראמפ – או שנשיאים לא יעשו חשבון

משפט ההדחה בסנאט: צוות התביעה הדמוקרטי החל להציג את טיעוני הפתיחה שלו נגד הנשיא. אדם שיף: "אם לא נרשיע את טראמפ, גם בעתיד יחשבו נשיאים שהם פטורים מלתת דין וחשבון". מנהיג הדמוקרטים בסנאט שלל עסקה עם הרפובליקנים שבמסגרתה יזומנו ג'ו ביידן ובנו להעיד: "סחר בעדים אינו על הפרק"

הסנאט האמריקני התכנס הערב (יום ד') לשלב טיעוני הפתיחה במשפט ההדחה של הנשיא דונלד טראמפ. אחרי שבלילה שעבר ניצלו הרפובליקנים את הרוב שיש להם בסנאט – 53 מול 47 דמוקרטים – כדי לאשר את חבילת הכללים שלפיה יתנהל המשפט, החל מהיום ולמשך כמה ימים יציגו שני הצדדים – התביעה הדמוקרטית וצוות ההגנה של טראמפ – את טיעוניהם. נזכיר כי הסיכויים שטראמפ יודח בפועל אפסיים, משום שכדי להדיח נשיא נדרשת תמיכתם של שני שלישים מחברי הסנאט, ולרפובליקנים יש בו כעת רוב.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

 

ארה
אדם שיף הדמוקרט, שעומד בראש צוות התביעה(צילום: EPA)

עם חידוש המשפט הערב עלה לדוכן ראש צוות התביעה הדמוקרטי, אדם שיף, וטען כי התנהלות טראמפ מול אוקראינה ומול בית הנבחרים – שעם חקירתו סירב הנשיא לשתף פעולה – מעידה כי הוא מאמין שהוא נמצא מעל החוק. בדברי הפתיחה שלו נשמע שיף קודר והזהיר כי אם הנשיא טראמפ לא יורשע במשפט – נשיאים עתידיים עלולים לפעול "כאילו גם הם אינם חייבים דין וחשבון". שיף הצהיר: "אם לא יורשע בסנאט ויודח מתפקידו, העובדה שהנשיא טראמפ ניצל את סמכותו ושיבש את חקירת הקונגרס תשנה לנצח את מאזן הכוחות בין הרשויות בארה"ב".

 

שיף הדגיש שכדי לאפשר משפט הוגן יש לזמן לעדות בסנאט בכירים בממשל, בהם מי שהיה היועץ לביטחון לאומי והודח על-ידי טראמפ, ג'ון בולטון, וכן ראש הסגל הנוכחי של הבית הלבן מיק מולבייני. שיף טען כי מסמכים שטראמפ לא אפשר למסור לבית הנבחרים בעת שזה חקר את פרשת "אוקראינה גייט" חושפים בבירור את תוכניתו, והציג סרטון שבו נשמע טראמפ מצהיר באוקטובר אשתקד כי אילו הוא היה נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, הוא היה פותח בחקירה נגד ג'ו ביידן ובנו.

 

פתקים ומסטיקים: הסנאטורים משתעממים

אחרי שבשעות הראשונות של המשפט אתמול השתדלו הסנאטורים מאוד לכבד את הנהלים המחמירים, האוסרים עליהם לפטפט, להעביר פתקים או לכרסם חטיפים, הערב ניכר כי הם פוטרים את עצמם מעוד ועוד איסורים – וסנאטורים נראו מחליפים ביניהם ניירות, מעבירים מסטיקים ולועסים שוקולד. גם הערב נראה כי סנאטורים לא מעטים נדרשים למאמץ לא קטן כדי להישאר ערים.

  ()

אתמול נמשך הדיון על כללי המשפט 13 שעות ונגרר כצפוי עד לשעות הקטנות של הלילה. הכללים שאושרו בעזרת הרוב הרפובליקני קובעים כי לעת עתה לא יזומנו עדים במשפט כפי שקיוו הדמוקרטים. הדמוקרטים טוענים כי במשפט בסנאט יש לאפשר הבאת עדים ומסמכים שלא נכללו בשלב הקודם של הליך ההדחה – החקירה שהתנהלה נגד הנשיא בבית הנבחרים – משום שטראמפ לא שיתף פעולה עם חקירת הבית ולא אפשר העברת מסמכים לחוקרים והתייצבות של עדים המכהנים בתפקידים בממשלו.

 

במהלך הדיונים אתמול הרוחות התלהטו כל כך עד שנשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס, האחראי על ניהול המשפט, נזף הן בתביעה והן בהגנה. אחרי שג'רולד נודלר מצוות התביעה טען שהרפובליקנים "משקרים ומשקרים ומשקרים" ופאט סיפולוני מצוות ההגנה של טראמפ אמר לו שעליו להתנצל בפני הנשיא, משפחתו, הסנאט והעם האמריקני, נזף בהם השופט רוברטס: "אני חושב שמי שנואמים בסנאט צריכים לזכור איפה הם נמצאים".

 

טראמפ דואג ממה שבולטון יספר

אדם שיף, המוביל כאמור צוות התביעה הדמוקרטי במשפט בסנאט, טען אמנם שהראיות נגד טראמפ מהדהדות דיין כבר עכשיו, אך הוסיף אתמול כי נדרשות עדויות נוספות כדי לחשוף את מלוא ההיקף של ההתנהלות הקלוקלת של הנשיא ושל הסובבים אותו. טראמפ מצדו טען כי היה שמח למשפט ארוך יותר כך שבכירים בעבר ובהווה בממשל יוכלו להעיד, אך לדבריו נראה שעדות שלהם תהיה בגדר סכנה לביטחון הלאומי.

  ()

"הבעיה עם ג'ון (בולטון) היא שזו בעיה של ביטחון לאומי", אמר היום טראמפ בשווייץ, שם הוא משתתף בפורום הכלכלי העולמי בדאבוס. "הוא יודע חלק ממה שאני חושב על מנהיגים. מה יקרה אם הוא יחשוף מה אני חושב על מנהיג כלשהו וזה לא חיובי כל כך?", אמר. יצוין כי הסנאטורים הרפובליקנים לא שללו לגמרי את האפשרות שבהמשך כן יזומנו עדים, אלא רק מנעו החלטה על זימון עדים כבר עכשיו.

 

מנהיג המיעוט הדמוקרטי בסנאט צ'אק שומר נמנע תחילה הערב מלשלול לגמרי את האפשרות שסגן הנשיא לשעבר ג'ו ביידן ובנו האנטר, שטראמפ ניסה לגרור אותם לתוך פרשת "אוקראינה גייט", יובאו להעיד בסנאט כפי שדורשים חלק מהרפובליקנים. עם זאת, הוא הצהיר כי אין צורך לשמוע עדות ממי שאינם קשורים לאישומים נגד הנשיא. "צריך שלעדים יהיה קשר כלשהו לאישומים נגד הנשיא ושיהיה להם ידע כלשהו לגביהם", אמר שומר, וטען כי יש מי שמנסים להסיח את דעת האמריקנים מהאמת.

 

שעות אחר כך, כשהתבקש שוב להתייחס לסוגיה, כבר נשמע שומר נחרץ בהרבה, ואמר כי הדמוקרטים לא יסחרו עם הרפובליקנים בעדים וכי הדבר אינו עומד על הפרק. בכך אותת די בברור שהדמוקרטים לא יסכימו שביידן ובנו יאולצו להעיד.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AP
טראמפ. סיכוי אפסי להדחה
צילום: AP
מומלצים