שתף קטע נבחר
אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  הסנאטורים במשפט טראמפ מנסים להישאר ערים

  בלי טלפון, קפה ופטפוטים: לסנאטורים במשפט ההדחה אסור להסתובב או להעביר פתקים, ובלילה הראשון למשפט הם נראו מאוד משועממים. סנדרס פיהק והשעין את הראש, וורן החליפה עטים, כמה אחרים עצמו עיניים – ומי הבריח חטיפים?

  עברו כבר חמש שעות מתחילת משפטו של הנשיא דונלד טראמפ בסנאט אתמול, ונציג התביעה הדמוקרטית אדם שיף עדיין עמד על הדוכן ודיבר – על עדים, על מסמכים, על נשיאי העתיד ועל הדחת טראמפ. את כל הדברים שהוא אומר כאן עכשיו הוא כבר אמר בעבר, אבל הנה, חמש שעות מתחילת הדיון הוא אומר אותם שוב.

   

  עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

   

  משפט טראמפ נפתח: "הנשיא לא עשה דבר שגוי"

  משפט טראמפ נפתח: "הנשיא לא עשה דבר שגוי"

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

  נשיא ארה
  הנשיא טראמפ. בשעות הראשונות הסנאטורים עוד ניסו(צילום: רויטרס)
  ארה
  הסנאט מושבע למשפט טראמפ. בלי להסתובב באולם(צילום: Senate Television ,AP)

  פתאום, מהצד הרפובליקני, הסנאטור ג'יימס ריש מאיידהו הניף את ידו השמאלית כך ששיף יוכל לראות אותה והצביע, שוב ושוב, על שעון היד שלו. "הזמן נגמר", סימן ריש. הוא צדק: הגיעה העת להצביע, וגם – אולי חשוב מזה – תיכף יגיע זמן ארוחת הערב. שיף נכנע, והסנאטורים התפנו להצביע ואז עזבו בשקט את האולם.

   

  כן, רבים מהסנאטורים התקשו אתמול לשמור על ערנות כשנציגי שני הצדדים במשפט גררו את טיעוניהם עד אחרי חצות הלילה שעון וושינגטון. שמירה על ערנות במצב כזה היא אתגר שכל מי שכיהן בעבר בחבר מושבעים בארה"ב עשוי להבין, אבל הסנאטורים מנסים שלא להתלונן בהתחשב בכך שהם נמצאים בשנת בחירות והסיכונים הפוליטיים הכרוכים בה גדולים.

  ארה
  אדם שיף. נאמר כבר הכול(צילום: EPA)

  ארה
  הסנאטור ברני סנדרס. ראש על הכיסא(צילום: AP)

  כשליש מחברי הסנאט עומדים לבחירה מחדש בבחירות שייערכו בנובמבר, והבכירים שבהם מתועדים על-ידי המצלמות במהלך המשפט לעתים קרובות. כל מי שיירדם במהלך משפט שעניינו הוא הדחת הנשיא – וכמה סנאטורים נראו אתמול כאילו הם עלולים להירדם בכל רגע – יצטרך לספק הסברים.

   

  לעס וכתב בפנקס

  הצורך להניח את הראש לרגע ולנמנם נובע בין השאר מכך שהסנאטורים מכירים היטב את הטיעונים שמשמיעים הצדדים במשפט. הם כולם שמעו כבר את הסיפור על הלחץ שהפעיל טראמפ על אוקראינה לחקור את בנו של ג'ו ביידן. אם לא די בכך, רק מעט מאוד סנאטורים מצהירים כי טרם גיבשו עמדה בנוגע לשאלה אם יש להדיח את טראמפ מתפקידו. התוצאה – זיכויו של הנשיא – נראית ברורה. ובכל זאת, בשבועות הקרובים, שישה ימים בשבוע, יהיה על הסנאטורים לשמוע דברים דומים מאוד לכל מה שכבר שמעו.

  ארה
  בין הטריקים: סרטונים והרמות קול. הסנאט בוושינגטון(צילום: AP)

  בשׂורה אחת טובה כן קיבלו אמש אלה מבין הסנאטורים המתקשים לשמור על ערנות: הסנאט הצביע בלילה שעבר בעד ההחלטה לקצר את ימי הדיונים במשפט מ-12 שעות ל-8 שעות עם המעבר לשלב טיעוני הפתיחה, הערב.

   

  כדי לעזור לסנאטורים שלא להירדם, שני הצדדים במשפט משתמשים באמצעים חזותיים ובקטעי שמע. בשלב מסוים אמש עורך הדין ג'יי סקולו מצוות ההגנה של טראמפ הרים מעט את קולו, ונראה שגם המהלך הזה עורר מעט את הנוכחים.

  ארה
  קלובושר. אולי המסטיק עזר(צילום: MCT)

  אבל בתוך האולם העמוס והמעונב, לסנאטורים אין יותר מדי מה לעשות חוץ מלהאזין ולרשום לעצמם הערות. אסור להם להכניס טלפונים או קפה ואסור להם גם לשוחח זה עם זה או להעביר פתקים אחד לשני. נאסר עליהם להסתובב ברחבי האולם, וגם חטיפים מתבקשים הסנאטורים שלא לצרוך, אם כי הסנאטור בן סאסה, רפובליקני מנברסקה, נראה זורק משהו לפה ולועס אותו בעוד כותב בפנקס.

   

  עט כחול, עט צהוב

  לפחות בתחילת הדיונים אתמול, סנאטורים משתי המפלגות התאמצו להקדיש תשומת לב לנאמר ורשמו לעצמם הערות. אחת מרושמי ההערות הפוריים ביותר במהלך הדיונים הייתה סוזן קולינס, סנאטורית ממיין, אשת מרכז מהמפלגה הרפובליקנית שמצפה לה קרב קשה בבחירות השנה.

  ארה
  הסנאטורית וורן. בסוף גם היא נעמדה(צילום: AFP)

  הסנאטורית אליזבת וורן, אחת מארבעה סנאטורים וסנאטוריות המשתתפים בפריימריז של המפלגה הדמוקרטית לנשיאות ונאלצים לנכוח בדיונים בוושינגטון במקום להקדיש את זמנם לקמפיין, לקראת ההצבעה הראשונה בפריימריז שתיערך באייווה בתחילת פברואר, רשמה הערות בידה הימנית והחליפה מדי פעם בין עט כחול לעט צהוב.

   

  אחרים נראו כמי שמתקשים לשמור על ערנות ככל שחלפו השעות. הסנאטור ברני סנדרס, שגם הוא מועמד בפריימריז הדמוקרטיים לנשיאות ושהתלונן בגלוי על כך שעליו לנכוח כעת בוושינגטון, נראה מפהק, ובשלב מסוים השעין את ראשו לאחור על הכיסא. הסנאטורית ממינסוטה איימי קלובושר, אף היא מועמדת בפריימריז הדמוקרטיים, נראתה לועסת משהו בעדינות, אולי מסטיק, בשעה שאדם שיף דיבר.

   

  בעיניים עצומות

  כמה שעות אחרי תחילת הדיונים, יציעי המבקרים לא היו מלאים אפילו למחצה. באזור המוקצה לאנשי הסגל בסנאט נותרו כיסאות ריקים, ורק כמה היו מאוישים. סנאטורים נראו בוהים מעת לעת ביציעים – התרחשות לא שגרתית.

   ()

  כשחלפה השעה אחת בלילה והדיון נמשך, הסנאטורים החלו לקיים את החוקים פחות באדיקות. כמה סנאטורים נעמדו ליד שולחנותיהם, התהלכו או שוחחו בשקט זה עם זה, בעוד נציגי הדמוקרטים ממשיכים להציג על הדוכן בקשות לתיקונים בהצעת ההחלטה הרפובליקנית שתסדיר את הכללים שלפיהם יתנהל המשפט. כמה סנאטורים נראו יושבים כשעיניהם עצומות.

   

  ואז קרה משהו שהפתיע ועורר את כולם: פאט סיפולוני, יועץ בבית הלבן, וג'רולד נדלר, היו"ר הדמוקרטי של ועדת המשפט בבית הנבחרים, התעמתו זה עם זה על הדוכן בעקיצות שהכעיסו את נשיא בית המשפט העליון ג'ון רוברטס, האמון על ניהול המשפט, עד שזה החליט לנזוף בשניהם.

   ()

  "אני חושב שיהיה זה הולם מצדי בשלב זה להפציר הן בתביעה מטעם בית הנבחרים והן ביועצו של הנשיא – במידה שווה – לזכור שהם נואמים בפני זירת הדיונים המכובדת ביותר בעולם", אמר רוברטס. "מי שנואמים בפני הסנאט צריכים לזכור היכן הם נמצאים".

   

  במהלך ההצבעה הסופית על כללי המשפט החלו סנאטורים לפסוע באולם. כמה סנאטורים נשענו על קירות אחוריים, ובשלב מסוים נראה סנדרס יושב באזור השמור לאנשי הסגל. קלובושר ואליזבת וורן עמדו יחד ושוחחו. הסנאטור מרטין היינריך נעלם לזמן מה, ואחרי כעשר דקות הוא הופיע לפתע וזכה למחיאות כפיים איטיות, הדי צחוק וקריאות "ווּ-הוּ!". הוא הצביע, ובשעה 1:50 בלילה שעון וושינגטון נעל השופט רוברטס את הדיון.

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: רויטרס
  בעיניים עצומות. הנשיא טראמפ
  צילום: רויטרס
  מומלצים