שתף קטע נבחר

צילום: shutterstock

מפוטין עד מקרון: המנהיגים שיקראו - לא לאנטישמיות

הנסיך צ'רלס נחת אמש, נשיא רוסיה וסגן נשיא ארה"ב יגיעו הבוקר ובשיא פורום השואה העולמי - הטקס המרכזי ביד ושם - יגיד להם ריבלין: "קחו אחריות, אנטישמיות היא מחלה ממארת". נשיא גרמניה פגש ניצולי שואה וינאם בטקס באנגלית ולא בגרמנית. זה לוח הזמנים ואלו הכבישים שייחסמו

 

 

"לא לאנטישמיות, לא לגזענות": עשרות מנהיגים, זה לצד זה, ניצבו יחדיו בתמונה קבוצתית בבית הנשיא עם סיומו של ערב הפתיחה בפורום השואה העולמי, לרגל 75 שנה לשחרור מחנה ההשמדה אושוויץ - והיום התמונה הקבוצתית תהיה גדולה ומרשימה עוד יותר. אמש נחתו בנתב"ג יורש העצר הבריטי, הנסיך צ'רלס, ושר החוץ הרוסי סרגיי לברוב - והבוקר ינחתו האורחים החשובים ביותר: סגן נשיא ארצות הברית מייק פנס ומנהיג מעצמת העל השנייה, נשיא רוסיה ולדימיר פוטין.

 

נשיא המדינה ראובן ריבלין, שאירח את המנהיגים במעונו אמש, יקרא לראשי המדינות לקחת אחריות בנאומו היום ביד ושם. הנשיא יבהיר שאנטישמיות לא עוצרת ביהודים ושאנטישמיות וגזענות הן מחלה ממארת, שהורסת ומפרקת חברות ומדינות מבפנים, ואף חברה ואף דמוקרטיה לא חסינה מפניה.

 

 

הטקס יחל בשעה 13:30 ויימשך כשלוש שעות. מלבד הנשיא ריבלין, יישאו במהלכו דברים גם ראש הממשלה בנימין נתניהו, מייסד פורום השואה העולמי ד"ר משה קנטור, נשיא רוסיה פוטין, סגן נשיא ארה"ב פנס, נשיא צרפת עמנואל מקרון, הנסיך צ'רלס ונשיא גרמניה פרנק-ואלטר שטיינמייאר שעתיד לדבר באנגלית ולא בגרמנית מתוך התחשבות בניצולי השואה.

 

בנוסף יישאו דברים הרב ישראל מאיר לאו ויו"ר יד ושם אבנר שלו. שני ניצולי שואה ידליקו את אבוקת הזיכרון וכל אחד מהמנהיגים שהגיעו לפורום יניח זר. אל מלא רחמים וקדיש יינשאו על ידי ניצולים והאירוע ייחתם בדקת דומיה ואחריה שירת התקווה, אז כל המנהיגים יעלו לבמת הטקס.

 

באירוע, שמתקיים תחת הכותרת "זוכרים את השואה, נלחמים באנטישמיות", ישתתפו בין היתר נשיא אוקראינה וולודימיר זלנסקי, נשיא רומניה קלאוס יוהאניס, נשיא איטליה סרג'ו מטרלה, נשיא אוסטריה אלכסנדר ואן-דר בלן, נשיא יוון פרוקפיס פבלופולוס, נשיא קפריסין ניקוס אנסטסיאדיס, נשיא אלבניה איליר מטה, נשיאת קרואטיה קולינדה גרבר-קיטרוביץ', נשיאת גיאורגיה סלומה זוראבישווילי, נשיא בולגריה רומן ראדב ונשיא סרביה אלכסנדר וויצ'יק. גם נשיא ארגנטינה הגיע, אלברטו פרננדס, ושרת התרבות מירי רגב בירכה אותו כשעל זרועה שמו.

צילום תמונות ה מנהיגים ב בית הנשיא מ ארוחת ערב עם נשיא המדינה ראובן ריבלין  (צילום:  קובי גדעון, לע
התמונה הקבוצתית של עשרות המנהיגים(צילום: קובי גדעון, לע"מ)

ארוחת ערב ב בית הנשיא נשיא המדינה ראובן ריבלין  (צילום: AFP)
שטיינמאייר, ריבלין, מקרון ונתניהו, בשורה הראשונה(צילום: AFP)

ארוחת ערב ב בית הנשיא נשיא המדינה ראובן ריבלין  (צילום: EPA)
יחד, נגד האנטישמיות(צילום: EPA)

לפורום השואה הגיעו גם שלושה ראשי ממשלה: סטפאן לופבן השבדי, מטה פרדריקסן הדני ואנדריי באביש מצ'כיה. עם המנהיגים שהגיעו נמנים ארבעה מלכים: מלך ספרד פליפה השישי, מלך הולנד וילם אלכסנדר, מלך בלגיה פיליפ והדוכס הגדול של לוקסמבורג, שמקביל למלך. בנוסף יגיעו שני יורשי עצר: צ'רלס ויורש העצר של נורבגיה, הנסיך הוקון מגנוס.

 

היום של פוטין: ייפגש עם יפה יששכר ויחנוך אנדרטה

עוד לפני הטקס המרכזי, יתקיימו פגישות רבות בין ראשי המדינה לבין המנהיגים השונים. המרכזית שבהם תהיה פגישתו של נשיא רוסיה פוטין עם נתניהו ויפה יששכר - אמה של הצעירה הישראלית שכלואה ברוסיה - שבמהלכה עשוי פוטין להודיע כי החליט להעניק חנינה לנעמה.

 

לאחר הפגישה עם נתניהו יגיע פוטין לגן סאקר בירושלים ויחנוך איתו את אנדרטת נר הזיכרון המוקדשת לגבורתם של תושבי לנינגרד ומגיניה במהלך המצור במלחמת העולם השנייה. האנדרטה היא פסל נחושת בגובה 8.5 מטרים עם אלמנט ברונזה יצוק המייצג את להבת הנר. תנועת הלהבה מושגת באמצעות ספירלה המוארת בשעות הלילה ליצירת אפקט מיוחד של נר-תמיד בוער. על פי הערכות שונות, בין 600 אלף ל-1.5 מיליון תושבים בלנינגרד נספו במהלך 900 ימי המצור בעיר הנצורה, ביניהם, עשרות אלפי יהודים. 

הנסיך צ'רלס נחת נתב
הנסיך צ'רלס בנתב"ג

מירי רגב מקבלת את פניו של נשיא ארגנטינה אלברטו פרננדס ב נתב
השרה רגב והכתובת שעל ידה - שמו של נשיא ארגנטינה

 

 

האירוע ביד ושם יהיה שיאו של פורום השואה הבינלאומי שאליו הגיעו 50 משלחות מכל העולם ובהם 49 ראשי מדינות. במהלך היום צפויים שיבושי תנועה קשים בירושלים וכבישים רבים ייסגרו. נאומי המנהיגים ביד ושם הוגבלו לחמש דקות כל אחד, אך מעמד הצבת הזרים יימשך 50 דקות. היום נמשכה הביקורת על מיעוט ניצולי השואה שהוזמנו לאירוע - כ-30 בלבד - אף שכמה מהבכירים שהוזמנו ויתרו על ההזמנה כדי לאפשר לניצול שואה להשתתף במקומם.

 

"אין מקום לגזענות, לשנאת זרים ולאנטישמיות"

"זה מפגש היסטורי, לא רק עבור ישראל והעם היהודי, אלא עבור האנושות כולה", אמר ריבלין בפתח דבריו אמש. "בעודנו זוכרים את קורבנות השואה ומלחמת העולם השנייה, אנו מציינים גם את ניצחון החופש וכבוד האדם. נתכנס ביד ושם, לזכור ולהבטיח שלעולם לא עוד".

 

ריבלין מתח ביקורת מרומזת על נשיא פולין אנדז'יי דודה שבחר להחרים את אירועי הפורום: "יד ושם הוא מכון מוביל למחקר וחינוך השואה, בהדרכת היסטוריונים. יש להשאיר את המחקר ההיסטורי להיסטוריונים. תפקידם של מנהיגים פוליטיים הוא לעצב את העתיד. אני מקווה ומתפלל כי מהחדר הזה יצא מסר אחיד לכל אחת מהמדינות בעולם, שמנהיגי העולם עומדים מאוחדים במאבק נגד גזענות, אנטישמיות וקיצוניות, בהגנה על הדמוקרטיה ועל הערכים הדמוקרטיים. זהו צו השעה. זה האתגר שלנו". 

נעמה יששכר ולדימיר פוטין (צילום: רויטרס, AFP)
פוטין ונעמה יששכר(צילום: רויטרס, AFP)

האנדרטה (צילום: משרד אדריכלים משרד מייזליץ כסיף)
הדמיית האנדרטה שיחנוך פוטין(צילום: משרד אדריכלים משרד מייזליץ כסיף)

מלך ספרד פליפה השישי, שדיבר בשמם של המנהיגים, אמר באירוע: "זהו כבוד גדול לקחת חלק בהתכנסות זו. 75 שנה אחרי השואה, העולם לא שוכח אלא זוכר. זה מה שההתכנסות המרשימה הזו מבטאת. האנושיות סבלה את השעות הקשות כשמיליוני נפשות נהרגו. אין רוע יותר גדול מאשר ההתעלמות מכך שכל בני האדם שווים".

 

"באנו לכאן לא רק כדי לחלוק כבוד לשורדים אלא בעיקר כדי להראות את מחויבותנו ומחויבות של המדינות להילחם בבורות ובחוסר הומניות", הוסיף מלך ספרד. "אין מקום לגזענות, שנאת זרים ואנטישמיות. אנחנו עדים לעליית התקפות נגד יהודים ברחבי העולם. בזמן שאני נותר אופטימי אני יודע שאני ואחרים דואגים לכך שהמילים 'לעולם לא עוד' יישמרו. לעולם לא עוד תחזור האנושות לשעה החשוכה ביותר שלה". את המילים "לעולם לא עוד" אמר המלך בעברית.

 

אתמול ביקר נשיא גרמניה שטיינמאייר בסניף "עמך" - עמותה שמספקת תמיכה נפשית וחברתית לניצולי שואה ובני דור שני - ונפגש עם קבוצה גדולה של ניצולי שואה. אחד מהם, אליאס, סיפר לנשיא הגרמני: "אני בן 102, יש לי 21 נינים וזו הנקמה שלי על הנאצים. התחלתי לדבר על השואה רק כשנפטרה אשתי ולפני זה לא דיברתי על השואה בכלל. הייתי בעשר מחנות, בחמש מחנות השמדה".

ארוחת ערב ב בית הנשיא נשיא המדינה ראובן ריבלין ו מלך ספרד  (צילום: לע
מלך ספרד פליפה עם הנשיא ריבלין(צילום: לע"מ)

נשיא גרמניה וולטר פרנק שטינמאייר פוגש ניצולי שואה   (צילום: ששון תירם)
נשיא גרמניה עם ניצולי השואה בסניף "עמך"(צילום: ששון תירם)

נשיא גרמניה וולטר פרנק שטינמאייר פוגש ניצולי שואה   (צילום: ששון תירם)
נשיא גרמניה וולטר פרנק שטינמאייר פוגש ניצולי שואה (צילום: ששון תירם)

ניצולה אחרת, ג'יזל סיקוביץ בת ה-92, שרדה את אושוויץ כנערה. היא סיפרה במפגש לנשיא גרמניה שביום שחרור אושוויץ לא הרגישה שהיא יכולה לשמוח אף שהבינה שהמלחמה נגמרה: "לא ידענו לאן ללכת, לא היה מישהו שיוביל אותנו, כמו משה רבנו שאמר לבני ישראל לאן ללכת". היא אמרה שכאשר הגיעה לארץ לא סיפרה על השואה ורק בגיל 65, בעת שהחלה לעבוד כפסיכולוגית קלינית בעמך, התחילה לספר על העבר וללוות קבוצות לאושוויץ.

 

הכבישים שייחסמו

צירי תנועה רבים ייחסמו עקב הגעת המנהיגים. ביום חמישי בבוקר צפויים לנחות סגן נשיא ארה"ב ונשיא רוסיה, וכביש מספר 1 מנתב"ג לכיוון ירושלים צפוי להיסגר מהשעה 8:00 בבוקר עד השעה 10:00. חסימה נוספת של הכביש צפויה בשעות הערב בכיוון ההפוך (למערב). בתוך כך צפויים עומסים ושיבושי תנועה לכל אורכו של הכביש ממחלף שפירים ועד הכניסה לירושלים. סגירת הכביש תתבצע במדורג ולזמן קצוב, זאת בהתאם להתקדמות השיירות לאורך הציר. כביש 443 יישאר פתוח.

 

בסביבות השעה 11:00 צפויה לפוטין פגישה עם נשיא המדינה, רובי ריבלין ולכן הרחובות שייחסמו למשך שעה הם:רחוב ז'בוטינסקי, רחוב הנשיא וכיכר פלומר. משם ימשיכו המנהיגים לטקס בגן סאקר עד השעה 13:00 ובשעה הזאת יחסמו לתנועה: שדרות יצחק רבין, שדרות בן צבי, דרך רופין, רחוב רמב"ן, כיכר פריז, רחוב אגרון, כיכר פלומר, רחוב ז'בוטינסקי ורחוב הנשיא.

חסימות כבישים ב ירושלים ב עקבות פורם השואה הבינלאומי  כביש כבשים רכבים  (צילום: עידו ארז)
חסימות כבישים בירושלים(צילום: עידו ארז)

אינפו מפה חסימות כבישים כביש ירושלים ()

היערכות פורום השואה שואה ירושלים חסימות שיבושים שיבושי תנועה (צילום: עיריית ירושלים)
(צילום: עיריית ירושלים)
 

אחרי הטקס שצפוי להתקיים כחצי שעה ינועו המנהיגים לכיוון מוזיאון יד ושם בשיירות. בזמן הזה ייחסמו לתנועה גם הרחובות שדרות הנשיא השישי, שדרות חיים הזז, רחוב הרב הרצוג, זלמן שניאור, שמואל בייט, ושדרות הרצל. אחרי שהמכובדים יגיעו אל המוזיאון, התנועה תיפתח לקראת השעה 14:00.

 

בשעה 16:00 צפויים המנהיגים לנוע מיד ושם, כל אחד למקום אחר. סגן הנשיא פנס יעשה את דרכו לכיוון השגריריות האמריקנית בשכונת ארנונה ומשם למלון המלך דוד, ופוטין צפוי כבר בשעה 18:00 לעשות את דרכו חזרה לנתב"ג. כך, בשעות שבדרך כלל יש עומסי תנועה רבים, כבישים רבים צפויים להיסגר.


פורסם לראשונה 22/01/2020 23:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים