שתף קטע נבחר

נתניהו וגנץ הוזמנו לארה"ב לקראת הצגת עסקת המאה

רה"מ ויו"ר כחול לבן הוזמנו על-ידי הממשל האמריקני לקראת פרסום תוכנית השלום של טראמפ. בכיר אמריקני: "ישראל תאהב את התוכנית". בנט: "לא נאפשר מדינה פלסטינית". גורמים ביהודה ושומרון: "האמריקנים מציעים להחיל ריבונות על כל השטחים, נתניהו רוצה רק בבקעה"

 

דונלנד טראמפ בנימין נתניהו בני גנץ (צילום: AFP, EPA)
טראמפ, נתניהו וגנץ(צילום: AFP, EPA)

ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ הוזמנו להגיע לארצות הברית ביום שלישי הבא לקראת הצגת הפרטים המלאים של עסקת המאה, תוכנית השלום של הממשל האמריקני. ביממה הקרובה תפורסם הודעה מטעם הבית הלבן על ההחלטה להציג את פרטי התוכנית. סגן דובר הבית הלבן, הוגן גידלי, נשאל הערב על ידי כתבים על תוכנית השלום, והשיב כי "בשלב זה אין לי אינפורמציה".

 

נתניהו קיבל את ההודעה על הזימון לארה"ב בצאתו מפורום השואה ב"יד ושם". בלשכתו סירבו להתייחס לעצם הזימון ובליכוד אסרו על חברי הכנסת להתראיין בנושא. הטיסה לוושינגטון מתוכננת להיערך על דיוני החסינות של ראש הממשלה בוועדת הכנסת, אך בכחול לבן הבהירו כי אין שום סיבה לדחות את הדיונים בוועדה ובמליאה בעקבות הביקור המדיני.

 

 

טראמפ היה אמור לקבל את ההחלטה על פרסום התוכנית לאחר ביקור בארץ של צוות השלום האמריקני בראשות ג'ארד קושנר והשליח החדש למזרח התיכון אבי ברקוביץ'. הצוות אמור היה להגיע אתמול ולפגוש את נתניהו ואת גנץ, אך דחה את הביקור בשל תנאי מזג האוויר בדאבוס. לפי הערכות בישראל, ביטול הגעתם קשור לחוסר שביעות הרצון של הבית הלבן מדברי נתניהו בנושא סיפוח הבקעה. גורמים אמריקנים אמרו שהבית הלבן העביר מסרים ללשכת רה"מ שבהם ביקשו שמהלכי הסיפוח לא יבוצעו לפני הצגת התוכנית. סגן נשיא ארה"ב מייק פנס נפגש היום עם גנץ בשולי אירוע פורום השואה ועדכן אותו בכוונה להציג את התוכנית ולזמנו לוושינגטון.

 

ההחלטה לזמן את גנץ ונתניהו ביחד מעבירה מסר שמבחינת האמריקנים, כל ראש ממשלה שייבחר בישראל יצטרך להתמודד עם התוכנית. הם לוקחים בחשבון שגנץ יכול להיות ראש הממשלה הבא ואי אפשר להתעלם ממנו. גנץ סבר בהתחלה שהצגת התוכנית לפני הבחירות היא התערבות בענייניה הפנימיים של ישראל. אחר כך, משהבין מצוות השלום האמריקני שהבית הלבן עומד להציג את התוכנית שינה את דעתו ואף קרא לממשל להקדים את הצגתה. גנץ אף ערך בשבועות האחרונים לא מעט פגישות עם גורמים אמריקנים.

 

"ישראל לא תקבל תוכנית טובה יותר מאף נשיא"

גורם המקורב לנשיא טראמפ ולחתנו ג'ארד קושנר אמר שעסקת המאה תוצג לצדדים כבר בימים הקרובים, בוודאי לפני הבחירות בישראל. הגורם הוסיף כי התוכנית לא גובשה סביב יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן ולמעשה לא כוללת אותו בתוכה.

 

לדבריו, מדובר בתוכנית מדורגת שלבים שכוללת אבני דרך. "התוכנית היא לא צ'ק פתוח שאומר: TAKE IT OR LEAVE IT. היא מבוססת על תוצאות והתנהגות טובה של הצדדים", כך לפי הגורם. הוא הוסיף כי האמריקנים "לא בנו תוכנית על לחיצות ידיים. זו תוכנית כנה ופרקטית כי היא מגיעה מאיש עסקים ממולח. סביר להניח שיהיו בישראל אנשים כמו נפתלי בנט שינסו להיתפס לחלקים שלה כדי לנגח אותה, אבל בגדול ישראל לא תקבל תוכנית טובה יותר מאף נשיא אמריקני".

ראש הממשלה בנימין נתניהו עפ ג'ארד קושנר (צילום: Matty Stern/U.S. Embassy Jerusalem)
"ישראל תאהב את התוכנית". נתניהו וקושנר(צילום: Matty Stern/U.S. Embassy Jerusalem)

עוד אמר הגורם, כי חלק מרכזי בתכנית יהיו הסעיפים הכלכליים ש"נועדו לשפר את מצב חייהם של הפלסטינים ולגרום למצב שהם ירצו את התוכנית וילחצו על המנהיגים שלהם לקבל אותה. בשביל התוכנית הזו, קושנר גייס את כל העולם הערבי הסוני והצליח להשיג הבטחות לסיוע של כ-50 מיליארד דולר למימון פרויקטים ברשות הפלסטינית.

 

"זה יוצר חומת אש בין ההנהגה הפלסטינית לבין מנהיגי העולם הערבי הסוני המתון ומונע מהם ללכת מאחורי גבם ולטרפד את התוכנית", הוא אמר. "אנשים כמו מוחמד בן סלמן, יורש העצר הסעודי, אומרים בשיחות סגורות כי עד היום רק בזבזו כסף על הפלסטינים ועכשיו הגישה השתנתה".

 

ההבדל בין עסקת המאה לבין תוכניות אחרות הוא שאם בעבר התייחסו לשני פרטנרים, עכשיו גייסו עוד פרטנרים רבים ממדינות המפרץ. עם מעורבות של צדדים רבים, זה יהיה בלתי אפשרי עבור הרשות הפלסטינית "לרמות", אמר הגורם. "תוכניות העבר היו תיאטרון והצגות בברודווי שרק גרמו לשנאה ולהרוגים. לא הייתה באמת יכולת לטפל. התוכנית הזאת גם לא נתונה לסד זמנים. אין לה לוח זמנים ואין לה דד ליין. צריך סבלנות. הזמן כאן הוא לצד האמריקנים ולא נגדם".

U.S. President Donald Trump meeting with his Palestinian counterpart Mahmoud Abbas  (Photo: AFP)
לא כלול בתוכנית. אבו מאזן וטראמפ(Photo: AFP)

בתשובה לשאלה למה טראמפ יציג את עסקת המאה לפני הבחירות, השיב הגורם ש"טראמפ הבטיח, הקדנציה הראשונה שלו עומדת לפני סיום והוא בדרך כלל עומד בהבטחות שלו. לפלסטינים יהיה הרבה מה להפסיד אם ידחו אותה".

 

עוד אמר הגורם כי התוכנית תשים דגש גדול על סוגיית הביטחון. "היא לא תתבסס רק על מילים או הבטחות סרק אלא תבוסס על ביצועים". כמו כן, היא תשים דגש על הפסקת ההסתה ותכנים אנטישמים במערכת החינוך הפלסטינית. "התוכנית תדרוש להוציא את שנאת היהודים מתוכנית הלימודים הפלסטינית".

 

הגורם העריך שהתוכנית תעניק לפלסטינים לא יותר מ"מדינה מינוס". הם לא יקבלו שטח אווירי, לא יורשו להקים צבא או לחתום על בריתות עם מדינות אחרות, כי אלה נחשבים איום קיומי על ישראל. "התוכנית תציע לפלסטינים ביטחון, כבוד, דיור ועבודה. חיים ללא השפלה. מי שמדבר על מדינה רגילה סתם יוצר אשליה", אמר הגורם. "ישראל תאהב את התוכנית".

בני גנץ כחול לבן סיור תצפית ורד יריחו בקעת הירדן עסקת תוכנית המאה של דונלד טראמפ (צילום: gettyimages)
האמריקנים הבינו שאי אפשר להתעלם ממנו. גנץ(צילום: gettyimages)
 

שר הביטחון נפתלי בנט אמר כי "הנשיא טראמפ, ג'ארד קושניר והשגריר פרידמן הם חברי אמת של ישראל. ‏ייתכן שמדינת ישראל עומדת בפני הזדמנות היסטורית, לצד סיכונים משמעותיים. מפלגת ימינה לא תאפשר למסור אדמה לערבים או להקים מדינה פלסטינית, ו‏לאחר שיפורסמו פרטי התוכנית נתייחס לגופה".

 

גורמים ביהודה ושומרון טענו כי התוכנית כוללת ריבונות ישראלית על כל שטחי יהודה ושומרון כבר עכשיו - אך נתניהו אינו מעוניין בכך, ושואף להחיל את הריבונות רק בבקעת הירדן. "מדובר בהכלת ריבונות על יותר מ-30% משטחי סי, 27% מהם הם בקעת הירדן וצפון ים המלח. יתר השטחים הם היישובים היהודיים ביהודה ושומרון", אמרו הגורמים. הם הוסיפו כי העסקה כוללת בהתחלה הקפאת בנייה למשך ארבע שנים, ולאחר מכן תוקם מדינה פלסטינית מפורזת.

 

סוגיית הגבולות ועסקת המאה עלו שוב לסדר היום בעקבות חילופי ההאשמות בין נתניהו וגנץ שלשום סביב הסיפוח של בקעת הירדן. גנץ אמר כי הוא תומך בפרסום התוכנית האמריקנית בקרוב - והבטיח שמפלגתו תפעל להחלת הריבונות על בקעת הירדן בתיאום עם המדינות השכנות. נתניהו הגיב לגנץ ואמר: "למה לא עכשיו?".

 

 

 

גנץ הבהיר בסיור שערך בבקעה כי "בקעת הירדן היא חומת המגן המזרחי של ישראל בכל תרחיש עתידי שלא יקרה. אנחנו רואים את חבל הארץ הזה כחלק בלתי נפרד ממדינת ישראל. לאחר הבחירות נפעל לסיפוח בקעת הירדן, עד אז נדאג להמשיך לפתח את האזור". גנץ הוסיף כי "אני מקווה שהנשיא טראמפ יקדים ויפרסם את התוכנית. עברו כמה שבועות. במזרח התיכון קורים הרבה דברים דרמטיים, אני מצפה לפרסום התוכנית".

 

במפלגות שמשמאל לכחול לבן תקפו את גנץ על הצהרת הסיפוח. "אני מצפה מכחול לבן שלא להיגרר לסדר היום שכופה הימין הקיצוני בהובלת סמוטריץ'", אמר יו"ר העבודה-גשר-מרצ, ח"כ עמיר פרץ. "עתיד בקעת הירדן צריך להיקבע כחלק מהמשא ומתן ומהסדר כולל, תוך שימת דגש על סידורי הבטחון החיוניים של ישראל. אסור לכחול לבן ליפול למלכודות הימין. זו רק אחת מתוך אינספור מלכודות נוספות שיגיעו במערכת הבחירות".

 

רשת "אל-מיאדין" המקורבת לחיזבאללה דיווחה בחודש שעבר כי התוכנית תכלול הקמת מדינה פלסטינית על חלק משטחי יהודה ושומרון. לפי הדיווח, ההתנחלויות הקיימות ובקעת הירדן יסופחו לישראל בתמורה לפיצוי כספי לפלסטינים.  

 

לפני כמה חודשים פרסם ממשל טראמפ את החלק הכלכלי של עסקת המאה בוועידת בחריין. בהצגת החלק לא השתתפו נציגים רשמיים מישראל ולא מהרשות הפלסטינית - בעקבות החרמתה של האחרונה את העסקה, אחרי שהממשל האמריקני נקט בצעדים חד צדדיים כמו ההכרה בירושלים כבירת ישראל והעברת השגרירות אליה מתל אביב.

 

עמיחי אתאלי ואורלי אזולאי השתתפו בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: משה מזרחי, שלו שלום
נתניהו וגנץ
צילום: משה מזרחי, שלו שלום
מומלצים