שתף קטע נבחר

"זילות השלום" או "הזדמנות אדירה": התגובות מימין ומשמאל לתוכנית טראמפ

במחנה השמאל טוענים ש"תוכנית השלום" של טראמפ היא מהלך פוליטי: "מי שרוצה הסכם מדיני צריך לדבר עם הצד השני, לא לנסוע לוושינגטון", אמר מנכ"ל "יוזמת ז'נבה". בימין מצפים שהתוכנית לא תכלול ויתור טריטוריאלי: "שלום עושים עם אויבים מובסים", טען מנכ"ל "אם תרצו"

 

  (צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג)
גנץ, טראמפ ונתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג)

פרטי "תוכנית השלום" של נשיא ארה"ב דונלד טראמפ החלו להיחשף, ופעילים מ"מחנה השלום" בישראל מתייחסים אליה בחשדנות רבה. מנגד, בתנועות המזוהות עם הימין הפוליטי תולים תקווה בתוכנית, שלפי הערכות גורמים ישראלים לא תכלול ויתורים טריטוריאליים מצד ישראל. טראמפ אמר כי יפרסם את התוכנית במלואה עוד לפני פגישתו המתוכננת ביום שלישי הקרוב עם ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ.

 

ד"ר יוסי ביילין, שהיה חבר כנסת ושר במחנה השמאל, טען שהוא שמח שהנושא המדיני חוזר לסדר היום אך הביע ספקנות לגבי עיתוי הצגת התוכנית. "ההיגיון מחייב הרכבת ממשלה תחילה כך שידונו עם ראש ממשלה מכהן ועם ההנהגה הפלסטינית, זה לא נעשה כאן", אמר. ביילין הוסיף: "אם התוכנית כוללת ויתורים טריטוריאליים, לנתניהו תהיה בעיה גדולה מאוד עם גוש הימין. מצד שני, אם התוכנית לא תכלול ויתורים אז אף אחד לא יתייחס ברצינות לתרחיש של הסכמה בין הצדדים. הצעה שנדונה בין ארה"ב לישראל יכולה אולי להועיל למצב של ארה"ב או ישראל, אבל בטח לא לשלום".

 

יוסי ביילין בכנסת. ארכיון (צילום: גיל יוחנן) (צילום: גיל יוחנן)
יוסי ביילין בכנסת. ארכיון(צילום: גיל יוחנן)

כמו ביילין, גם גדי בלטיאנסקי, מנכ"ל יוזמת ז'נבה, מאמין שמדובר במהלך פוליטי שנעשה טרם הבחירות במכוון: "המעשה הזה הוא זילות השלום. השלום הוא הרבה יותר רציני ממשחקים פוליטיים ומחייב גישה רצינית שכוללת הידברות עם כל הצדדים". בלטיאנסקי הוסיף: "מי שמאמין ורוצה הסכם מדיני עם הצד השני צריך לדבר עם הצד השני. נתניהו לא צריך לנסוע 12 שעות לוושיגטון בשביל לדון בהסכם אלא 12 דקות לרמאללה כדי לדון בו עם הפלסטינים".

 

גדי בלטיאנסקי  ()
גדי בלטיאנסקי, מנכ"ל יוזמת ז'נבה

מתן פלג, מנכ"ל תנועת אם תרצו, מאמין שוויתור על ההתנחלויות בכלל לא עומד על הפרק בתוכנית המאה של טראמפ: "כל אפשרות להחלת ריבונות על בקעת הירדן, שטחי C ויהודה ושומרון וכל מהלך שיכול לחזק את הריבונות של ישראל בירושלים ובהר הבית הוא לטובת ישראל. צריך לקוות שזה הכיוון". הוא טען: "הסדר שלום עושים עם אויבים מובסים. עד שלא יוציאו את תשתיות הטרור ואת הרצון לחסל את ישראל, לא יהיה שלום ואין סיכוי לשקט".

 

מתן פלג  (צילום: אם תרצו)
מתן פלג, מנכ"ל אם תרצו(צילום: אם תרצו)

שרה העצני כהן, יו"ר תנועת "ישראל שלי", הוסיפה: "ממשל טראמפ הוכיח שהוא אוהד ישראל. יש פה הזדמנות מדינית אדירה ובסיטואציה המדינית הנדירה הזו יש חובה על ממשלת ישראל להחיל ריבונות על בקעת הירדן ויו"ש. מה שממשל טראמפ מציע היום תואם את האינטרס הישראלי". העצני כהן טוענת שתוכנית טראמפ לא תדרוש מישראל פינוי שטחים: "ניסינו כבר נסיגות בלי סוף, מאסנו בוויכוח 'יש פרטנר', 'אין פרטנר', התוכנית הזו יוצאת מנקודת הנחה שהפלסטינים יגידו 'לא'. התוכנית הזאת לא כוללת פינוי שטחים ומעבר משטחי C והיא בנויה על מה שטוב לישראל, בגיבוי אמריקני".  

 

שרה העצני (צילום: חן לי העצני)
שרה העצני, יו"ר ישראלי שלי(צילום: חן לי העצני)

ד"ר מרילין סמדג'ה, ממקימות תנועת "נשים עושות שלום", טוענת כי קיימת תקווה להסכם מדיני: "צריך שיהיה פה תהליך הידברות במדינה אחרת שמגשרת בין שני הצדדים, אולי אפילו יעלה רעיון שלא הוצג עד עכשיו", אמרה. סמדג'ה הוסיפה לגבי האפשרות של פינוי התנחלויות: "ברור שאף אחד לא רוצה שיעקרו אותו מהבית, אבל אני שומעת שוב ושוב מאנשי הציונות הדתית ואפילו ממתנחלות, שאומרים שאם השינוי הזה ימנע הרג ומלחמות נוספות וזו ההחלטה שנלקחה בהסכמת ישראל ולא באופן חד צדדי, הם יהיו מוכנים". 

ד
ד"ר מרילין סמדג'ה

סיפוח התנחלויות בודדות וירושלים מאוחדת

לפי גורמים ישראלים שנחשפו לפרטי תוכנית השלום האמריקנית, הצד הישראלי מקבל סיפוח של 30-40% משטחי C שנמצאים כיום בשליטה ביטחונית ואזרחית של ישראל. החלת הריבונות תחול בחלק מהמקרים רק על היישובים עצמם ובחלקים אחרים גם על שטחים פתוחים. הסיפוח הישראלי כולל גם התנחלויות מבודדות. 

 

האמריקנים מציעים להחיל מיד את הריבונות הישראלית על כל היישובים הישראליים ביהודה ושומרון, למעט כ-15 התנחלויות, ולחבר אותן ברצף טריטוריאלי. בכירים בהנהגת ההתיישבות ביהודה ושומרון טענו אמש כי נתניהו מעוניין רק בסיפוח בקעת הירדן. בנוסף, לפי התוכנית ירושלים השלמה נשארת בשליטה ישראלית, כולל העיר העתיקה ואילו הפלסטינים מקבלים גישה לעיר ונציגות סמלית. מדובר למעשה בביטול מתווה קלינטון, שלפיו הר הבית והשכונות הפלסטיניות יהיו בריבונות פלסטינית.

 

"עסקת המאה" היא תוכנית שלבים מדורגת שכוללת אבני דרך ומבוססת על תוצאות והתנהגות טובה של הצדדים. התוכנית לא נתפרה למידותיו של יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. האמריקנים יוצאים מנקודת הנחה שהפלסטינים ידחו את התוכנית על הסף ולכן הם מתעלמים לחלוטין מאבו מאזן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: רויטרס
נשיא ארה"ב דונלד טראמפ
צילום: רויטרס
מומלצים