שתף קטע נבחר

כעס בשכונת שרפאת בי-ם על הצתת המסגד: "אנחנו לא שורפים בית כנסת"

תושבים בשכונה שבה אירע פשע השנאה טוענים כי מתנחלים עומדים מאחורי הצתת מסגד אל-בדריה, ומפנים אצבע מאשימה כלפי הממשלה: "נחצו כאן קווים אדומים, כששורפים מסגדים הפושעים נשארים מחוץ לסורגים"

 

"מה עשה להם המסגד? כל בן אדם יכול לבוא ולשרוף בית כנסת, אבל לא עושים דברים כאלה". בשכונת שרפאת הצמודה לשכונת בית צפאפא בדרום ירושלים מביעים הבוקר (יום ו') תרעומת רבה בעקבות פשע השנאה שבמהלכו הוצת מסגד אל-בדריה. "אנחנו מאשימים את הממשלה שלא שמה קץ לזה", אמר תושב השכונה עאדל סאלח.

 

אלמונים הגיעו במהלך הלילה לשכונה, הציתו את בית התפילה וריססו על קירות המסגד כתובות גרפיטי ובכללן "הורסים ליהודים - הורסים לאויבים. קומי אורי". כוחות הביטחון הרסו לפני שבועיים מבנים במאחז "קומי אורי" סמוך להתנחלות יצהר שבשומרון, אולם השבוע הוקמו המבנים מחדש.

 

שלושה צוותי כיבוי והצלה השתלטו על הלהבות במסגד. למקום נגרם נזק קל, והמשטרה חוקרת את נסיבות ההצתה.

 

  ()
נזקי ההצתה במסגד בשכונת שרפאת

  ()

  ()

  ()

  ()

עאדל סאלח, שמתגורר כאמור בשכונה, סיפר: "בשעות הלילה הגיעו לפה כנראה מתנחלים. אלו אנשים שנקראים 'תג מחיר'. הסימנים מצביעים על זה שהם אלה עומדים מאחורי פגיעה במסגדים. הם כנראה שפכו משהו שעזר לאש להתפרץ לתוך המסגד וריססו כתובות שאני בעצמי יודע עברית מצוין ולא ידעתי לקרוא את מה שהם כתבו".

 

סאלח הוסיף כי "אנחנו שכונה מאוד שקטה, מלא יהודים נכנסים לפה ויוצאים והכול בסדר. המסגד לא מפריע לאף אחד, אפילו הרמקולים של המסגד מכוונים לכיוון השכונה ולא מפריעים לאף אחד. אני לא מבין מה המסגד עשה להם. זאת פעם ראשונה שפוגעים במסגד, אבל פעם שלישית של פגיעה אצלנו. הם באים לשכונה ומחבלים בכלי רכב וברכוש".

 

התושב, שהפנה כאמור אצבע מאשימה לממשלה, ציין כי "השייחים שלנו לא אומרים לנו לפגוע באחרים, הם לא מסוגלים. אנחנו מגנים דברים כאלה. המתנחלים האלו חצו קווים אדומים. למה לפגוע דווקא במסגד? המשטרה לא דיווחה על מעצרים וגם אם יהיו עצורים, מה זה יעזור? צריך לשים קץ לזה. אנחנו נתקן את המסגד ונשים כאן אנשים שישמרו עליו כמו שצריך".

 

"הם יכולים גם לרצוח אנשים"

תושב אחר בשכונה אמר: "על המשטרה לעצור את הפושעים שעשו את זה. צר לנו מאוד שעד היום המדינה לא מצליחה לעצור את האנשים שפוגעים במסגדים ובכלי רכב. זאת הממשלה והמדינה שמשדרת שהיא חזקה ויש לה את כל היכולות להגיע לפושעים, אבל כששורפים מסגד וכשפוגעים בבתים ובכלי רכב של ערבים - הפושעים יישארו מחוץ לסורגים".

 

הוא הוסיף: "למה הממשלה מחכה? עד שיקרה כאן רצח? אם המתנחלים נכנסים לשכונה ומציתים מסגד - הם יכולים גם לרצוח אנשים".

הכתובות שרוססו במסגד (צילום: משטרת ישראל)
הכתובות שרוססו על קיר המסגד(צילום: משטרת ישראל)

הכתובות שרוססו במסגד (צילום: משטרת ישראל)
(צילום: משטרת ישראל)

ח"כ עופר כסיף (הרשימה המשותפת) אמר בתגובה: "אחרועי תג שנאה הם כתובת על הקיר במלוא מובנה של המילה. כשהמשטרה והשב"כ נמנעים במכוון מלהעניש את הפורעים, לא יפתיע אם בקרוב ישובו לשרוף גם אנשים. אין ספק כי התעלמות המדינה היא הוראה מגבוה, מנתניהו עצמו. האירועים משרתים אותו". ח"כ אוסאמה סעדי (הרשימה המשותפת) אמר: "על המשטרה לעשות הכול כדי למצוא את מי שאחראי למעשים האלה".

 

בפורום "תג מאיר" אמרו: "יש לגנות בשאט נפש את הצתת המסגד על ידי טרוריסטים יהודים. מי שמצית מסגדים בירושלים ובכל מקום אחר מבקש להצית מלחמה בין-דתית איומה ומדממת.

 

"הצתת המסגד מצטרפת לעשרות פעולות 'תג מחיר' בשנת 2019 בשטחי יהודה, שומרון ומדינת ישראל שמטרתן לנקום בפלסטינים/ערבים חפים מפשע, לזרוע אימה ופחד ולהסלים את הסכסוך הישראלי-פלסטיני. מדינת ישראל חייבת להגן על התושבים הפלסטינים בתחומי האחריות שלה כפי שהיא מגינה על יהודים".

 

ראש העיר ירושלים משה ליאון אמר כי הוא "מגנה בכל תוקף את פשע השנאה שהתבצע הבוקר בשכונת בית צפאפא בעיר. דברים כאלה אינם מקובלים ואינם נסבלים. אני בטוח שמשטרת ישראל תעשה ככל שביכולתה על מנת לתפוס ולהעניש את הפורעים, ולוודא שמקרים כאלה לא ישנו.

 

"העיר ירושלים היא עיר של כלל תושביה, מכל המגזרים, ומקרים מהסוג הזה הם חמורים ופוגעים פגיעה ישירה במרקם החיים בעיר. נילחם בהם כמו בכל מקום אחר בעיר, ולא משנה לאיזה מגזר הם פונים". 

 

הפעם האחרונה שבה אירע פשע שנאה כלפי מבנה דת מוסלמי התרחש באפריל 2018: אלמונים הציתו אז דלת מסגד סעאדה בכפר עקרבא סמוך לשכם. בקיר הכניסה לדלת נכתב "תג מחיר" ועל קיר אחר נכתבה המילה "נקמה".

 

בשירות הביטחון הכללי ובמפלג לפשיעה לאומנית במשטרת מחוז ש"י מנהלים בשבועות האחרונים מאבק עיקש עקב ריבוי פשעי השנאה שמכוונים לערבים ולפלסטינים. בין היתר נעצרו מדרום לירושלים שלושה נערים יהודים שהיו בדרכם לבצע פשע שנאה, ונגד צעיר יהודי אחר הוגש כתב אישום בגין תכנון לביצוע פשע לאומני. גורמי ביטחון מצביעים על כל אירועי פשע השנאה האחרונים כעליית מדרגה משמעותית.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים