שתף קטע נבחר

בגלל פגמים בדירה: יזמית תשלם 90 אלף שקל

זוג שרכש דירה מ"שפיר מגורים ובניין" טען לפגמים בריצוף, רטיבות וסטייה בשלד. החברה ניסתה להתנער מאחריות, אך השופט לא השתכנע

בית משפט השלום בתל אביב קיבל לאחרונה באופן חלקי תביעה שהגישו בני זוג נגד חברת הבנייה "שפיר מגורים ובנייה", והורה לה לפצות אותתם בכ-78 אלף שקל בגין ליקויי בנייה בדירה שרכשו, דיור חלופי ועוגמת נפש. בהתאם לחוות דעת מומחה שוכנע השופט אילן דפדי שאכן החברה אחראית לפגמים בריצוף ובאיטום.

 

הצדדים חתמו על הסכם לרכישה הדירה בספטמבר 2012. בהמשך התגלו בדירה ליקויים שונים, והתובעים טענו כי פניות לחברת הבנייה לא צלחו. בתביעה הם ביקשו לחייב את החברה בפיצויים בסך 150 אלף שקל, בהתבסס על חוות דעת מהנדס מטעמם, שבה פורטו שורה של ליקויים.

 

החברה טענה מנגד שמדובר בתביעה מופרכת, וכי רוב הליקויים נגרמו בעבודות שיפוץ שביצעו הרוכשים לאחר שנמסרה להם. לדבריה, לפני מסירת הדירה ובעקבות סיור שנערך בה, היא טיפלה בכל הדברים שביקשו התובעים לטפל, ובמעמד המסירה נערך סיור נוסף בנוכחותם ונחתם פרוטוקול מסירה שבו אישרו שכל ההערות בוצעו לשביעות רצונם.

 

החברה צירפה לכתב ההגנה חוות דעת מהנדס מטעמה, שלפיה בדירה היו קיימים ליקויים שעלות תיקונם עמדה על 5,487 שקל, וביקשה לאפשר לה לבצע את התיקונים הנדרשים.

 

הצדדים הסכימו למינוי מומחה מטעם בית המשפט שחוות דעתו תהיה מכרעת. הוא מצא ליקויים בריצוף (שיפולים ומשטח לא אחיד) הדורשים את החלפתו, סימני רטיבות בחדרים שונים, כנראה כתוצאה מאיטום לקוי, סטייה בשלד עקב גימור טיח שבוצע באופן לקוי ועוד.

 

בפסק הדין צוין: "חרף טענת הנתבעת, המומחה לא קבע בחוות דעתו כי עבודות השיפוץ שבוצעו על ידי התובעים גרעו מאחריותה של הנתבעת לתיקון הליקויים שנתגלו בדירה. הדברים מתיישבים עם עדותו של התובע כי עבודות השיפוץ שבוצעו לא גרמו נזקים וכי הליקויים הנטענים אינם קשורים לעבודות אלה".

 

השופט קבע כי החברה "מיצתה את זכותה" ולמעשה החמיצה את ההזדמנות לתקן את הדירה, וזאת בין היתר משום שעמד לרשותה מספיק זמן, מה גם שהיא התעקשה שמדובר בעלויות נמוכות בהרבה.

 

מרבית הפיצוי נפסקה עבור עלות תיקון הליקויים. בנוסף, כ-4,000 שקל נפסקו עבור דיור חלופי, בהתאם לעמדת המומחה שלפיה עבודות התיקון יצריכו את פינוי הדירה למשך 10 ימים.

 

"התרשמתי כי אלו סבלו ועתידים לסבול מאי נוחות ועוגמת נפש", קבע השופט. "יש לתת את הדעת לכך שמדובר בדירת מגורים שנרכשה במיטב כספם של התובעים המהווה את מרכז חייהם המשפחתיים. במקום זה, קיימת הציפייה לנוחות מרבית, הגנה מפני מפגעים תברואתיים וניהול אורח חיים תקין וסביר ולמעלה מכך". החברה תשלם לתובעים הוצאות משפט, וכן שכר טרחת עו"ד בסך 19 אלף שקל.

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
אילוסטרציה
צילום: shutterstock
רעות פריד
עו"ד ינון פריד
רעות פריד
מומלצים