שתף קטע נבחר

אתם שיתפתם
  זירת הקניות

  גנץ ייפגש בנפרד עם טראמפ: "בסיס להסדר"; נתניהו: "הזדמנות של פעם בהיסטוריה"

  לקראת "עסקת המאה": יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע שיטוס ביום שני לפגישה נפרדת עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, לא לצד בנימין נתניהו: "בתום פגישתנו החשובה אשוב לישראל כדי להוביל מקרוב את הדיונים הנוגעים להסרת החסינות". נתניהו: "הזדמנות של פעם בהיסטוריה"

   

   

  דבריו של גנץ הערב    (צילום: משי בן עמי)

  דבריו של גנץ הערב    (צילום: משי בן עמי)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  לאחר שהוזמן על ידי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ לפגישה בוושינגטון עם ראש הממשלה נתניהו ברקע הפרסום הצפוי של "עסקת המאה" האמריקנית, יו"ר כחול לבן בני גנץ הודיע הערב (שבת) כי יטוס לפגישה נפרדת עם הנשיא ביום שני, ויחזור לדיונים בחסינות נתניהו ביום שלישי.  

   

   בני גנץ דונלד טראמפ בנימין נתניהו (צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג, מוטי קמחי)
  בני גנץ, דונלד טראמפ ובנימין נתניהו(צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג, מוטי קמחי)

   

  גנץ ימריא בבוקר ולמשלחתו יצטרף האלוף במיל' אמיר אשל, לשעבר מפקד חיל האוויר וראש אגף התכנון במטה הכללי, המשמש בחודשים האחרונים כיועץ של גנץ בנושא "עסקת המאה" וכשליח מטעמו מול גורמים אמריקנים. לנסיעתו של גנץ יתלווה גם ד"ר יורם טורבוביץ', חבר בצוות האסטרטגי של כחול לבן, ומעיין כהן ישראלי, ראש המטה שלו. גנץ צפוי להיפגש עם הנשיא טראמפ בבית הלבן ביום שני בבוקר ולדון איתו בפרטי התוכנית. הפגישה תהיה סגורה לתקשורת.

   

  גנץ הודיע כי "בתיאום עם הממשל האמריקני, נעניתי להזמנתו האישית הנפרדת והמכובדת של הנשיא טראמפ להפגש עימו ביום שני כראש המפלגה הגדולה ביותר בישראל ואני מודה לו על ההזמנה החשובה הזו. בתום פגישתנו החשובה אשוב לישראל כדי להוביל מקרוב את הדיונים הנוגעים להסרת החסינות של נתניהו". גורם מדיני בכיר מסר כי ראש הממשלה נתניהו ייפגש עם הנשיא טראמפ ביום שני וכן יתקיים מפגש נוסף ביום שלישי.

   

  גנץ הבהיר בפתח דבריו כי "ארה"ב היא ידידת אמת של מדינת ישראל ושל אזרחי ישראל. הברית ארוכת השנים בינינו בנויה על ערכים זהים ואינטרסים משותפים. הנשיא טראמפ הוא ידיד אמת של ישראל, אזרחי ישראל ושל יהודי ארה"ב".

   

  הוא הוסיף: "בחודשים האחרונים ניהלתי עם אנשי הנשיא הקרובים ביותר, עם בכירי הבית הלבן ועם ידידי השגריר פרידמן שורת מפגשים ושיחות הנוגעים לתוכנית המאה. אני מוקיר ומעריך את נכונותם יוצאת הדופן לעמוד לצד ישראל ולהתחשב באינטרסים הביטחוניים ארוכי הטווח שלה מתוך ידידות ומחויבות עמוקה. תוכנית המאה שהגה הנשיא טראמפ תירשם בדברי הימים כאבן דרך משמעותית המגדירה את הדרך בה יכולים הצדדים השונים לסכסוך במזה"ת לצעוד להסכם אזורי והיסטורי. המתווה לו היה שותף גם נתניהו, עוד עתיד לחולל בקרבנו מחלוקות פנימיות גדולות וכואבות", אמר.

   

  גנץ הדגיש כי הוא רואה במתווה בסיס להסדר מוסכם: "אני מתחייב לצמצמם למינימום את המחלוקת, אך לפעול בכדי שהמתווה יהיה בסיס להתקדמות לעבר הסדר מוסכם מול הפלסטינים ומול מדינות האזור, תוך המשך השותפות האסטרטגית עם ירדן, מצרים ומדינות נוספות באזור".

   

  יו"ר כחול לבן התייחס להשפעת המצב הפוליטי בישראל ומצבו המשפטי של נתניהו: "כדי לקדם את תכנית המאה עלינו לצעוד מאוחדים, תחת ראש ממשלה שיש לו לגיטמציה ציבורית לממש אותה. כשמדובר בראש ממשלה שכנגדו עומדים שלושה כתבי אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים קיים חשש שאינו בלתי מבוסס שיכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולכן אינו יכול להוביל את ישראל, לא למלחמה חלילה ולא להסדרים מדיניים אם אלו יבשילו".

    

  דקות לפני שגנץ עלה לדבר, פרסם ראש הממשלה בנימין נתניהו סרטון שבו אמר כי "פעם אחת בהיסטוריה יש הזדמנות כזאת ואסור להחמיץ אותה. יש לנו היום בבית הלבן את הידיד הגדול ביותר שהיה לישראל אי פעם, ולכן יש לנו את ההזדמנות הגדולה ביותר שהייתה לנו אי פעם. במשך שלוש שנים אני משוחח עם הנשיא טראמפ וצוותו, על הצרכים הביטחוניים והלאומיים החיוניים ביותר שלנו שחייבים להיכלל בכל הסדר מדיני. מצאתי אוזן קשבת בבית הלבן לצרכים הללו. לכן, אני מלא תקווה שאנחנו עומדים לפני רגע היסטורי בתולדות מדינתנו. אני יוצא לוושינגטון בתחושה של שליחות גדולה, של אחריות גדולה ושל הזדמנות גדולה, שלא תחזור על עצמה להבטיח את עתיד ישראל". 

   

   

  הצהרת נתניהו    (צילום: איתי בית-און /לע"מ)

  הצהרת נתניהו    (צילום: איתי בית-און /לע"מ)

  סגורסגור

  שליחה לחבר

   הקלידו את הקוד המוצג
  תמונה חדשה

  שלח
  הסרטון נשלח לחברך

  סגורסגור

  הטמעת הסרטון באתר שלך

   קוד להטמעה:

   

  הנהגת כחול לבן התכנסה אתמול בבוקר כדי לדון בשאלה האם לקבל את ההזמנה, ובקרב צמרת המפלגה התגבשה הערכה כי מדובר ב"תרגיל פוליטי" וכי לא נכון שיו"ר המפלגה יהיה חלק ממהלך שהעיתוי שלו אינו ברור ונועד לשרת את צרכיו הפוליטיים של נתניהו. משה (בוגי) יעלון הביע התנגדות לנסיעתו של גנץ, ובכחול לבן אומרים כי גם יאיר לפיד טוען שיש להשיב בשלילה להזמנה. גורם במפלגה אמר: "בני גנץ לא צריך לנסוע ולהיות ניצב במופע של נתניהו וטראמפ".

     

  "גנץ לא הודיע מהרגע הראשון אם הוא מקבל את ההזמנה כי ברור שמדובר בנושא רציני וצריך לשקול אותו", אמרו מקורביו של יו"ר כחול לבן. "אם מדובר בתכנית רצינית הדבר הנכון ביותר לחכות שתקום ממשלה בישראל ואז להזמין את ראש הממשלה הנבחר כדי להציג אותה ולדון בה", הוסיפו מקורביו של גנץ.

   

  גורמים בכירים בממשלה טוענים כי תוכנית המאה הוצגה במלואה לנתניהו בשבועות האחרונים וכי ההזמנה לבית הלבן נעשתה על דעתו ובתיווכו. נתניהו היה זה שביקש לצרף את גנץ, ככל הנראה במטרה לחשק אותו ולהציב בסדר היום את המחלוקת הכי קשה בכחול לבן – הנושא המדיני. עיתוי ההזמנה – ליום שלישי הבא – הוא לא מקרי והוא נופל הן על דיוני החסינות בכנסת והן על דיוני ההדחה של טראמפ, כך שהגשת התוכנית מסייעת פוליטית לשניהם. 

   

  טראמפ הודיע אתמול לפנות בוקר כי יפרסם את התוכנית לפני הגעתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לוושינגטון ביום שלישי. טראמפ אמר כי ממשלו עדכן את הפלסטינים וכי הם "עשויים להתנגד לתוכנית בהתחלה, אך היא תועיל להם". הנשיא האמריקני הוסיף: "זו תוכנית מצוינת שיכולה באמת לעבוד". 

   

  טראמפ אמר לכתבים במטוס הנשיאותי "אייר פורס 1" כי היה "מופתע" שנתניהו וגנץ הסכימו להגיע לוושינגטון בעיצומה של מערכת הבחירות בישראל: "שניהם רוצים את העסקה, הם רוצים שלום וגם הפלסטינים רוצים שלום. כולם רוצים שלום אבל לא תמיד מוכנים להגיד זאת", אמר הנשיא האמריקני.

   

   

   

   

   

  לפנייה לכתב/ת
   תגובה חדשה
  הצג:
  אזהרה:
  פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
  צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג, מוטי קמחי
  בני גנץ, דונלד טראמפ ובנימין נתניהו
  צילום: אלכס קולומויסקי, AP, אוהד צויגנברג, מוטי קמחי
  מומלצים