שתף קטע נבחר

צפו: המערכת הישראלית שמגינה על מטוסו של נשיא צרפת

במהלך ביקורו של נשיא צרפת עמנואל מקרון בישראל נצפתה מערכת "מגן רקיע" על מטוס האיירבוס A330 המשמש אותו. כך היא פועלת

מערכת ההגנה מפני טילים "מגן רקיע" הישראלית נצפתה השבוע על מטוסו של נשיא צרפת עמנואל מקרון שהגיע ארצה במסגרת פורום השואה לציון 75 שנה לשחרור מחנה אוושוויץ. המערכת, שעלותה נאמדת במיליוני דולרים למטוס, מותקנת על מטוסי חברות התעופה הישראליות בהנחיית מערכת הביטחון.  

המטוס של עמנואל מקרון (צילום: יוחאי מוסי, The TLV Spotters)
המערכת הישראלית המותקנת במטוסו של מקרון(צילום: יוחאי מוסי, The TLV Spotters)
 

 

 

 

 

מטוס האיירבוס A330 המשמש את נשיא צרפת עמנואל מקרון (F-RARF) בטיסותיו ברחבי העולם הגיע לנתב"ג כשעל גחונו נצפתה מערכת ההגנה "מגן רקיע". המערכת, שפותחה בחטיבת המודיעין של אלביט מערכות, משלבת לייזר-סיב מתקדם עם טכנולוגיה תרמית שמייצרת אות שיבוש חזק בכמה אורכי גל. היא גורמת לטילי כתף מתבייתי אינפרא אדום לסטות ממסלולם ומהמטרה שאליה שוגרו. בקרוב תותקן המערכת גם על מטוס ה-767 של ראש הממשלה שנבנה בימים אלה בחטיבת המטוסים של התעשייה האווירית הצפוי להכנס לשירות בחודשים הקרובים.

המטוס של עמנואל מקרון (צילום: איתי בלומנטל)
המערכת מותקנת במטוסי הנוסעים של החברות הישראליות (צילום: איתי בלומנטל)
 

המערכת מזהה בתוך שבריר שנייה ירי של טיל כתף לעבר המטוס ומשגרת קרן לייזר אל ראש הטיל. המערכת אף עמדה במבחני ירי חי לפני שהורכבה על כל מטוסי חברות התעופה הישראליות, אל על, ארקיע וישראייר, בהתאם להחלטת גורמי הביטחון. ההחלטת מערכת הביטחון ומשרד התחבורה להוביל פיתוח מערכת להגנה על מטוסים ישראליים התקבלה לאחר ניסיון כושל לפגוע במטוס ארקיע ממומבסה שבקניה לישראל באמצעות שני טילי כתף בשנת 2002. בהמשך התברר כי פעילי ארגון טרור איסלאמי המקורב לאל-קאעידה בשם אל "איתיחד אל-איסלאמיה" היה אחראי לניסיון הפלת המטוס במקביל לפיגוע במלון "פרדייז" שבו נרצחו שלושה ישראלים ו-13 קנייתים.

 

ארבע המצלמות של המערכת, שנמצאות בתוך כדור הזכוכית שמורכב בחלקו האחורי התחתון של המטוס, מעניקות כיסוי של 360 מעלות ובכך מזהות את הטיל בזמן מעופו באוויר. קרן לייזר שנשלחת לראש הטיל מרחיקה אותו מהמטוס באמצעות שיבוש יכולת העקיבה שלו והסטתו ממסלולו. אלביט זכתה עד כה בחוזים בהיקף של 2.5 מיליארד שקלים לאספקת מערכות אלו ברחבי העולם. המערכת מותקנת כיום על מטוסים ומסוקים ב-15 מדינות ברחבי העולם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: יוחאי מוסי, The TLV Spotters
המערכת המותקנת על מטוסו של נשיא צרפת
צילום: יוחאי מוסי, The TLV Spotters
מומלצים