שתף קטע נבחר

בצל "עסקת המאה": בכנסת נערכים לדיונים על החסינות כמתוכנן

ביום שלישי יינתן האות ומליאת הכנסת תתכנס להחליט על הקמת ועדת הכנסת - שתדון בחסינות ראש הממשלה בנימין נתניהו. בכחול לבן הבהירו שלא יהיו דחיות לנוכח פרסום עסקת המאה והפגישות בוושינגטון

כשברקע ההתפתחות המדינית סביב פרסום "עסקת המאה" המסעירה את המערכת הפוליטית, ויציאתם של ראש הממשלה בנימין נתניהו ויו"ר כחול לבן בני גנץ לפגישות נפרדות עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, בכנסת נערכים לדיוני החסינות כרגיל, ולשבוע שעשוי להיות נפיץ. ביום שלישי תתכנס מליאת הכנסת להחליט על הקמת ועדת הכנסת, וזו תכריע אם להסיר את חסינות ראש הממשלה כדי להגיש נגדו כתבי אישום.

 

 

Prime Minister Benjamin Netanyahu  (Photo: AP)
פגישה עם הנשיא טראמפ בצל דיוני החסינות בכנסת. ראש הממשלה בנימין נתניהו(Photo: AP)

 

במהלך סוף השבוע ולנוכח הידיעות שלפיהן טראמפ עשוי לפרסם את תוכניתו עוד לפני הבחירות, נערכו התייעצויות קדחתניות בכחול לבן כיצד לנהוג בעניין דיוני החסינות בכנסת. כבר ביום חמישי בערב הבהירו בכחול לבן שאין כל עילה לשנות את לוח הזמנים ולעכב אותו. בין היתר הביעו חשש שנתניהו רוקם "תרגיל פוליטי" כדי לסכל את דיוני החסינות.

 

בתום ההתייעצויות הוחלט להשאיר את לוח הזמנים כפי שהיה, כך שביום שלישי יינתן האות ובשעה 11:00 בבוקר תתכנס מליאת הכנסת למרות פגרת הבחירות ועל סדר יומה הקמת ועדת כנסת, שהיא היחידה המוסמכת לדון בבקשת החסינות של נתניהו בהליך מעין שיפוטי.

 

גם נתניהו וגם עורכי דינו עודכנו במהלכים האחרונים וגם בלוחות הזמנים שהקצה יו"ר הועדה המסדרת אבי ניסנקורן לצורך הדיונים. כך לדוגמה הוקצו שישה דיונים לעניין החסינות באורך של עשר שעות כל אחד. הדיונים בבקשת החסינות של נתניהו צפויים להתחיל ביום חמישי הקרוב בשעה 9:30 בבוקר ויסתיימו ב-6 בפברואר.  

 

 

הדיונים בבקשת החסינות של השר לשעבר חיים כץ יחלו אף הם ביום חמישי הקרוב ויסתיימו ביום שלישי, 4 בפברואר. פרק הדיונים בבקשתו של כץ יהיה קצר יותר משום שמדובר בכתב אישום אחד, קצר יותר מכתבי האישום של נתניהו. בשל הכללים המיוחדים של דיוני החסינות, צפויים חברי ועדת הכנסת לקבל תדרוך מוקדם על האופן שבו יש להתנהל לאורך הדיונים ועל הכללים המיוחדים המאפיינים אותם.

 

בליכוד עדיין מתלבטים כיצד להתנהל במהלך ההצבעה במליאה ובמהלך הדיונים בוועדה. יש הטוענים כי יש להגיע ולאזן את התמונה ולא להשאיר את הבמה פנויה עבור כחול לבן ויש הטוענים כי צריך להחרים את הדיונים ובכך לעקר אותם מתוכן ולהציג אותם כמגמתיים ופוליטיים.

 

בני גנץ הודיע כי בתום פגישתו עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ ישוב לישראל "להוביל מקרוב את הדיונים הנוגעים להסרת החסינות של נתניהו". גנץ אמר כי "כדי לקדם את תכנית המאה עלינו לצעוד מאוחדים, תחת ראש ממשלה שיש לו לגיטמציה ציבורית לממש אותה. כשמדובר בראש ממשלה שכנגדו עומדים שלושה כתבי אישום על שוחד, מרמה והפרת אמונים קיים חשש שאינו בלתי מבוסס שיכריע הכרעות על בסיס האינטרס האישי של ההישרדות הפוליטית שלו ולכן אינו יכול להוביל את ישראל, לא למלחמה חלילה ולא להסדרים מדיניים אם אלו יבשילו".

 

מנגד, נתניהו מתמקד ב"עסקת המאה" ובסרטון שפרסם אמר כי "פעם אחת בהיסטוריה יש הזדמנות כזאת ואסור להחמיץ אותה. יש לנו היום בבית הלבן את הידיד הגדול ביותר שהיה לישראל אי פעם, ולכן יש לנו את ההזדמנות הגדולה ביותר שהייתה לנו אי פעם. במשך שלוש שנים אני משוחח עם הנשיא טראמפ וצוותו, על הצרכים הביטחוניים והלאומיים החיוניים ביותר שלנו שחייבים להיכלל בכל הסדר מדיני. מצאתי אוזן קשבת בבית הלבן לצרכים הללו. לכן, אני מלא תקווה שאנחנו עומדים לפני רגע היסטורי בתולדות מדינתנו. אני יוצא לוושינגטון בתחושה של שליחות גדולה, של אחריות גדולה ושל הזדמנות גדולה, שלא תחזור על עצמה להבטיח את עתיד ישראל".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
Photo: AP
ראש הממשלה בנימין נתניהו
Photo: AP
מומלצים