שתף קטע נבחר

הרפתנים מאיימים: נשבש את אספקת החלב אם יאושר יבוא חופשי של חמאה

בענף החלב טוענים כי "המהלך יביא לקריסת רפתות, עשרות אלפי משפחות ייזרקו לרחוב". ההכרעה צפויה בימים הקרובים

הרפתנים וענף החלב מאיימים לנקוט בצעדים, כולל שיבושים באספקת חלב, אם יוחלט על פתיחה של יבוא חופשי של חמאה . בהודעה של התאחדות חקלאי ישראל והתאחדות מגדלי הבקר, המייצגת את הרפתנים, שיצאה ערב ההכרעה הצפויה השבוע במשרד האוצר על פתיחת יבוא חופשי של חמאה נאמר: "אם אגף התקציבים מפר הסכמים למשק החלב - גם אנחנו יודעים להפר הסכמים. החקלאות הישראלית סיימה את הדיאלוג עם של רפורמות והסכמים עם משרד האוצר".

 

>> לסיפורים הכי מעניינים והכי חמים בכלכלה - הצטרפו לערוץ הטלגרם שלנו

 

בכירי משרד החקלאות: "יבוא חמאה חופשי זה כמו לכרות יד בגלל קוץ באצבע" 

כחלון מפר שתיקה מאז החלטת היועמ"ש: "אין סיבה שיהיה מחסור בחמאה"

האם משבר החמאה יחזיר לתחייה את המרגרינה?

 

היום צפוי שר האוצר משה כחלון לכנס ישיבה בנושא עם בכירי האוצר ורשות המיסים.

   (צילום: אביגיל עוזי)
חמאה(צילום: אביגיל עוזי)
 

הרפתנים תוקפים בחריפות את משרד האוצר וטוענים כי אגף התקציבים "חותם על תעודת פטירה של ענף החלב בישראל". לטענתם, בהסכמה שהושגה איתם בניסיון לפתור את המחסור בחמאה הוריד משרד האוצר מכסים ליבוא חמאה בכמות נדרשת להשלמת החוסרים. "כעת מנסה משרד האוצר לבצע מחטף ולהביא לפתיחה גורפת של השוק לטובת שורת יבואנים, מה שיהווה פגיעה אנושה בכל הענף תוך הפרת הסכמים, המבוססת על גחמה של פופוליזים של שר האוצר המגובה על ידי אנשי אגף התקציבים".

 

במקביל, מועצת החלב קראה לרפתנים לפנות בהמוניהם לרשות המסים כדי להציל את משק החלב מפני יבוא ללא מכס של חמאה. במכתב ששלחה מנכ"לית מועצת החלב מיכל קראוס אל יצרני החלב כדי שיפנו בעצמם לרשות, נאמר כי "פתיחת היבוא של חמאה לישראל ללא הגבלות היא פעולה העומדת בניגוד לחוק תכנון משק החלב, תוך הפרה של ההסכמים הנוגעים לפתיחת היבוא של מוצרי חלב לישראל. החלטה זו תפגע במשק החלב ובתכנון משק החלב שהצליח להביא ביטחון לציבור באספקת מוצרי חלב מאז קום המדינה".

 

 

קראוס מעריכה כי הוראת השעה לא תבוטל לאחר שנה, אלא תוארך ואף תורחב למוצרים נוספים בשוק החלב. "זו תהיה תחילת הסוף של תעשיית החלב המפוארת שהוקמה בישראל בעמל לאורך שנים. מהלך כזה יביא לצמצום הייצור המקומי, לקריסת רפתות רבות וירסק את ענף החלב. עשרות אלפי משפחות ייזרקו לרחוב, יישארו ללא תעסוקה וחלקם הגדול לא יוכל למצוא פרנסה חלופית, על כל המשתמע מכך", כתבה.

 

במועצת החלב טוענים עוד כי "נראה ששיקוליו של משרד האוצר אינם קשורים במחסור שנוצר ובדרכים הראויות למניעתו וכי רצונו האמיתי הוא לעשות במחסור שימוש ציני כאמתלה לחיסול התכנון בענף החלב, על דרך ריקון החוק מתוכנו, במקום באמצעות שינוי חוק".

 

מרשות המסים נמסר בתגובה כי "כל ההערות שהתקבלו ביחס לכוונה לבטל את המכס המוטל על יבוא חמאה ייבחנו בטרם תתקבל החלטה על ההמלצה לשר בעניין".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
המקצוענים
מומלצים