שתף קטע נבחר

32 אלף ש' על בתי מלון לניצב במשטרה: "בשביל מה יש לו מיטה בלשכה?"

המשטרה מאפשרת לאנשיה לישון במלונות כשהנסיבות המבצעיות מחייבות זאת. מנתונים שהתקבלו לפי בקשת חופש המידע, מפקד מחוז ת"א דוד ביתן ניצל זאת 58 לילות בשנתיים - אף שיש לו מיטה בלשכה. קצינים טוענים: "יש בעיית נראות". המשטרה: "היו שנתיים שבוע האירוויזיון, מרוצי לילה ובחירות"

דוד ביתן בסיור לקראת החג בשוק הכרמל (צילום: מוטי קמחי)
ניצב דוד ביתן(צילום: מוטי קמחי)

למפקד מחוז תל אביב במשטרה דוד ביתן יש נהג צמוד כמו לכל ניצב אחר, ויש לו גם חדר מנוחה בלשכה עם מיטה ומקלחת, ולמרות זאת בשנתיים מאז החלה הקדנציה שלו הוא הוציא 32 אלף שקל מכספי ציבור על לינה בבתי מלון ב-58 לילות. הגם שזה חוקי ומותר לו, גורמים במשטרה שנחשפו לנתונים הביעו פליאה על ההוצאה. "אז למה צריך נהג וחדר מנוחה בלשכה?", תהו.

 

ניצב ביתן הגיע לפקד על המחוז בפברואר 2018 לאחר שהיה מפקד מחוז הדרום. הוא נחשב לקצין מוערך ובסבב הקודם לתפקיד המפכ"ל היה אחד המועמדים של השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן.

 

הנתונים על ההוצאות ושהייתו במלונות התקבלו על פי חוק חופש המידע. הלילות הללו מכונים בנוהלי המשטרה "לינה מבצעית". מדובר בזכות שמוענקת לכלל השוטרים שמתגוררים במרחק של יותר מ-100 ק"מ ממקום עבודתם, וכאשר הנסיבות המבצעיות מצדיקות שהות במלון.

 

לצורך כך התקשרה המשטרה במכרזים מסודרים עם רשימה של בתי מלון באזורים שונים בארץ, וכאשר יש צורך מבצעי המחייב לינה של קצין או שוטר בגזרה שלו – הוא מקבל מעין שובר שעימו הוא ניגש לבית מלון. עלות לילה שכזה אמורה להיות כ-461 שקלים בתוספת מע"מ. יש לציין שמרבית השוטרים והקצינים לא משתמשים בזכות הזאת.

 

אלא שלהבדיל מהשוטרים ורוב הקצינים, לניצבים העמידה המשטרה כלי רכב צמוד, נהג ולשכה שבה חדר עם מיטה ומקלחת. ניצבים רבים שעמדה להם הזכות ללכת לבית מלון העדיפו להשתמש בחדר הפרטי בלשכה כשנדרשו להישאר לצורך מבצעי באזור המחוז שלהם.

 

ניצב ביתן אכן מתגורר בדרום, בעיר הרחוקה כ-100 ק"מ ממטה מחוז תל אביב, ולכן זכאי ללינה מבצעית במקרים הנדרשים. על פי התחשיב של המשטרה, במהלך 22 החודשים שבהם הוא מכהן כמפקד מחוז שהה ביטן כ-58 פעם בבתי מלון בגלל צורך מבצעי.

 

קצינים בכירים ששוחחו עם ynet הסבירו מה פגום לדעתם בהתנהלות זו: "זה לא קשור למה מותר ומה אסור, אלא לנראות ומתן דוגמה. למה מעמידים רכב ולשכה עם חדר למפקד מחוז אם ממילא יש שימוש כה גדול בבתי מלון?".

 

אותם קצינים מפנים לדו"ח שהכין ניצב ביתן עצמו - בהיות קצין בודק שמינה המפכ"ל הקודם רוני אלשייך - בעניין התנהלותו של ראש חטיבת החקירות תת-ניצב גיא ניר. הדו"ח עסק במערכת היחסים של הקצין הבכיר עם פקודתו צ', ובעקבותיו הוצא תנ"צ ניר לחופשה כפויה והוגש נגדו כתב אישום בבית דין משמעתי. בדו"ח, שהשתרע על עשרות עמודים ולא נמצאו בו היבטים פליליים, הדגיש ניצב ביטן את נושאי הנראות ובזבוז כספי ציבור.

 

בין השאר הוא טען שתנ"צ ניר שהה במתקנים אזרחיים תוך שהוא מציין זאת כמסגרת עבודה. הוא הוסיף שהעובדה ש-צ' החנתה את מכוניתה בביתה ונסעה עם מפקדה לעבודה – מהווה בזבוז כספי ציבור (יצוין כי המשטרה מבקשת לבטל את כתב האישום המשמעתי).

 

בתגובה שמסרה המשטרה לא ניתנה התייחסות לעובדה שלניצב ביתן יש חדר בלשכתו במטה, אלא נטען: "הניסיון הנלוז להכפיש את שמו ופועלו של ניצב במשטרת ישראל, ראוי לכל גינוי ובפרט כאשר העובדות חוטאות לאמת באופן מגמתי ופסול. בניגוד לנטען, אין כל פגם בלינה בתפקיד של מפקד מחוז, אשר לן בתפקיד במסגרת זכאותו החוקית, המאושרת בהתאם לנהלי המשטרה והנחיות משרד האוצר. כל לינה כזו מאושרת מבעוד מועד על ידי חשב המדורה ובהתאם לצורך מבצעי.

 

"לא זו בלבד שלא נרשמה חריגה בהוצאות, אלא שהקצין ניצל רק חלק מהזכאות שיכול היה לנצל בתקופה של שנתיים, שבמהלכן , מפקד מחוז ת"א פיקד על אירועים גדולים ומורכבים ובכללם שבוע האירוויזיון, מרתונים ומרוצי הלילה, אירועי הגאווה, מערכות בחירות, מופעי ענק ואירועים תחת כיפת השמים, פיצוחי סוכנים ועוד - כל אלה לצד הטיפול בהיבטי הפשיעה והסדר הציבורי, בהם ברורה לכל בר דעת חשיבות זמינותו ונוכחותו הפיזית של מפקד המחוז.

 

צר לנו, שבמקום להביע הערכה והוקרה על פועלו של מפקד מחוז ת"א אשר משרת את הציבור במסירות אין קץ למעלה מ-35 שנים, תוך הקרבה אישית ומשפחתית ושהיה ממושכת לאורך ימים ולילות לצד שוטרי ומפקדי היחידות, יש מי שבוחר להכפיש את שמו באופן מגמתי, בוטה ושקרי. כל פרסום אחר הינו על אחריותו הבלעדית של המפרסם ומהווה פגיעה חמורה בשמו ופועלו של מפקד מחוז ת"א ובמשטרת ישראל".

 

סגן-ניצב (בדימוס) ירון קלדס, ששירת בעבר במחוז תל אביב, יצא להגנת ניצב ביתן: "אני לא רואה כל פסול במעשיו. הוא נותן מעצמו יום-יום שעה-שעה לביטחון שלנו. לעניין נהגו, נראה לי שעוד פחות ראוי שינהג באמצע הלילה, יוריד את מפקדו בבית, ימשיך לביתו ויקום מוקדם יותר על מנת להספיק לבוא לקחת אותו שוב לעבודה".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: מוטי קמחי
ניצב דוד ביתן
צילום: מוטי קמחי
מומלצים