שתף קטע נבחר

גנץ נפגש עם טראמפ: "אפעל ליישום התוכנית אחרי הבחירות"

נשיא ארה"ב נועד יותר משעה עם יו"ר כחול לבן, יום לפני שיציג לתקשורת את תוכניתו להסדר מדיני עם הפלסטינים. לאחר הפגישה אמר גנץ כי "התוכנית - אבן דרך משמעותית והיסטורית", ותקף את נתניהו: "לא יוכל גם לנהל מדינה וגם לנהל משפט". טראמפ הבהיר: "בלי הפלסטינים אין עסקה"

 

 

יו"ר כחול לבן בני גנץ נפגש הערב (יום ב', שעון ישראל) בבית הלבן בוושינגטון עם נשיא ארה"ב דונלד טראמפ, שהציג גם בפניו את מתווה "עסקת המאה" להסדר מדיני עם הפלסטינים - לאחר שנפגש עם ראש הממשלה בנימין נתניהו. בתום הפגישה אמר גנץ כי "הייתה פגישה מצוינת".

בני גנץ ב בית הלבן ב פגישה עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ (צילום: אלעד מלכה)
"הייתה פגישה מצוינת". טראמפ וגנץ בבית הלבן(צילום: אלעד מלכה)

בני גנץ ב בית הלבן לאחר ה פגישה עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ (צילום: אלקסי רוזנפלד)
"דיברנו על חשיבות השיח מול הפלסטינים". הצהרת גנץ לאחר הפגישה(צילום: אלקסי רוזנפלד)

בהצהרה שמסר גנץ לאחר הפגישה אמר כי "תוכנית השלום של הנשיא היא אבן דרך משמעותית והיסטורית. מיד לאחר הבחירות אפעל ליישומה בממשלת קבע ותוך תיאום עם המדינות באזור". הוא הבהיר: "בשיחה דיברנו גם על חשיבות השיח מול הפלסטינים, מדינות האזור ומלך ירדן".

 

לדברי גנץ, "השיחה עסקה בנושאים החשובים ביותר לעתידה וביטחונה של ישראל, רוב אלו נשארו כמובן חסויים לעת הזו. הודיתי לנשיא על התמיכה העמוקה באזרחי ישראל ובביטחון ישראל, בדגש על הסיוע מול איומי איראן ושלוחותיה שנפרסו בשנים האחרונות סביב גבולותיה של המדינה, וכן על הכרתו ברמת הגולן והעברת השגרירות לירושלים. בפגישה העלתי גם את סוגיית חיזבאללה והגזרה המתחממת בסוריה ובלבנון".

 

גנץ הוסיף: "העלתי בפני הנשיא גם את סוגיית השבויים והנעדרים הישראלים שנמצאים בשבי החמאס. הדגשתי כי בכל הסדר חייבים לכלול את השבתם הביתה".

בני גנץ ב בית הלבן ב פגישה עם נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ (צילום: אלעד מלכה)
גנץ בפגישתו עם טראמפ(צילום: אלעד מלכה)

 

 

לאחר מכן התייחס גנץ לחזרתו לישראל, לקראת ההצבעה במליאה מחר על הקמת ועדת הכנסת שתדון בחסינות נתניהו: "דיונים חשובים לעתידנו הדמוקרטי. אין לאף אדם זכות להוביל מדינה שלמה בתזמון ביטחוני ומדיני מורכב כל כך כשכל עיסוקיו ומחשובתיו נתונים לאינטרסים שלו - כך אמר נתניהו ביחס לאולמרט וכך אומר אני ביחס לנתניהו. זוהי אמירה ערהכית ומהותית והיא קריטית ליכולת התפקוד של ראש ממשלה. נתניהו לא יוכל גם לנהל מדינה וגם לנהל משפט".

 

חלק גדול משיחת גנץ וטראמפ עסק באיראן. גנץ החמיא לנשיא האמריקני על המנהיגות האמיצה שלו שבאה לידי ביטוי בחיסול קאסם סולימאני וחיסול מנהיגי דאעש ש"הופכים את המזרח התיכון והעולם למקום בטוח יותר בלעדיהם". גנץ הדגיש בפני טראמפ שהוא חושב שהתוכנית צריכה להיות מיושמת לאחר הבחירות תוך הסכמה עם מדינות האזור וירדן בראשן, אך הודה לו על החזון.

 

בפגישה עם גנץ השתתפו תשעה עוזרים, בהם מהצד האמריקני סגן הנשיא מייק פנס, מזכיר המדינה מייק פומפאו וראש המועצה לביטחון לאומי רוברט אובריאן. מהצד של גנץ השתתפו מפקד חיל האוויר לשעבר, אלוף אמיר אשל, יועצו ד"ר יורם טורבוביץ' ומעיין כהן ישראלי, ראש המטה של גנץ. גנץ הביא לטראמפ מתנה: מנורת קנים ובקבוק שמן זית ישראלי. טראמפ העניק לו שעון משרדי.

בני גנץ נחת בווישנגטון (צילום: אלעד מלכה)
בני גנץ לאחר נחיתתו בווישנגטון(צילום: אלעד מלכה)

בני גנץ ()
גנץ לפני הפגישה עם טראמפ, הערב

 

 

כשטראמפ ונתניהו עמדו מוקדם יותר מול התקשורת מחוץ לבית הלבן אמר טראמפ: "נתניהו פה מסיבה מסוימת. שלום במזרח התיכון זה משהו שניסו להגיע אליו הרבה שנים, זו הזדמנות". כשנשאל על נושא הסיפוח אמר הנשיא האמריקני: "מחר נראה את התוכנית ונראה מה קורה. אני חושב שיש סיכוי. גם גנץ יגיע לפה. הם מתחרים טובים, שניהם יאהבו את התוכנית. חיכיתי לבחירות, חיכיתי וחיכיתי".

 

עם תחילת הפגישה בחדר הסגלגל, אמר טראמפ: "ביבי והיריב שלו צריכים לאהוב את התוכנית מאוד. עבדנו על זה הרבה מאוד שנים, הרבה ממדינות ערב תומכות בכך וחושבות שזו התחלה נהדרת. בלי הפלסטינים אין עסקה, אנחנו חושבים שיש סיכוי שהם ירצו את התוכנית, נראה איך זה יעבוד. אם זה יצליח זו תהיה תרומה חשובה מאוד, ואם לא החיים יימשכו".

  

עסקת המאה - כתבות נוספות:

מלך ירדן: "מתנגדים נחרצות ל'עסקת המאה'"

בנט: "ללא החלת החוק הישראלי זו תהיה החמצת המאה"

תוכנית טראמפ - מילון מונחים מקוצר

טראמפ יאמר לישראל: "יש לכם שישה שבועות להתחיל"

לאמץ את תוכנית טראמפ - ולהיערך / עמוס ידלין

 

בתשובה לשאלה אם הצגת התוכנית במועד הזה אינה התערבות בענייניה הפוליטיים של ישראל השיב טראמפ שלשם כך הוזמן גם בני גנץ לבית הלבן. לשאלה אם התוכנית תכלול שתי מדינות ענה הנשיא: "תראו בעצמכם".

 

נתניהו אמר לטראמפ: "כבוד גדול להיות פה. אני מצפה לעשות היסטוריה איתך מחר. חזון השלום שהוא היסטורי. תודה לך על כל מה שעשית למען ישראל - הכרה בירושלים, הזזת השגרירות, הכרה בזכויות שלנו ביהודה ושומרון, שיתוף הפעולה הבטחוני בין המדינות. הפכת את הברית שלנו לחזקה מתמיד".

הבית הלבן פגישה בנימין נתניהו ו דונלנד טראמפ נשיא ארצות הברית (צילום: רויטרס)
נתניהו וטראמפ מחוץ לבית הלבן(צילום: רויטרס)

גורם בכיר בבירה האמריקנית אמר הבוקר שטראמפ מעוניין להעביר לגנץ ולנתניהו את המסר הבא: "יש לכם שישה שבועות להתניע את התוכנית, אם תרצו". מחר ב-19:00 בערב שעון ישראל, בפגישה נוספת של טראמפ ונתניהו, יפרסם נשיא ארה"ב את התוכנית גם לתקשורת.

 

גנץ המריא לוושינגטון אתמול לפנות בוקר. למשלחתו הצטרף האלוף (במיל') אמיר אשל, לשעבר מפקד חיל האוויר וראש אגף התכנון במטה הכללי, המשמש בחודשים האחרונים כיועצו של יו"ר כחול לבן בנושא עסקת המאה וכשליח מטעמו מול גורמים אמריקניים. גנץ ופמלייתו נסעו בטיסה מסחרית של אל על, לעומת פמליית נתניהו שהמריאה במטוס בואינג 777 חכור.

 

מי שבישל את פגישת גנץ וטראמפ היה חתנו של הנשיא האמריקני, ג'ארד קושנר, שכ-20 דקות לפני הצהרתו של גנץ אתמול הסכים לקיים פגישה נפרדת.

 

על פי המידע שפורסם עד כה, התוכנית כוללת בין השאר סיפוח של 30-40% משטחי C לישראל; השארת 15 התנחלויות מבודדות בריבונות ישראלית במעין מובלעות ללא רצף טריטוריאלי; השארת כל ירושלים בריבונות ישראלית, כולל הר הבית והמקומות הקדושים (כל מה שמעבר לגדר ההפרדה בירושלים יועבר לפלסטינים); הצעה להקמת מנהרה בין עזה לגדה המערבית שתהיה "מעבר בטוח"; השתלטות הרשות על רצועת עזה והענקת 50 מיליארד דולר לרשות.

 

לפי שעה, הפלסטינים עומדים בהתנגדותם הנחרצת לתוכנית שצפויה לא להעניק להם גרסה רזה ומצומצמת באופן דרמטי בהשוואה לדרישותיהם ולמתווים קודמים של נשיאים אמריקנים. גורם פלסטיני בכיר טען בשיחה עם העיתון "אל-קודס אל-ערבי" כי נשיא ארה"ב טראמפ ביקש בימים האחרונים לקיים שיחת טלפון עם יו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן אלא שזה דחה אותו.

 

"עסקת המאה" - תוכנית המתפרסת על יותר מ-50 עמודים - היא תולדה של מאמצים שנמשכו שלוש שנים, בעיקר מצד יועצו וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, היועץ אבי ברקוביץ' ושליחו לשעבר של טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט. טראמפ קיווה להציג את תוכניתו כבר בשנה שעברה, אך התסבוכת הפוליטית בישראל גרמה לדחייה. לפי בכיר אמריקני, הנשיא עומד בעצמו בפני שנת בחירות, ולכן אינו יכול לחכות עוד חודשים עד שישראל תכריע מי יהיה ראש הממשלה הבא.


פורסם לראשונה 27/01/2020 19:29

 

יובל קרני השתתף בהכנת הידיעה
לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: אלעד מלכה
טראמפ וגנץ בבית הלבן
צילום: אלעד מלכה
מומלצים