שתף קטע נבחר

רמזים להתפרצות געשית ליד הלגונה הכחולה

כוננות באחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר באיסלנד: שורה של רעידות אדמה וסימנים להצטברות מגמה מתחת לפני הקרקע

הרשויות באיסלנד מזהירות כי רעידות אדמה קלות שנרשמו באזור אתר המרחצאות "הלגונה הכחולה", ו"תפיחה" של הקרקע באזור הר הגעש ת'ורביורן, עשויות ללמד על התפרצות געשית הולכת וקרבה.

 

עוד סיפורים מהעולם בעמוד הפייסבוק של דסק החוץ

איסלנד הלגונה הכחולה רעידות אדמה (צילום: shutterstock)
בלגונה הכחולה. מים מהמפעל הסמוך(צילום: shutterstock)

השירות המטאורולוגי האיסלנדי פרסם בסוף השבוע אזהרה בעקבות כמה ימים של רעידות קלות ושל "תפיחה" בהר. חומרת האזהרה לכלי תעופה באזור הועלתה מ"ירוקה" ל"צהובה" – רמה השמורה למקרים שבהם בהר געש נרשמים סימנים לעוררות גדולה יותר מזו המוכרת מן העבר.

 

אתר המרחצאות הגיאותרמיים "הלגונה הכחולה" שוכן בחצי האי רייקיאנס שבדרום-מערב איסלנד, והוא אחד מאתרי התיירות הפופולריים ביותר באיסלנד. מימיו מגיעים מתחנת הכוח הגאותרמית הסמוכה סברטסנגי. צבעם הכחול-בהיר של המים נובע מריכוז הסיליקה הגבוה בהם, היוצר בוץ לבן רך בתחתית האגם. המים גם עשירים במלחים, והטמפרטורה שלהם באזורי הרחצה נעה בין 39-37 מעלות.

איסלנד הלגונה הכחולה רעידות אדמה (צילום: shutterstock)
ההערכה: אם התפרצות - "אז מהסוג השקט ביותר". בלגונה(צילום: shutterstock)

רעידות אדמה אינן דבר נדיר באזור, אך לפי השירות המטאורולוגי העובדה שהן מתרחשות בשעה שנרשמת בה גם תפיחה "מהירה באופן בלתי רגיל" של הקרקע באזור הר ת'ורביורן היא סיבה לדאגה ולמעקב הדוק יותר. הרעידה החזקה ביותר שנרשמה בימים האחרונים הייתה בעוצמה 3.7.

 

4 מילימטר ביום

בימים האחרונים נרשמה באזור ההר התרוממות של כ-4-3 מילימטרים ביום, ובסך הכול עד יום ראשון הגיעה ההתרוממות לגובה מצטבר של שני סנטימטרים. יש חשד כי היא נובעת מהצטברות של מגמה בעומק של כמה קילומטרים מתחת לפני הקרקע.

 

אם התפיחה נובעת מהצטברות של מגמה, הרי שהצטברות כזו עשויה פשוט להיפסק – או להימשך ואולי להוביל בסופו של דבר להתפרצות. מנגד, אם ההתרוממות נובעת מפעילות טקטונית, היא עשויה להעיד על רעידת אדמה גדולה יותר שמתקרבת. חצי האי שוכן ברכס המרכז-אטלנטי, שבו הלוחות הטקטוניים הצפון-אמריקני והאירו-אסייתי מתפצלים.

איסלנד הלגונה הכחולה רעידות אדמה (צילום: shutterstock)
מעט לבה, מעט אפר. אתר המרחצאות(צילום: shutterstock)

"מוקדם מדי לנסות לקבוע איזה מהתרחישים הוא בעל הסיכויים הגבוהים ביותר להתממש", אמר פאל אינרסון, פרופסור לגאופיזיקה מהפקולטה למדעי כדור הארץ באוניברסיטת איסלנד. לדברי אינרסון, אם תתרחש התפרצות – "היא תהיה מהסוג השקט ביותר שאתם יכולים לתאר".

 

"אנחנו תמיד חייבים להתכונן לגרוע מכול, אז אנחנו נערכים להתפרצות, אבל התרחיש הסביר ביותר הוא שהאירוע פשוט ייעצר", אמר רוגנבלדור אולפסון, המפקח הראשי של המחלקה להגנה אזרחית ולניהול מצבי חירום.

 

עוד על איסלנד ב-ynet:

 

האפשרות של התפרצות מעוררת עניין גם משום שבשנת 2010 גרמה התפרצות בהר הגעש אייפיילייאוקול לשיבושי טיסות קשים באירופה. בהתפרצות ההיא נשלח ענן אפר אדיר לשמים, ויותר מ-100 אלף טיסות בוטלו בשבועות הבאים עד שהענן התפזר לגמרי. כשמונה מיליון נוסעים מצאו עצמם תקועים.

 

ככל הידוע, ההתפרצות האחרונה בחצי האי רייקייאנס התרחשה לפני קרוב ל-800 שנה. לדברי אינרסון, התפרצויות באזור זה של איסלנד כוללות רק זרם קל של לבה ופליטה מועטה של אפר, ולכן לא סביר שיגרמו נזק לבני אדם.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: shutterstock
רחצה ב-39 מעלות. הלגונה הכחולה
צילום: shutterstock
מומלצים