שתף קטע נבחר

הפלסטינים נערכים ליום זעם נגד העסקה: "טראמפ לא מפחיד אותנו"

מנהיג חמאס הבהיר ליו"ר הרשות כי הארגון מתנגד למתווה של טראמפ: "כולנו עושים את אותו מאמץ ודואגים לאינטרס הפלסטיני". ההנהגה הפלסטינית מכנסת ישיבה ברמאללה, בסופה היא צפויה להודיע על החרמת הממשל האמריקני וצעדים נוספים. בעזה מפגינים אלפים. משדר מיוחד

 

  

על רקע פרסום "עסקת המאה" - הפלסטינים נערכים ל"יום זעם": אלפי פלסטינים הפגינו היום (שלישי) ברצועת עזה נגד התכנית, ובלוני נפץ הופרחו לעבר יישובי העוטף. זאת לאחר שאבו מאזן הנחה את מנגנוני הביטחון שלא למנוע ממפגינים להגיע לנקודות החיכוך בימי הזעם המתוכננים להתקיים מחר וביום שישי. לפי דיווחים, צפויה ההנהגה הפלסטינית אף להחריף את צעדיה, ולהודיע על החרמת הממשל האמריקני.

 

בעקבות תוכניתו של נשיא ארצות הברית דונלד טראמפ, שוחחו מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה ויו"ר הרשות הפלסטינית אבו מאזן. בשיחה הבהיר הנייה לנשיא הפלסטיני כי חמאס מתנגד לעסקת המאה של טראמפ. "כולנו עושים את אותו מאמץ כדי לדאוג לאינטרס הפלסטיני ולזכויותינו המלאות על בירושלים, בסוגיית הפליטים והמדינה הפלסטינית". עוד הבהיר הנייה כי ארגונו מוכן לפעול ברמה המדינית ובשטח על מנת לחסום את המאמץ האמריקני-ישראלי. "לשום יוזמה שמפרה את הזכויות של העם הפלסטיני אין עתיד", אמר. אבו מאזן הביע מצדו הערכה לעמדת הנייה ובירך על הכוונה לפעול יחדיו. השניים סיכמו להמשיך בתיאום.

 

מיד לאחר שטראמפ הציג את התכנית, אמר סגן מנהיג חמאס חליל אל-חיה כי "הצהרותיו של טראמפ לא מפחידות אותנו, ולא מחלישות אותנו. אחדות עמנו היא הצעד הראשון לסיום עסקת המאה".

 

 

"עסקת המאה" הוצגה: מדינה פלסטינית על-תנאי, שבירתה במזרח ירושלים

 

 

פלסטינים ערבים שריפה הפגנה עסקת המאה דונלד טראמפ בנימין נתניהו ארצות הברית ישראל הרשות הפלסטינית (צילום: EPA)
פלסטינים שורפים תמונה בדמותו של טראמפ(צילום: EPA)

 

 

הפגנות ברפיח ()
הפגנות ברפיח, הערב

 

הגדה המערבית: הערכה - החיכוכים יגברו

ברמאללה מתקיימת ישיבה דחופה בראשותו של הנשיא הפלסטיני אבו מאזן, ובהשתתפותם של בכירי פתח ושאר הפלגים הפלסטיניים. באופן חריג, הוזמנו לישיבה גם בכירי חמאס ביהודה ושומרון. מדובר בצעד הצהרתי שמהווה איתות של אבו מאזן לישראל.

 

בעקבות פרסום התכנית תקפו בארגון פתח, ואמרו כי "טראמפ ואחרים לא יצליחו להביא לקצה של הסוגייה הפלסטינית. טראמפ תומך בטרוריסט נתניהו, שעומד בפני משפט במדינתו. התכנית הזאת תתנדף עם הרוח".

 

מנגנוני הביטחון הפלסטיניים הונחו שלא למנוע מהמפגינים להגיע לנקודות החיכוך. מקור ביטחוני בכיר ברשות הפלסטינית הסביר ל-ynet כי ישנם שני סייגים כלפי התנהלות ההפגנות: האחד הוא שלא ייעשה במהלכן שימוש בנשק חם כלפי יעדים ישראליים. השני הוא שאף גורם פלסטיני לא ינצל את ההפגנות כדי לייצר כאוס ואובדן שליטה ברחובות. מוקדם יותר היום החלו עימותים מוגבלים בלבד בין עשרות מפגינים פלסטינים לבין כוחות הביטחון הישראלים בנקודות החיכוך השונות בגדה המערבית, ובהם כיכר איו"ש ברמאללה, כפר קדום, הכפר עוריף ליד שכם ובמקומות נוספים.

 

עוד הערב קרא פתח למפגינים לצאת בצעדות מחאה נגד עסקת המאה בערים הפלסטיניות. מחר, על פי ההערכות, צפויים החיכוכים להתגבר ולהתעצם.

 

פלסטינים ערבים שריפה הפגנה עסקת המאה דונלד טראמפ בנימין נתניהו ארצות הברית ישראל הרשות הפלסטינית (צילום: AP)
(צילום: AP)

3082 (Photo: Reuters)
הנחה שלא למנוע הפגנות. אבו מאזן(Photo: Reuters)

3082 (Photo: AP)
(Photo: AP)

הפגנות בעזה (צילום: AP1)
מפגינים בעזה(צילום: AP1)

הפגנות בעזה (צילום: EPA)
(צילום: EPA)

רצועת עזה: בלוני נפץ ותהלוכות מחאה בערים

במהלך היום ארגן חמאס עצרת מרכזית נגד עסקת המאה שבה נאמו זה לצד זה, גם בצעד חריג, בכירי פתח וחמאס. במקביל, נמשכו הפרחות בלוני הנפץ לעבר עוטף עזה. חמאס דאג לברך את פתח על ההזמנה של נציגיו לדיון החירום הערב ברמאללה. במקביל לחשיפת תוכנית השלום האמריקנית, צפויות לצאת מרצועת עזה תהלוכות מחאה המוניות ממרכזי הערים. התהלוכות לא צפויות להגיע או להתקרב לשטח גדר המערכת עם ישראל.

 


פורסם לראשונה 28/01/2020 18:29

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים