שתף קטע נבחר

צילום: אוהד צויגנברג

כתב האישום נגד נתניהו הוגש - ומה עכשיו? שאלות ותשובות

מתי יתחיל המשפט? כמה זמן הוא יימשך? האם נתניהו יתייצב בפני השופטים עוד לפני הבחירות והאם הסדר טיעון אפשרי? השאלות והתשובות בעקבות כתב האישום שהוגש נגד ראש הממשלה

לראשונה בתולדות מדינת ישראל הוגש אמש (שלישי) כתב אישום נגד ראש ממשלה מכהן. בנימין נתניהו החליט למשוך את בקשתו לחסינות מהכנסת, ובתוך כמה שעות הגיש היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט את כתב האישום לבית המשפט המחוזי בירושלים. מתי יתחיל המשפט? מה יהיו השלבים הבאים? וכמה זמן הוא יימשך? לפניכם התשובות לשאלות העיקריות שעל הפרק.

 

לקריאת כתב האישום נגד נתניהו - לחצו כאן

  (צילום: רויטרס)
(צילום: רויטרס)

 

 

איפה יתנהל המשפט?

לפי חוק יסוד הממשלה, כתב אישום שמוגש נגד ראש ממשלה מכהן מוגש לבית המשפט המחוזי בירושלים. התיק יתנהל בפני הרכב של שלושה שופטים, שאותם יבחר נשיא בית המשפט המחוזי אהרן פרקש. מי יכולים להיות השופטים? על כך בכתבה נפרדת.

 

מתי  יתחיל המשפט?

סביר להניח שפרקליטיו של נתניהו יבקשו לקיים את הדיון הראשון אחרי הבחירות, ובינתיים ללמוד את חומר החקירה, שיועבר להם בימים הקרובים. במקרה של נתניהו, סנגוריו כבר קיבלו חלק נכבד מחומר החקירה כדי להתכונן לשימוע שנערך באוקטובר, אך בימים הקרובים הם יקבלו חומרים נוספים.

 

מה השלב הבא?

אחרי שכתב האישום הוגש לבית המשפט, השלב הבא הוא הקראת כתב האישום בפני הנאשמים. זהו דיון ראשוני שבו מקריאים את סעיפי האישום בפני הנאשמים ומבקשים את תגובתם - אם הם כופרים בהאשמות או מודים בהן. אחרי הקראת כתב האישום יתחיל שלב הקדם-משפט, שבו הצדדים מנסים לצמצם את הדיונים, ולהסכים על עובדות ומסמכים שאינם שנויים במחלוקת. זה השלב בו רשימת העדים, שכוללת בתיקי נתניהו 333 עדים, בהם עשרות אנשי משטרה, צפויה להצטמצם באופן משמעותי. גם בתיקים רגילים נמשך שלב זה כמה חודשים. רק אחריו יתחיל שלב ההוכחות, שבו יעלו העדים הרבים, ובהם השרים גלעד ארדן, זאב אלקין ויריב לוין, ח"כ יאיר לפיד ועדי המדינה ארי הרו, ניר חפץ, ושלמה פילבר, וכן איש העסקים ארנון מילצ'ן, ג'יימס פאקר ורון לאודר, ראשי המוסד והשב"כ לשעבר תמיר פרדו ויובל דיסקין, ורבים אחרים.

כתב אישום נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו עם חותמת בית המשפט המחוזי ()
כתב האישום שהוגש, עם חותמת בית המשפט המחוזי
 

 

האם נתניהו יתייצב מול השופטים כבר לפני הבחירות?

לפי החוק, הנאשם חייב להתייצב להקראת כתב האישום, אך במקרים מסוימים הוא יכול לקבל פטור מהתייצבות בבית המשפט. לכן גם אם מעמד הקראת כתב האישום יתקיים עוד לפני הבחירות, ככל הנראה נתניהו לא יגיע לבית המשפט. בכל מקרה, לאחר מכן מקובל לתת לצוות ההגנה זמן ללמוד את חומר החקירה, כדי שהנאשמים יגישו עמדה מנומקת מול כתב האישום.

 

כמה זמן יימשך המשפט?

בהערכה זהירה - כמה שנים. כתב האישום בפרשת טלנסקי נגד ראש הממשלה לשעבר אוהד אולמרט, למשל, הוגש בשנת 2009 והדיונים בו הסתיימו בשנת 2012. תיק הולילנד נגד אולמרט, שבו נשמעו דיונים יום אחרי יום, הסתיים כעבור שנתיים. וגם לאחר פסיקת המחוזי, סביר להניח שהצדדים יערערו לבית המשפט העליון, כך שעד שיהיה פסק דין חלוט וסופי - יעברו כנראה עוד כמה מערכות בחירות.

 

נתניהו יוכל לחתום על הסדר טיעון?

כן. בכל שלב של המשפט אפשר לחתום על הסדר טיעון ולהביא לסיומו. ככל שהדבר ייעשה בשלב יותר מוקדם של המשפט, כך בית המשפט יקל בעונשו של הנאשם, מכיוון שהוא חוסך זמן שיפוטי יקר לכל הצדדים. ההערכה היא כי נתניהו יחתור במוקדם או במאוחר להסדר טיעון, כדי לחסוך את הזמן הרב של ניהול המשפט ואת עלות הגנתו. הסדר כזה יחייב אותו להודות ברוב האישומים, תמורת עונש מופחת. הוא ישאף להגיע להסדר שיפטור אותו מריצוי עונש מאסר בפועל. עם זאת כל הרשעה במסגרת הסדר טיעון תכלול קלון שירחיק את נתניהו למשך שנים מהחיים הפוליטיים, וגזר דין של קנס כספי כבד ואולי אף מאסר על תנאי.  

 

האם בעקבות האישום אסור לנתניהו לכהן כראש ממשלה?

החוק מתיר מפורשות לנאשם בפלילים להתמודד על ראשות הממשלה, ואף לכהן בתפקיד.

 

האם בג"ץ יתערב ויקבע שלנתניהו אסור לכהן כראש הממשלה?

עדיין לא ידוע. בדיון שנערך בעניין כשירותו של נתניהו להרכיב ממשלה בתחילת החודש קבעו השופטים כי הסוגיה תהיה שפיטה בעתיד. ההרכב הבכיר בראשות הנשיאה אסתר חיות החליט בשעתו שלא לדון בסוגיה מכיוון שכל עוד נתניהו לא ניצח בבחירות, מדובר בשאלה תיאורטית. השופטים הבהירו כי אם נתניהו אכן ינצח בבחירות, ייתכן שידונו בשאלה זו.

 

נתניהו יוכל לקבל חנינה?

זו אפשרות סבירה, אך כרגע אין עילה לתת לו חנינה עוד לפני סיום המשפט והדיונים בערעורים לבית המשפט העליון.


פורסם לראשונה 28/01/2020 22:56

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP, EPA
היועמ"ש מנדלבליט ורה"מ נתניהו
צילום: AFP, EPA
מומלצים