שתף קטע נבחר

צילום: AP

"עסקת המאה": ארה"ב תכיר בהתנחלויות, בירה פלסטינית במזרח ירושלים

חמאס יפורק מנשקו, רצועת עזה תפורז; הפלסטינים יחויבו להכיר בישראל כמדינה יהודית ובעיית הפליטים תיפתר מחוץ לישראל. בתמורה יקבלו הפלסטינים בירה במזרח ירושלים במדינה העתידית; כבישים, גשרים ומנהרות יקשרו בין עזה ליהודה ושומרון ובארבע שנות המו"מ תוקפא הבנייה בהתנחלויות. עיקרי "עסקת המאה"

 

 

 

אף ישראלי לא ייעקר מביתו, ארה"ב תכיר בריבונות ישראל בשטחים שיישארו בשליטתה, כבישים ומנהרות יקשרו בין עזה ויהודה ושומרון ופליטים יוכלו לחזור בעתיד למדינה הפלסטינית: נשיא ארה"ב דונלד טראמפ הציג הערב (שלישי) בבית הלבן את "עסקת המאה" - המשתרעת על-פני 180 עמודים - ובה המתווה שעליו אמור להתבסס המשא ומתן בין ישראל לפלסטינים. תקופת הזמן שהוקצבה למגעים: ארבע שנים, שבמהלכן תקפיא ישראל את הבנייה בהתנחלויות טראמפ אמר: "נשמור על רציפות טריטוריאלית של המדינה הפלסטינית כאשר יתנערו מטרור. זו הזדמנות היסטורית עבור הפלסטינים לזכות בעצמאות. "התגובה שלהם עד כמה הם רוצים מדינה. יחד ניצור שחר חדש למזרח התיכון". נתניהו הגיב: "יום היסטורי כמו במאי 1948".
 

"עסקת המאה" - לקריאת המסמך המלא לחצו כאן

  ()

טראמפ הוסיף:  "היום ישראל נוקטת צעד גדול לעבר שלום. אנשים צעירים מצפים לעתיד טוב יותר. האויב המשותף הוא הקיצונים והטרוריסטים. פגשתי את ראש הממשלה בנימין נתניהו ואת בני גנץ - שרוצה להיות ראש ממשלה בישראל. שני המנהיגים הצטרפו להביע תמיכה במאמץ - מה שמוכיח שישראל רוצה שלום". עוד אמר הנשיא האמריקני: "לא נחזור לשפיכות דמים, לפיגועים בבתי הקפה והאוטובוסים". הוא ציין: "עשיתי הרבה למען ישראל - יצאתי מהסכם הגרעין הנורא, העברתי את השגרירות לירושלים והכרתי ברמת הגולן". עוד הדגיש: "הגיע הזמן שהעולם המוסלמי ישנו גישתו שבחר לתקוף את ישראל. הגיע הזמן שיקבלו אותה".

הצעת החלוקה ע
מפת ישראל לפי "עסקת המאה"

הוא המשיך: "פגשתי את אבו מאזן בבית לחם. הצטערתי על המצב שלהם. מגיעים להם חיים טובים יותר. לעשות שלום ביו ישאל והפלסטינים זה האתגר הקשה ביותר. כל הנשיאים הקודמים כשלו בכך. אני לא נבחרתי לעשות דברים קטנים. החזון שלי לשלום ושגשוג שונה מהצעות העבר. זוהי ההצעה המפורטת אי פעם והיא כוללת 180 עמודים".

 

 

 

 

הבית הלבן (צילום: AP)
נתניהו וטראמפ בבית הלבן(צילום: AP)
 

הנשיא הצהיר כי "המפה המתוכננת תכפיל את השטח הפלסטיני ותציע להם בירה במזרח ירושלים. לפלסטינים יש הזדמנות לקבל מדינה, אולי ההזדמנות האחרונה. תוך עשר שנים הם לא יצטרכו עזרה הומניטרית. במשך ארבע שנים הם יוכלו ללמוד את התכנית, לנהל מו"מ עם ישראל, לעמוד בתנאים ולקבל מדינה". הוא הודה לנציגים מהמדינות הערביות עומאן, בחריין ואיחוד האמירויות על הסיוע ועל כך ששלחו את השגרירים שלהן להשתתף בהצהרה, ואמר כי "השותפים של ארה"ב באיזור לא היו גדולים מעולם וכך ביחד נוכל להביא שחר חדש למזרח התיכון". 

 

נתניהו השיב: "מערת המכפלה בחברון , בית אל, שילה. איזורים אלה היו במשך מאות שנים נטועים בנשמתם של יהודים. תודות לך שטחים אלה יוכרו על ידי ארה"ב כחלק מהמדינה היהודית. בגלל ההכרה ההיסטורית ובגלל שאני מאמין שהתכנית נותנת איזון נכון אני מוכן להיכנס למו"מ על בסיס התכנית". ראש הממשלה בירך את טראמפ: "אתה הידיד הטוב ביותר שהיה לישראל בבית הלבן. תוכניתך נותנת מענה לשורשי הסכסוך - הפלסטינים יצטרכו להכיר בישראל כמדינה יהודית. ישראל רוצה שלפלסטינים יהיה עתיד טוב יותר".

 

ראש הממשלה הוסיף: "אני מקווה שהפלסטינים יקבלו את התכנית שלך שעבדנו עליה כל כך קשה. מקווה שלא יחמיצו ההזדמנות ויפספסו תמיכה של 50 מיליארד דולר. אני יודע מה זה יכול לעשות לעתיד שלהם. אני מקווה שהם יבנו עם ישראל עתיד של שלום. אני יודע שיהיו התנגדויות אבל יש פתגם: אם לא עכשיו אימתי ואם לא אנחנו מי. תהיה בטוח שישראל לא תחמיץ את ההזדמנות". 

 

זמן קצר לפני ההכרזה: בכיר אמריקני חשף פרטים מהתוכנית

קודם לכן אמר בכיר אמריקני כי "העצמאות המדינית הפלסטינית תלויה באופן שבו יכבדו הפלסטינים זכויות אדם, חופש עיתונות והאם יפעלו בשקיפות". הוא הוסיף כי "אם הפלסטינים יסכימו לנהל משא ומתן – יהיו כמה אזורים שעליהם ניתן יהיה לדון בעתיד". לדברי, ישראל הסכימה להקפיא את הבנייה בהתנחלויות למשך ארבע שנים – זמן המשא ומתן. "קנינו לפלסטינים עוד זמן כדי לתת להם הזדמנות להתעשת", הבהיר. "השאלה היא אם הם יגיעו לשולחן המשא ומתן".

 

לדברי הבכיר, "המדינה הפלסטינית העתידית תכלול גשרים ומנהרות שיחברו בין רצועת עזה לגדה המערבית". עוד אמר כי "ישראל הסכימה לנהל משא ומתן על-בסיס המפה שהוצעה בתוכנית והסכימה לעצמאות מבחינה מדינית לפלסטינים תלויה בתיאום הביטחוני. כמו כן, ארה"ב תכיר בהתנחלויות בגדה המערבית".

 

 

מהפרטים שחשף הבכיר עולה עוד כי "ישראל תכבד את מעמדו ההיסטורי של מסגד אל-אקצה ואת תפקידה של ירדן בכל הנוגע לאתרים הקדושים למוסלמים". הוא המשיך ואמר כי "תוכניתו של טראמפ תתיר לפליטים פלסטינים לשוב למדינה הפלסטינית העתידית שתקום. כמו כן, תוקם קרן לתשלומי פיצוי עבורם".

 

בטקס משתתפים מזכיר המדינה מייק פומפאו, שר האוצר סטיבן מנוצ'ין ויועצו וחתנו של הנשיא ג'ארד קושנר. לאירוע הגיעו שורה של מנהיגים יהודים שהוזמנו על ידי הבית הלבן ביניהם רון לאודר ומלקולם הונליין. איוונקה טראמפ נמצאת באולם אף היא. דקות לפני תחילת האירוע צייץ נתניהו תמונה של דגל ישראל בחשבון הטוויטר שלו.

 

"עסקת המאה" - תוכנית המתפרסת על 80 עמודים - היא תולדה של מאמצים שנמשכו שלוש שנים, בעיקר מצד יועצו וחתנו של טראמפ, ג'ארד קושנר, היועץ אבי ברקוביץ' ושליחו לשעבר של טראמפ למזרח התיכון, ג'ייסון גרינבלט. טראמפ קיווה להציג את תוכניתו כבר בשנה שעברה, אך התסבוכת הפוליטית בישראל גרמה לדחייה. לפי בכיר אמריקני, הנשיא עומד בעצמו בפני שנת בחירות, ולכן אינו יכול לחכות עד שישראל תכריע מי יהיה ראש הממשלה הבא.

 

 

 

 

 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: קובי גדעון /לע"מ
טראמפ ונתניהו
צילום: קובי גדעון /לע"מ
מומלצים