שתף קטע נבחר

צילום: AP

אבו מאזן: ירושלים לא למכירה, המזימה לא תצליח

ברמאללה מגיבים ל"עסקת המאה" של הנשיא האמריקני דונלד טראמפ. יו"ר הרשות הפלסטינית: "אנחנו יכולים לקבל מדינה בלי ירושלים? זה בלתי אפשרי. העסקה תושלך לפח האשפה של ההיסטוריה". סגן מנהיג חמאס: "אחדות עמנו - הצעד הראשון לסיום התוכנית". בכיר הג'יהאד בעזה: "הזדמנות להשיב את האחדות הפלסטינית"

 

זמן קצר אחרי שנשיא ארה"ב דונלד טראמפ הציג את "עסקת המאה" - ברשות הפלסטינים מגיבים: יו"ר הרשות אבו מאזן אמר הערב (שלישי) בכינוס ההנהגה הפלסטינית ברמאללה כי "ירושלים לא למכירה וכל הזכויות שלנו לא למכירה או לפשרה. המזימה לא תצליח". עוד אמר יו"ר הרשות הפלסטינית: לפי העסקה, ירושלים היא הבירה המאוחדת של ישראל. כל מה שהם אמרו סביב מימוש היוזמה - זו מדיניות ישראל. הגבולות תחת שליטה ישראלית. אנחנו יכולים לקבל מדינה ללא ירושלים? בלתי אפשרי. שום ילד, אדם פלסטיני או מוסלמי יכולים לקבל זאת. אנחנו לא נקבל פחות. אנחנו דבקים בעקרונות הלאומיים שלנו. לא נוותר על אף אחד מהם: זכות הפליטים, הגבולות שלנו, הזכות שלנו למדינה. אנחנו לא עם של טרוריסטים, אנחנו מחויבים למאבק בטרור, אך על העולם להבין שלעם הזה מגיעה הזכות לחיים".

 

"עסקת המאה" במלואה

 

 
 יו
"אומרים אלף פעם: לא, לא, לא". אבו מאזן(צילום: AFP)
 

"לא שמענו משהו חדש ממה ששמענו לפני שנתיים", המשיך אבו מאזן. "עמדתנו לא השתנתה - אנו אומרים אלף פעם: לא, לא, לא. העסקה הזו - שמסמלת את סוף מימוש הצהרת בלפור - תושלך לפח האשפה של ההיסטוריה". לדברי אבו מאזן, "בארה"ב קיבלו החלטה נגד ההתנחלויות ובעד השאיפות הפלסטיניות. הדמוקרטים בעד והרפובליקנים נגד. ישנם אנשים בארה"ב שתומכים בזכות, ישנם יהודים וארגונים יהודיים בעלי מצפון שמסרבים לעסקה הזאת".

 

עוד אמר אבו מאזן: "עלינו לעקוב אחר ההתפתחויות - וזה נוגע לכל הפלגים הפלסטיניים. קראנו לבחירות למועצה המחוקקת בכל מקום, גם בירושלים. לא בחירות מחוץ לירושלים, לא באבו-דיס, ירושלמים יצביעו בלב ירושלים בבחירות לפרלמנט ולנשיאות. אנחנו עם דמוקרטי שמאמין בבחירות ובריבוי דעות. זוהי הדמוקרטיה שאנו מאמינים בה, אך ישראל לא מסכימה לקיום הבחירות בירושלים. עליה להסכים לכך".

 יו
ינקוט את הצעדים הנדרשים ברשות. אבו מאזן לצד הבכירים(צילום: רויטרס)

תגובות בחברון לתוכנית המאה (צילום: רויטרס)
פלסטיני בחברון במהלך הכרזת טראמפ(צילום: רויטרס)

  ()

 

הצעת החלוקה ע
מפת ישראל על-פי "עסקת המאה"

 

הוא הוסיף: "ננקוט מיידית את הצעדים הנדרשים ברשות הפלסטינית בהתאם להחלטות המועצה המרכזית. אנו עומדים איתן נגד המזימות והתוכניות שמטרתן להביא לקיצה של הסוגייה הפלסטינית".

 

סגן מנהיג חמאס חליל אל-חיה התייחס גם הוא ל"עסקת המאה": "הצהרותיו של טראמפ לא מפחידות אותנו ולא מחלישות אותנו. אחדות עמנו היא הצעד הראשון לסיום התוכנית". גם בכיר הג'יהאד האיסלאמי בעזה, חאדר חביב, אמר: "התוכנית היא הזדמנות להשיב את האחדות בעם הפלסטיני. על הרשות לעזוב את מסגרת הסכמי אוסלו שרק מזיקים לנו. זוהי הזדמנות להסיר את ההכרה בישראל".

 

מוקדם יותר הפגינו אלפי פלסטינים ברצועת עזה נגד התוכנית, ובלוני נפץ הופרחו לעבר יישובי העוטף- - זאת לאחר שאבו מאזן הנחה את מנגנוני הביטחון שלא למנוע ממפגינים להגיע לנקודות החיכוך בימי הזעם המתוכננים להתקיים מחר וביום שישי.

 

זמן קצר לפני שטראמפ הציג את התוכנית, שוחחו מנהיג חמאס איסמאעיל הנייה ויו"ר הרשות אבו מאזן. בשיחה הבהיר הנייה לנשיא הפלסטיני כי חמאס מתנגד לעסקת המאה של טראמפ. "קבענו שניפגש בעזה לשם פתיחת שלב חדש עבור הפלסטינים. על מנת שנעמוד בקו אחד".

גם אם יישאר לי גרוש אחד נקדיש אותו לשהידים ולאסירים. 

 

 
הפגנות בשכם ()
הפגנות בשכם

הפגנות ברפיח ()
הפגנות ברפיח

הגדה המערבית: הערכה - החיכוכים יגברו

מקור ביטחוני בכיר ברשות הפלסטינית הסביר ל-ynet כי ישנם שני סייגים כלפי התנהלות ההפגנות: האחד הוא שלא ייעשה במהלכן שימוש בנשק חם כלפי יעדים ישראליים. השני הוא שאף גורם פלסטיני לא ינצל את ההפגנות כדי לייצר כאוס ואובדן שליטה ברחובות. מוקדם יותר היום החלו עימותים מוגבלים בלבד בין עשרות מפגינים פלסטינים לבין כוחות הביטחון הישראלים בנקודות החיכוך השונות בגדה המערבית, ובהם כיכר איו"ש ברמאללה, כפר קדום, הכפר עוריף ליד שכם ובמקומות נוספים.

 

עוד הערב קרא פתח למפגינים לצאת בצעדות מחאה נגד עסקת המאה בערים הפלסטיניות. מחר, על פי ההערכות, צפויים החיכוכים להתגבר ולהתעצם.

הפגנות בעזה (צילום: AP1)
(צילום: AP1)

הפגנות בעזה (צילום: MCT)
(צילום: MCT)

 

רצועת עזה: בלוני נפץ ותהלוכות מחאה בערים

במהלך היום ארגן חמאס עצרת מרכזית נגד עסקת המאה שבה נאמו זה לצד זה, גם בצעד חריג, בכירי פתח וחמאס. במקביל, נמשכו הפרחות בלוני הנפץ לעבר עוטף עזה. חמאס דאג לברך את פתח על ההזמנה של נציגיו לדיון החירום הערב ברמאללה. במקביל לחשיפת תוכנית השלום האמריקנית, צפויות לצאת מרצועת עזה תהלוכות מחאה המוניות ממרכזי הערים. התהלוכות לא צפויות להגיע או להתקרב לשטח גדר המערכת עם ישראל.

 


 

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים