שתף קטע נבחר

שליחי חב"ד בסין: "לא יכולים להרשות לעצמנו לעזוב"

אף שהיו יכולים לעזוב, בוחרים שליחי חב"ד בסין להישאר ולתמוך בקהילה היהודית ובשכניהם. בתי הספר והפארקים סגורים, והרב ישראל ליברמן נמצא רוב היום בבית עם ילדיו, עד שהוא יוצא לחלק מוצרי היגיינה לקהילה ולאנשים ברחוב. הרב אבצן, השליח הראשי: "אם נלך, הבהלה בקהילה רק תגדל"

 

 

בערים המבודדות, הנגועות, ממשיכים לפעול שליחי חב"ד – אף שהיו יכולים לעזוב את המדינה. הם מתארים בהלה, בתי ספר סגורים עד להודעה חדשה, פארקים נעולים ורחובות ריקים. הכביש היורד מביתו של שליח חב"ד בבייג'ין, הרב שמעון פרונדליך, כמעט נטוש. "ביום רגיל", הוא מספר, "זה אחד הצמתים העמוסים ביותר במחוז, עם פקקים מטורפים. בדרך כל לוקח רבע שעה עד עשרים דקות רק לצאת מהאזור הזה, וכעת הוא ריק לגמרי למעט מעט מכוניות החולפות".

 

<< הכול על העולם היהודי - בפייסבוק של ערוץ היהדות . היכנסו >>  

 

הרב מרדכי אבצן, שליח חב"ד המרכזי לסין, מספר כי "מרגישים את הבהלה באופן מוחשי ביותר. הדבר היחיד שניתן לעשות זה לחבוש מסכות, וכבר אי אפשר להשיג אותן כאן. הגיע אליי שכן סיני שהתחנן שהוא צריך כ-200 מסיכות, אז הענקנו לו את המסכות".

 

קראו עוד בערוץ היהדות : 

  

"יש כאן בהלה מורגש מאוד", מספר גם הרב ישראל ליברמן. הוא אב לארבעה, ומתגורר בעיר קאולון שבמדינת הונג קונג. "אתמול בלילה הוציאו מהבניין הסמוך לבית חב"ד חמישה אנשים שנדבקו", הוא מעיד.

 

הרב ישראל ליברמן וילדיו ()
הרב ישראל ליברמן וילדיו

 

לא עוזבים את העיר

הרב אבצן מספר כי משפחות ישראליות רבות החליטו "לעזוב את הונג קונג עד יעבור זעם", כדבריו. "בתי הספר סגורים עד ה-20 לחודש או עד סופו, אין איש יודע, וגם הפארקים כולם סגורים.

 

 

"אנחנו לא יוצאים בהצהרות לישראלים שיחזרו לארץ, אבל היו כמה משפחות עם נסיבות ספציפיות של הרבה ילדים קטנים, למשל, אז התייעצתי עבורן עם רופא. הם ממש כבולים בתוך הבית, אין לאן לצאת. מה יעשו איתם בדירה של 100 מטר?"

 

הרב ליברמן כמו גם הרב אבצן והרב פרונדליך לא עוזבים את העיר, וממשיכים לתמוך בקהילה היהודית. "אנחנו רוב הזמן בבית עם הילדים, ובשעות מסוימות יוצאים לחלק מוצרי היגיינה לקהילה ולאנשים ברחוב", מספר הרב ליברמן. "כרגע יש כאן עוד הרבה יהודים שצריכים אותנו, ואנחנו מקווים ומתפללים שהמצב יסתדר ולא נצטרך לחזור לארץ".

 

  ()
הרב אבצן עם השכן הסיני. "נתתי לו 200 מסכות"

 

הרב אבצן מדגיש כי הוא וחבריו לא יכולים להרשות לעצמם לעזוב. "חב"ד זה לא עוד ארגון שפועל בשטח, אלא מהווה את התשתית של החיים היהודיים בסין. אם נקום ונלך הבהלה בקהילה רק תגדל.

 

"אנחנו עסוקים בלעודד ולחזק. כמה אנשים הגיעו אלינו היום ואתמול, רצו אוכל חם. יודעים שאצלנו האוכל נקי, וכל אדם שאתה מעודד - אתה גם מעודד את המשפחה שלו, שיודעת שיש להם כתובת".

 

לתרומות ועדכונים, לחצו כאן.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
מומלצים