שתף קטע נבחר

תיעוד: מערכת הגנה מטילים - על מטוס רה"מ החדש

הבואינג 767 המריא לטיסת מבחן שלישית, וייתכן שייכנס לפעילות תוך כחודשיים. על הגחון הותקנה מערכת ההגנה "מגן רקיע",שיכולה לזהות ירי טיל כתף, לשגר קרן לייזר אל ראש הטיל - ולהסיטו מהמסלול

 מטוס ראש הממשלה המריא הבוקר לטיסת המבחן השלישית (צילום: עידו וכטל)
מטוס רה"מ המריא לטיסת מבחן שלישית - עם מערכת ההגנה(צילום: עידו וכטל)
 

עוד שלב לקראת כניסתו לשירות של מטוס ראש הממשלה החדש: המטוס מדגם בואינג 767 שנבנה בחטיבת המטוסים של התעשייה האווירית בנמל התעופה בן גוריון המריא הבוקר (חמישי) לטיסת המבחן השלישית שלו. בימים האחרונים הותקנה בגחון המטוס מערכת ההגנה מפני טילים "מגן רקיע" הישראלית, מה שמעיד על כך שרוב מערכות ההגנה והאלקטרוניקה כבר הותקנו. בשבוע שעבר זוהתה המערכת מותקנת על מטוסו הרשמי של נשיא צרפת עמנואל מקרון שהגיע ארצה במסגרת פורום השואה לציון 75 שנה לשחרור מחנה אוושוויץ.

 

צפו: המערכת הישראלית שמגינה על מטוסו של נשיא צרפת

 

מטוס ראש הממשלה המריא הבוקר לטיסת המבחן השלישית (צילום: איתי בלומנטל)
הערכה: מטוס רה"מ ייכנס לפעילות תוך כחודשיים(צילום: איתי בלומנטל)

המערכת, שפותחה בחטיבת המודיעין של אלביט מערכות, משלבת לייזר-סיב מתקדם עם טכנולוגיה תרמית שמייצרת אות שיבוש חזק בכמה אורכי גל. היא גורמת לטילי כתף המתבייתים על אינפרא אדום לסטות ממסלולם ומהמטרה שאליה שוגרו. המערכת מזהה תוך שבריר שנייה ירי של טיל כתף לעבר המטוס, ומשגרת קרן לייזר אל ראש הטיל.

 

ארבע המצלמות של המערכת, שנמצאות בתוך כדור הזכוכית שמורכב בחלקו האחורי התחתון של המטוס, מעניקות כיסוי של 360 מעלות ובכך מזהות את הטיל בזמן מעופו באוויר. קרן לייזר שנשלחת לראש הטיל מרחיקה אותו מהמטוס באמצעות שיבוש יכולת העקיבה שלו והסטתו ממסלולו.

 

 

המטוס של עמנואל מקרון (צילום: יוחאי מוסי, The TLV Spotters)
מערכת ההגנה על מטוסו של הנשיא מקרון(צילום: יוחאי מוסי, The TLV Spotters)

אלביט זכתה עד כה בחוזים בהיקף של 2.5 מיליארד שקלים לאספקת מערכות אלו ברחבי העולם. המערכת מותקנת כיום על מטוסים ומסוקים ב-15 מדינות ברחבי העולם.

 

מערכת זו הורכבה על מטוסי חברות התעופה הישראליות - אל על, ארקיע וישראייר - בהתאם להחלטת גורמי הביטחון, וזאת לאחר הניסיון כושל ב-2002 לפגוע במטוס ארקיע שהיה בדרכו ממומבסה שבקניה לישראל באמצעות שני טילי כתף. בהמשך התברר כי פעילי ארגון טרור איסלאמי המקורב לאל-קאעידה היה אחראי לניסיון הפלת המטוס, במקביל לפיגוע במלון "פרדייז" שבו נרצחו שלושה ישראלים ו-13 קנייתים.

 

כזכור, מטוס ראש הממשלה המריא לראשונה לטיסת מבחן בנובמבר 2019. גורם המעורה בתוכנית המטוס, שזכה לכינוי "כנף ציון", אמר היום ל-ynet כי אם לא יחולו עיכובים בלתי צפויים - ייתכן שהמטוס ייכנס לפעילות תוך כחודשיים.

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: עידו וכטל
מערכת ההגנה, על מטוס ראש הממשלה
צילום: עידו וכטל
מומלצים