שתף קטע נבחר

מאות הפגינו במשולש נגד תוכנית טראמפ: "לא לאפרטהייד ולא לטרנספר"

ערבים מיישובי המשולש ומאזורים נוספים הגיעו להפגנה בבקה אל-גרבייה. ח"כ יוסף גבארין: "רעיון הטרנספר היה פעם שולי והזוי, אבל לאחרונה אומץ בידי הזרם המרכזי של הימין הישראלי והאמריקני"

מאות הפגינו היום (שבת) בבקה אל גרבייה נגד "עסקת המאה" שהוצגה בשבוע שעבר על ידי נשיא ארה"ב דונלד טראמפ שכוללת גם אפשרות לחילופי שטחים בוואדי ערה. המפגינים הגיעו מיישובי המשולש, הגליל והנגב וקראו "ניאבק נגד העסקה", "מושחתים לא יחליטו לאזרחים" ו"נקריב את חיינו למען פלסטין ומסגד אל-אקצא". 

  

 

את ההפגנה ארגנה ועדת המעקב של האוכלוסייה הערבית. אתמול התקיימו כמה הפגנות קטנות נגד התוכנית בטירה, טייבה, דיר חנא, כפר יאסיף, נחף ומג'דל כרום.

 

חזון שתי המדינות בתוכנית טראמפ כולל כאמור גם חילופי שטחים ובין היתר יש אפשרות לחילופי שטחים עם ואדי ערה, אזור שבו מתגוררים 250 אלף ערבים ישראלים. השטחים שתעביר ישראל יכולים לכלול הן אזורים מיושבים והן אזורים לא מיושבים. בהקשר זה נכתב כי יש אפשרות שישראל לא תעביר רק שטח בנגב: "יישובי המשולש כוללים את כפר קרע, ערערה, בקה אל גרבייה, אום אל פחם, קלנסווה, טייבה, כפר קאסם, טירה, כפר ברא וג'לג'וליה. קהילות אלו, שמזהות עצמן כפלסטיניות, היו במקור אמורות להיות תחת שליטת ירדן לפי הסכמי שביתת הנשק ב-1949, אבל מסיבות ביטחוניות נותרו בשטח ישראל. התוכנית שוקלת את האפשרות, בהתאם להסכם בין הצדדים, כי גבולות ישראל ישורטטו מחדש כך שיישובי המשולש יועברו לשטח פלסטין".

הפגנה נגד עסקת המאה בבאקה אל-גרבייה (צילום: רויטרס)
ההפגנה בבקה אל גרבייה נגד עסקת המאה (צילום: רויטרס)

הפגנה נגד עסקת המאה בבאקה אל-גרבייה (צילום: AFP)
מחאה במגזר הערבי נגד עסקת המאה(צילום: AFP)

הפגנה נגד עסקת המאה בבאקה אל-גרבייה (צילום: רויטרס)
מאות הגיע להפגנה בבקה אל-גרבייה (צילום: רויטרס)
 

גורם מדיני בכיר אמר ביום שלישי לאחר פרסום התוכנית כי לא מדובר בהעברת אוכלוסין, אלא בהעברת שטח: "רוב חילופי השטחים יהיו על חשבון חולות חלוצה, וחלק ליד חברון. יש אפשרות גם לוואדי ערה בשטח שבו חיים 250 אלף תושבים, אך זה יחייב משאל עם", אמר הגורם. לדבריו, "ראש הממשלה עוד לא גיבש את עמדתו בנושא אך אינו פוסל זאת".

 

מוחמד גנאים, תושב בקה, אמר: "חובתנו לצאת לרחובות ולהיאבק נגד העסקה הגזענית וההרסנית. עכשיו צריך להגביק את המודעות בכדי שבפעם הבאה המספר יהיה יותר גדול".

הפגנה נגד עסקת המאה בבאקה אל-גרבייה (צילום: רויטרס)
המפגינים נשאו דגלים פלסטיניים(צילום: רויטרס)
 

הפגנה נגד עסקת המאה בבאקה אל-גרבייה ()
הפגנה נגד עסקת המאה בבקה אל-גרבייה
  

עבד אל-רחמן מסארווה מוואדי ערה אמר: "אין לי שום בעיה להיות תחת שלטון הרשות אבל זה מחליש את המאבק למען מסגד אל-אקצא וזה מה שרוצה ממשלת ישראל ונתניהו הגזען. לא נאפשר לעסקה הזו להתממש, גם אם נמות". תושב המשולש הדרומי התריע: "כולנו מוכנים לצאת לרחובות לחסום כבישים ולא נפחד מהכלא ומכתבי אישום. נגייס אנשים למאבק שלא יסתיים בטוב".

 

ח"כ יוסף ג'בארין מהרשימה המשותפת אמר כי "רעיון הטרנספר היה פעם שולי והזוי, אבל לאחרונה הוא אומץ בידי הזרם המרכזי של הימין הישראלי והאמריקני. אנו מפגינים היום נגד יוזמות מסוכנות של סיפוח, אפרטהייד וטרנספר. כל כוחות השלום והדמוקרטיה, בארץ ובעולם, צריכים להיאבק איתנו נגד תוכנית טראמפ ונגד ממשלת הימין הקיצוני. נמשיך להיאבק למען שוויון מלא - לאומי ואזרחי. אנו גאים בזהות הפלסטינית, ולא נרשה לסחר-מכר במעמדנו כאזרחים שיושבים על אדמותיהם מימים ימימה".

 

חברו לסיעה ח"כ אוסאמה סעדי אמר: "האוכלוסייה הערבית כאן היום בבקה אל גרבייה אומרת בקול אחד וברור - אנחנו נגד העסקת המאה, שמטרתה לחסל את השליחות הלאומיות של עמנו הפלסטיני וסיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית לצידה של מדינת ישראל בגבולות 67 ושבירתה ירושלים המזרחית". סעדי הוסיף: "עסקת המאה לא תעבור. אנחנו לא נרשה לטרנספר של ערי המשולש, העם הפלסטיני מאוחד כולו נגד העסקה הזאת, ולא יהיה שלום בלי סיום הכיבוש והקמת מדינה פלסטינית ריבונית ועצמאית בגבולות 67".

 

לפנייה לכתב/ת
 תגובה חדשה
הצג:
אזהרה:
פעולה זו תמחק את התגובה שהתחלת להקליד
צילום: AFP
ההפגנה בבקה אל גרבייה
צילום: AFP
מומלצים